Trwa ładowanie...
d4inie7
29-01-2015 11:05

Wskaźnik Pengab wyniósł w styczniu br. 22,3 pkt

Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym wyniósł 22,3 pkt, co oznacza spadek o 0,5 pkt wobec poprzedniego pomiaru - wynika z badania ZBP i TNS Polska. Bankowcy, choć patrzą z optymizmem na 2015 r., to przyznają, że będzie on pełen wyzwań.

d4inie7
d4inie7

Marcin Idzik z TNS Polska wskazał, że w ocenie ankietowanych bankowców w 2015 r. osiągnięcie postawionych przez nich celów będzie bardziej wymagające niż w 2014 r.

"Oczekuje się także, że bieżący rok nie będzie tak dobry dla branży bankowej jak miniony 2014 r. Wzrosło przekonanie, że głównym źródłem zysków banków będzie redukcja kosztów, a w mniejszym stopniu wzrost przychodów" - podsumował wyniki badania Idzik.

"Ogólny bilans przewidywań aktywności na poszczególnych obszarach działalności banków w 2015 r. wypada jednak pozytywnie. Także prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju oraz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw kształtują się na wysokim poziomie, zbliżonym do notowanego w czwartym kwartale br." - dodał.

Z zaprezentowanego w czwartek badania Pengab wynika, że na rynku kredytów gospodarstw domowych styczeń przyniósł pogorszenie ocen bankowców jeśli chodzi o obecną sytuację, przy jednoczesnej poprawie prognoz na najbliższe trzy miesiące. "Ten kierunek zmian wartości wskaźników jest jednakowy dla rynku kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych i samochodowych. W każdym z wymienionych obszarów obserwujemy spadek wartości wskaźnika oceny, przy jednoczesnym wzroście wartości wskaźnika prognozy" - czytamy w podsumowaniu badania.

d4inie7

Dodano w nim, że z podobnymi zmianami mamy do czynienia na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych "O ile poprawa prognoz sytuacji dotyczy zarówno kredytów inwestycyjnych, jak i obrotowych, o tyle o pogorszeniu oceny stanu obecnego możemy mówić jedynie w odniesieniu do tych drugich. Wartość wskaźnika ocen dla rynku kredytów inwestycyjnych pozostaje na poziomie sprzed miesiąca" - napisano.

W przypadku depozytów gospodarstw domowych również odnotowano spadek wartości wskaźnika oceny, ale towarzyszył mu wzrost wartości wskaźnika prognozy. "Nie odnotowano w tym względzie istotnych różnic pomiędzy rynkiem depozytów bieżących i terminowych" - zaznaczyli autorzy badania.

"Obszarem, w którym w porównaniu z grudniem 2014 r. pogorszyła się zarówno ocena sytuacji obecnej, jak i prognozy dotyczące najbliższych 3 miesięcy, jest rynek depozytów podmiotów gospodarczych. Z najwyraźniejszymi zmianami mamy do czynienia w zakresie prognoz sytuacji na rynku depozytów bieżących oraz w zakresie oceny bieżącej sytuacji na rynku depozytów terminowych" - wskazano w podsumowaniu.

d4inie7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4inie7