Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 51,2 pkt w październiku, powyżej prognoz
Warszawa, 03.11.2014 (ISBnews) - Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł o 1,7 pkt m/m i wyniósł 51,2 pkt w październiku br., poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Wzrost wielkości produkcji, jak i liczby nowych zamówień został wznowiony, a poziom zatrudnienia ponownie odnotował pozytywną wartość.
03.11.2014 09:05
Konsensus rynkowy wynosił 49,9-50,0 pkt.
"W październiku wskaźnik PMI wzrósł z wrześniowego poziomu 49.5 i osiągnął wartość 51.2, wskazując na ogólną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym. Ponadto najnowszy wynik wskaźnika zasygnalizował największe tempo wzrostu w sektorze od sześciu miesięcy. Warunki w sektorze pogarszały się w III kwartale aż do października, jednak w niewielkim tempie" - czytamy w komunikacie.
Głównym czynnikiem, który wpłynął na poprawę warunków w sektorze w październiku był pierwszy od pięciu miesięcy wzrost liczby nowych zamówień, wskazuje Markit.
"Mimo, że tempo tego wzrostu było niewielkie, był to największy wzrost liczby nowych zamówień od kwietnia. Jednak popyt eksportowy pozostał słaby, a liczba nowych zamówień eksportowych zmalała (aczkolwiek tylko nieznacznie) szósty miesiąc z rzędu" - czytamy dalej.
W październiku większa liczba nowych zamówień wpłynęła na wzrost wielkości produkcji. Większy poziom produkcji odnotowano po spadkach zarejestrowanych w sierpniu i wrześniu, a tempo tego wzrostu było najszybsze od kwietnia. Ponadto w październiku wyraźnie spadły zapasy wyrobów gotowych, sygnalizując zwyżkową presję na wielkość produkcji w najbliższych miesiącach. Jednak aktywność zakupowa zmalała, a firmy informowały o wykorzystywaniu istniejących zapasów, napisali analitycy.
"W październiku, mimo większej liczby nowych zamówień, zaległości produkcyjne ponownie zmalały. Było to częściowo wynikiem nieustannego wzrostu poziomu zatrudnienia w sektorze, który zwiększał wydajność. Liczba miejsc pracy wzrasta nieprzerwanie od sierpnia 2013 roku, a w październiku tempo tego wzrostu było największe od trzech miesięcy" - czytamy dalej.
W najnowszym okresie badań presja inflacyjna pozostała słaba. Po spadkach notowanych w ostatnich sześciu miesiącach koszty produkcji odnotowały niewielki wzrost, poinformowano także w materiale.
(ISBnews)