Współpraca gospodarcza Polski i Albanii

Rolnictwo, turystyka, transport oraz telekomunikacja to m.in. te sektory, w których Polska i Albania powinny rozwijać współpracę gospodarczą - powiedział w piątek PAP wiceminister spraw zagranicznych Albanii Selim Belortaja.

20.05.2011 | aktual.: 20.05.2011 15:00

Belortaj wraz z polskim wiceministrem gospodarki Marcinem Korolcem podpisali w piątek w resorcie gospodarki protokół z IV posiedzenia Wspólnej Polsko-Albańskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej.

To konsekwencja podpisanego w czerwcu 2007 roku porozumienia o współpracy gospodarczej między polskim a albańskim rządem. Od tej pory delegacje z obu krajów spotykają się co roku.

- Polska i Albania mają bardzo dobre relacje gospodarcze. Torujemy polityczną i ekonomiczną drogę, by rozwijać stosunki biznesowe między oboma krajami. Mają one możliwości do prowadzenia inwestycji w takich obszarach, jak rolnictwo, przetwórstwo rolne, turystyka, transport, transport morski i telekomunikacja - podkreślił Belortaja.

Zdaniem albańskiego wiceministra spraw zagranicznych, podpisany w piątek protokół jest "podstawą do corocznej pracy gospodarczych instytucji obu krajów". - To bardzo dobra platforma, zachęcająca do wdrażania inwestycyjnych, handlowych i biznesowych pomysłów między polskimi i albańskimi przedsiębiorcami - powiedział. Ocenił, że "Polska i Albania mają ogromny potencjał do rozwoju relacji gospodarczych".

Dyrektor Departamentu Spraw Europejskich w resorcie gospodarki Marek Korowajczyk podkreślił w rozmowie z PAP, że Albania jest dość dużym rynkiem, perspektywicznym dla naszych firm. - Od 2006 roku polski eksport do Albanii wzrósł czterokrotnie. Co prawda nie są to wielkie liczby, bo to raptem 20 mln euro. Ale w 2006 roku zaczynaliśmy od 6 mln euro - zaznaczył.

Według Korowajczyka, Albania to kraj, który będzie się bogacił. - Ma on bardzo dużo minerałów, jest ważny z punktu widzenia sektora obronnego. Dlatego wiele polskich firm z branży wojskowej wchodzi do Albanii, chce oferować swoje usługi i produkty. Polski sektor IT również tam się pojawia. Ponadto ważną, perspektywiczną branżą będzie tzw. zielona gospodarka, czyli sektor utylizacji odpadów, czy odnawialnych źródeł energii. Polska ma bardzo wiele innowacyjnych przedsiębiorstw właśnie w tym sektorze - powiedział.

Dyrektor Departamentu Spraw Europejskich w MG wyjaśnił, że Polska chce również współpracować z Albanią w zakresie ochrony weterynarii. - Współpraca będzie odbywać się na poziomie administracji weterynaryjnych. Albania potrzebuje polskich doświadczeń - powiedział.

- Mamy również do zaoferowania technologie wykorzystywane w górnictwie. Chcemy, by polskie firmy oferujące sprzęt górniczy pojawiły się w Albanii, a te, które już tam funkcjonują, rozszerzyły swoją działalność - dodał Korowajczyk.

Zwrócił uwagę, że Albania, ale także całe Bałkany Zachodnie są również ciekawym rynkiem dla polskich firm budowlanych. - Oczywiście trudno nam konkurować z włoskimi przedsiębiorstwami budowlanymi, które mają bardzo dobrą markę w Albanii. Ale myślę, że cenowo możemy być konkurencyjni - powiedział.

Korowajczyk poinformował, że wzajemne obroty handlowe wynoszą około 23 mln euro, z czego 21 mln euro stanowi polski eksport do Albanii, a 2 mln euro to eksport albański do Polski.

Z informacji resortu gospodarki wynika, że główne miejsce w polskim eksporcie do Albanii zajmowały dotychczas: artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu elektromaszynowego, metalurgiczne, chemiczne i ceramiczne. W imporcie z Albanii dominowały natomiast wyroby przemysłu drzewno-papierniczego, lekkiego, produkty pochodzenia roślinnego i chemiczne.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)