Trwa ładowanie...
d3likzo

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury spadł w XI o 2,2 pkt. - BIEC

28.11. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w listopadzie 2012 roku spadł o 2,2 punktu w...

Share
d3likzo

28.11. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w listopadzie 2012 roku spadł o 2,2 punktu w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca - podał instytut BIEC. Zdaniem analityków nie ma przesłanek mówiących o popadaniu gospodarki w recesję.

"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w listopadzie 2012 roku obniżył się o ponad 2 punkty w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca. Listopadowy znaczny, jednorazowy spadek wskaźnika to jeden z trzech podobnych epizodów, jakie odnotowano w ciągu ostatnich dwóch lat. W żadnym jednak z poprzednich dwóch przypadków nie spowodowało to przyspieszenia negatywnych średniookresowych tendencji, które spychałyby gospodarkę w kierunku recesji" - napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że spośród ośmiu składowych wskaźnika w listopadzie 2012 r. cztery działały w kierunku jego wzrostu i cztery w kierunku spadku.

"Przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu odczuwają spadek tempa napływu nowych zamówień. Od ponad roku zamówienia napływają do polskiego przemysłu coraz węższym strumieniem. Listopad przyniósł pogłębienie tych negatywnych tendencji, do czego w głównej mierze przyczynił się spadek portfela zamówień u eksporterów" - napisano.

d3likzo

"W warunkach kurczącego się portfela zamówień i jednoczesnym utrzymaniu skali produkcji, część wyrobów gotowych trafiło do magazynów. Ich przyrost sygnalizują producenci większości branż. W ciągu ostatniego półrocza przedsiębiorcy zmniejszali zapasy wyrobów gotowych w swych magazynach. W najbliższych miesiącach, jeśli zamówień nie będzie przybywać, przedsiębiorcy będą zmuszeni ograniczyć produkcję, zaś bieżące zamówienia realizować ze zgromadzonych wcześniej zapasów wyrobów gotowych" - dodano.

Wyniki badania wskazują, że pogorszyła się wydajność pracy w sektorze przetwórczym, choć autorzy raportu zaznaczają, że może to być związane z efektem statystycznym związanym z większą w stosunku do poprzednich miesięcy liczbą dni roboczych.

"W dalszym ciągu pogarszają się oceny przedsiębiorców formułowane na temat perspektyw rozwojowych całej gospodarki niezależnie o kondycji w ich własnej firmie" - napisano. (PAP)

mj/ ana/

d3likzo

Podziel się opinią

Share
d3likzo
d3likzo