Trwa ładowanie...
d4j67zo
d4j67zo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wsparcie transformacji cyfrowej i pomoc startupom w "Deklaracji Warszawskiej"

Pomoc dla innowacyjnych firm, startupów, wspieranie konkurencyjności oraz transformacji cyfrowej w krajach Grupy Wyszehradzkiej zakłada "Deklaracja Warszawska", którą we wtorek w Warszawie mają podpisać premierzy krajów V4.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4j67zo

W Warszawie od 27 marca do 28 marca 2017 r. odbywa się Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" z udziałem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). W jego trakcie zostaną zaprezentowane startupy z państw V4. W trakcie Kongresu ma być podpisana "Deklaracja Warszawska".

Jak czytamy w "Deklaracji Warszawskiej", sygnatariusze tego dokumentu, czyli premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej zobowiązują się m.in. do promowania na arenie międzynarodowej regionu Wyszehradzkiego jako centrum badań i innowacji, współpracując w obszarach, w których można wyróżnić wspólne interesy. Zobowiązują się również do zacieśniania współpracy dot. badań, technologii, innowacji i cyfryzacji, w szczególności poprzez wykorzystywanie funduszy unijnych.

W dokumencie czytamy również o potrzebie dzielenia się doświadczeniami w zakresu "najlepszych praktyk i wiedzy fachowej" w celu tworzenia skutecznych modeli innowacyjnych i biznesowych. W Deklaracji położono też nacisk na współpracę, której celem jest osiągnięcie przez region V4 przewagi konkurencyjnej w przygotowaniach do uruchamiania usług mobilnych nowej generacji (5G).

d4j67zo

W Deklaracji podkreślono wagę startupów, mają one otrzymać pomoc w transformacji - m.in. wsparcie kapitałowe - by mogły przekształcać się w działające z sukcesem firmy. Zobowiązano się też "do podejmowania wspólnych wysiłków w celu promocji innowacyjnych startupów z krajów Grupy Wyszehradzkiej na arenie międzynarodowej".

Sygnatariusze Deklaracji dostrzegają konieczność wspierania na poziomie regionalnymi i ogólnokrajowym programów, których celem jest rozwój umiejętności cyfrowych obywateli, niezależnie od poziomu wykształcenia.

Zwrócono też uwagę na potrzebę koordynacji w ramach V4 działań, które wspierają konkurencyjność, innowacyjność oraz transformację cyfrową krajów regionu. Ma to pomóc także w koordynacji działań z zakresu badań i rozwoju na szczeblu UE. Szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej zobowiązują się też do regularnych spotkań, które mają "zapewnić postęp w tym obszarze".

Głównym organizatorem Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" jest Polski Fundusz Rozwoju.

Na Kongres są zaproszeni m.in. przedstawiciele innowacyjnych firm z krajów V4, startupów i organizacji pozarządowych.

d4j67zo

Podziel się opinią

Share
d4j67zo
d4j67zo