Trwa ładowanie...
d4fhpao

Wskaźnik Rynku Pracy kolejny miesiąc z rzędu zmalał - BIEC

04.11. Warszawa (PAP) - Październikowy Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu zmalał, a w kolejnych...

d4fhpao
d4fhpao

04.11. Warszawa (PAP) - Październikowy Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu zmalał, a w kolejnych miesiącach nie powinno dochodzić do wzrostu bezrobocia w najbliższych miesiącach, z wyjątkiem zmian sezonowych - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu zmalał. Spadek wartości odnotowywany jest nieprzerwanie od końca 2009 roku, choć w III kwartale 2010 tempo spadku obniżyło się w porównaniu do II kwartału br. Oznacza to, że nie powinno dochodzić do wzrostu bezrobocia w najbliższych miesiącach, z wyjątkiem zmian sezonowych" - napisano w raporcie.

"We wrześniu, według badań IRG SGH odnotowano poprawę koniunktury w przemyśle przetwórczym, co jest zgodne z charakterem zmian sezonowych oraz cyklicznych w gospodarce polskiej. W najbliższym czasie należy się spodziewać niewielkiego pogorszenia koniunktury, co będzie związane głównie z działaniem czynników o charakterze sezonowym. (...) Wartość wskaźnika bieżącego poziomu zatrudnienia w firmach produkcyjnych nieznacznie spadła i nadal przyjmuje wartości ujemne, co oznacza przewagę liczby zwolnień nad przyjęciami do pracy. W perspektywie najbliższych miesięcy przedsiębiorstwa prywatne oczekują wzrostu zatrudnienia, a publiczne spadku" - dodano.

"We wrześniu odnotowano wzrost liczby ofert pracy kierowanych do urzędów pracy. Zarejestrowano o 2,5 tys. więcej wakatów, co oznacza wzrost o 3 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego. Ponadto, w ubiegłym miesiącu ponownie obserwowaliśmy wzrost liczby ofert pracy ogłaszanych na portalach internetowych. Jest to prawdopodobnie ostatni w tym roku napływ ofert o takiej skali, przed sezonowym spowolnieniem. Przewidywany w najbliższych miesiącach zimowy spadek liczby ogłoszeń nie zniweluje jednak tegorocznego znacznego przyrostu ofert pracy, dzięki czemu obecnie ogłoszeń o wolnych miejscach pracy jest dużo więcej niż przed rokiem" - napisano.

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 11,5 proc. wobec 11,4 proc. w sierpniu. (PAP)

fdu/ asa/

d4fhpao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fhpao