Trwa ładowanie...
d433fjd
01-08-2016 09:22

Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 50,3 pkt w lipcu

Warszawa, 01.08.2016 (ISBnews) - Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 50,3 pkt w lipcu br. z 51,8 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

d433fjd
d433fjd

Konsensus rynkowy wynosił 51,6 pkt.

"W lipcu wskaźnik PMI utrzymał się powyżej neutralnego progu 50,0 rejestrując wartość 50,3. Ostatnie badania wykazały tylko nieznaczną
poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym, przy czym wzrost poziomu zatrudnienia wzrósł a czas dostaw się wydłużył. Dwa z głównych subindeksów głównego wskaźnika - wielkość produkcji i nowe zamówienia - miały negatywny wpływ na lipcowy odczyt. Ostatni wynik był najsłabszy w obecnym 22-miesięcznym okresie pozytywnych odczytów, a także równy ze średnią z badań długoterminowych" - czytamy w komunikacie.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

Markit zwrócił też uwagę, że czynnikiem mającym największy wpływ na ogólny stan gospodarki w sektorze był spadek liczby nowych zamówień, który odnotowano pierwszy raz od września 2014. Wskaźnik liczby nowych zamówień eksportowych zarejestrował pierwszy spadek od września 2015.
"W lipcu nastąpił zastój w polskim sektorze przemysłowym, a liczba nowych zamówień spadła po raz pierwszy od niemal dwóch lat. Wskaźnik PMI odnotował najniższą wartość od września 2014, lecz na skutek wzrostu poziomu zatrudnienia u polskich producentów utrzymał się powyżej neutralnego progu 50,0. To czy wzrost liczby nowych miejsc pracy utrzyma się w najbliższych miesiącach zależy od tego, czy liczba nowych kontraktów wciąż i do jakiego stopnia będzie spadać. Wzrost poziomu zatrudnienia utrzymał się w czasie ostatniego okresu negatywnych odczytów Wskaźnika Liczby Nowych Zamówień, który trwał od czerwca do września 2014, lecz był umiarkowany."" - czytamy dalej w komunikacie.
(ISBnews)

d433fjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d433fjd