Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 53,8 pkt w marcu

Warszawa, 01.04.2016 (ISBnews) - Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 53,8 w marcu br. z 52,8 pkt zanotowanych w lutym 2016 r., poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Wskaźnik ten osiągnął tym samym najwyższą wartość od 8 miesięcy.

Konsensus rynkowy wynosił 52,8 pkt.

"Obecny trend pozytywnych odczytów wydłużył się do 18 miesięcy. Ponadto, główny wskaźnik wzrósł z lutowego poziomu 52,8 do 53,8, rejestrując najwyższy odczyt od lipca. Wynik ten odzwierciedlał silniejszy napływ nowych zamówień, wzrost wielkości produkcji, poziomu zatrudnienia oraz zapasów pozycji zakupionych. Średni odczyt wskaźnika dla pierwszego kwartału 2016 wyniósł 52,5, uzyskując najlepszy wynik od trzech kwartałów" - czytamy w komunikacie.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

Markit podkreślił, że po słabszym wzroście w polskim sektorze przemysłowym zaobserwowanym na początku roku, w marcu polscy producenci przyspieszyli tempo pracy. Wszystkie główne subindeksy - produkcja, nowe zamówienia, eksport i poziom zatrudnienia - wzrastały w szybszym tempie niż w lutym. Ponadto, firmy wciąż zwiększały aktywność zakupową, a tempo wzrostu zapasów zarejestrowało drugi najlepszy wynik od czterech lat.

"Głównym sygnałem wskazującym na poprawę warunków pod koniec pierwszego kwartału był silniejszy wzrost liczby nowych zamówień. Po marginalnym wzroście odnotowanym na początku roku, ilość zleceń otrzymanych przez polskich producentów wzrosła w marcu najszybciej od ośmiu miesięcy. Badania wykazały, że zarówno liczba nowych zamówień ogółem jak i eksportowych zwiększała się w solidnym tempie" - czytamy dalej.

Razem z liczbą nowych zamówień w polskim sektorze przemysłowym wielkość produkcji wzrastała najszybciej od ośmiu miesięcy. Tym samym okres nieprzerwanego wzrostu wydłużył się do osiemnastu miesięcy, podał także Markit.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)