Wskaźnik Pengab wyniósł w maju 27,2 pkt

Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym, w maju br. wyniósł 27,2 pkt - wynika z badania TNS Polska i Związku Banków Polskich. Bankowcy przewidują w ciągu półrocza poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw oraz polskiej gospodarki.

Wskaźnik Pengab wyniósł w maju 27,2 pkt
Źródło zdjęć: © Fotolia | styleuneed

22.05.2014 | aktual.: 22.05.2014 11:50

"W środowisku bankowym powszechna jest korzystna ocena zmian sytuacji na rynku bankowym. Pomimo iż wskaźnik wyprzedzający obniżył się o 3,3 pkt do 33,8 pkt, to środowisko bankowe przewiduje utrzymanie w najbliższych miesiącach dotychczasowej dynamiki wzrostu wartości podstawowych kategorii na rynku depozytowym oraz kredytowym" - stwierdził Marcin Idzik z TNS Polska.

Dodał, że 3-punktowy spadek głównego wskaźnika to tylko sezonowa korekta, którą nie należy się przejmować.

Jak wskazywał Idzik, z badania wynika, iż bankowcy nie przewidują też spadku aktywności swoich klientów na rynku finansowym. "W półrocznym horyzoncie przewiduje się dalszą poprawę sytuacji na wszystkich monitorowanych rynkach. Niezmiennie od początku roku środowisko bankowe przewiduje w perspektywie najbliższego półrocza poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych" - podkreślił.

Dane wskazują, iż w maju na rynku kredytowym gospodarstw domowych odnotowano dalszy wzrost wskaźnika oceny, a poprawa dotyczyła zarówno kredytów konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych.

"Na rynku kredytów dla gospodarstw domowych oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji, jednak dynamika wskaźnika prognoz osłabła i utrzymuje się od lutego na zbliżonym poziomie (68 pkt)" - wskazano w badaniu.

Z kolei na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych, po kwietniowym wzroście wskaźnika ocen, w maju nastąpiła korekta i powrót do poziomu z marca. "Spadki ocen dotknęły zarówno kredytów inwestycyjnych, jak i obrotowych. Oczekiwania dotyczące tego rynku uległy pogorszeniu, wartość wskaźnika prognoz spadła o 2 pkt proc. do poziomu ze stycznia tego roku" - wskazano.

Maj przyniósł spadki w obszarze oceny depozytów bieżących gospodarstw domowych (minus 11 pkt proc.). Pogorszeniu uległy też przewidywania co do depozytów bieżących i terminowych.

"Na rynku depozytowym podmiotów gospodarczych obecny miesiąc przyniósł poprawę wskaźnika ocen i pogorszenie wskaźnika prognoz. Wskaźniki ocen wzrosły o 2 pkt proc. zarówno w obszarze depozytów bieżących, jak i terminowych" - wskazano w badaniu. Z kolei przewidywania dotyczące depozytów terminowych uległy pogorszeniu o 3 pkt proc.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)