Wśród polskich CFO narasta pesymizm, pogarsza się klimat do inwestycji, rośnie nacisk na redukcję

27.11. Warszawa (PAP) - Polscy dyrektorzy finansowi obniżyli prognozy makroekonomiczne na nadchodzący rok, obecnie 49 proc. z nich oczekuje stagnacji - wynika z badania dyrektorów...

27.11.2012 | aktual.: 27.11.2012 12:38

27.11. Warszawa (PAP) - Polscy dyrektorzy finansowi obniżyli prognozy makroekonomiczne na nadchodzący rok, obecnie 49 proc. z nich oczekuje stagnacji - wynika z badania dyrektorów finansowych (CFO) przeprowadzonego przez firmę Deloitte. Z badania wynika, że firmy przygotowują się do spowolnienia gospodarczego, rośnie nacisk na redukcję kosztów, spada nacisk na inwestycje, jednocześnie firmy planują obniżenie poziomu zadłużenia.

"Polscy CFO wyraźnie obniżyli prognozy makroekonomiczne: z 23 proc. do 49 proc. wzrosła liczba CFO oczekujących stagnacji (wzrostu PKB w przedziale 0-1,5 proc. - PAP), natomiast z 75 proc. do 46 proc. spadła liczba oczekujących wzrostu o więcej niż 1,5 proc. Widać wyraźny spadek oczekiwań inflacyjnych" - napisano w opublikowanym we wtorek raporcie.

"Istotnie wzrosła liczba oczekujących wzrostu bezrobocia - z 60 proc. do 84 proc." - dodano.

"Większość (65 proc.) CFO oczekuje stabilizacji kursu złotówki w przedziale 4,1 do 4,3" - napisano.

50 proc. ankietowanych CFO ocenia perspektywy finansowe mniej optymistycznie niż pół roku temu.

"Jednocześnie wśród polskich CFO widać duży wzrost pesymizmu, największy spośród całej Europy Środkowej. Jest to widoczne zarówno w porównaniu z poprzednimi edycjami badania, jak również na tle pozostałych państw - Polska posiada największy odsetek (aż 50 proc.) CFO oceniających perspektywy finansowe jako mniej optymistyczne niż pół roku temu" - napisano w raporcie.

Głównym priorytetem CFO jest wzrost przychodów na obecnych rynkach, a w porównaniu z poprzednim badaniem wzrósł nacisk na redukcję kosztów. Jednocześnie zmniejsza się nacisk na inwestycje.

"Wciąż najwyższym priorytetem dla CFO jest wzrost przychodów na obecnych rynkach (około 80 proc.). Z kolei bardzo mocno wzrósł nacisk na redukcję kosztów, szczególnie pośrednich - z nieco ponad 50 proc. do ponad 70 proc. Tym samym redukcja kosztów jest drugim najważniejszym priorytetem" - napisano w raporcie.

"Wyraźnie zatem widać przygotowania do potencjalnego spowolnienia gospodarczego oraz obawy o możliwe zatory płatnicze" - dodano.

"Inwestycje, które uznawane były w poprzedniej edycji badania za zadanie równie istotne jak zarządzanie płynnością oraz redukcja kosztów, spadły na najniższą pozycję w rankingu" - napisano.

22 proc. ankietowanych uważa, że obecnie jest dobry moment na podejmowanie większego ryzyka.

"Pomimo spadających nastrojów i apetytu na ryzyko, nadal 22 proc. dyrektorów finansowych uważa, że jest to dobry moment na podejmowanie większego ryzyka. To spadek w porównaniu z zeszłym półroczem, ale wynik nadal jest wysoki wśród krajów Europy Środkowej, obok Chorwacji i Czech. Nie dotyczy to Słowenii, która spodziewa się recesji i nie planuje inwestycji" - napisano.

W badaniu odnotowano spadek atrakcyjności i dostępności kredytów.

"Atrakcyjność emisji akcji utrzymuje się na podobnym, niskim poziomie jak pół roku temu. Widać jednak zmianę nastawienia wobec kredytów bankowych - ich atrakcyjność oraz dostępność spadła w oczach CFO" - napisano w raporcie.

"Taka opinia z jednej strony może zaskakiwać z powodu przewidywanej obniżki stóp procentowych, z drugiej jednak może być uzasadniona rosnącą awersją do ryzyka i chęcią obniżenia zadłużenia spółek" - zaznaczono.

Z badania wynika, że przedsiębiorstwa planują spadek zadłużenia.

"Przedsiębiorstwa planują obniżanie poziomu zadłużenia. Nie tylko spadł odsetek CFO planujących wzrost zadłużenia, ale także wzrósł odsetek dyrektorów którzy zamierzają podjąć aktywne kroki w celu jego obniżenia, co odzwierciedla również rosnącą niechęć do podejmowania ryzyka" - napisano w raporcie.

CFO prognozują nieznaczny wzrost rynku akwizycji zarówno w Polsce jak i w większości krajów Europy Środkowej.

Jak zaznaczają autorzy regionalnego sondażu, globalne podsumowanie badania CFO Survey - Global CFO Signals - które pokazuje trendy w krajach całego świata jednoznacznie wskazuje na powrót pesymistycznych nastrojów.

"Z drugiej strony badanie w trzecim kwartale, w porównaniu z drugim, pokazuje poprawę nastrojów - może to oznaczać, że zdaniem CFO największy kryzys jest już za nimi" - zaznaczono.

Badanie przeprowadzane jest co pół roku, obecną edycję zrealizowano we wrześniu i październiku 2012 r. na grupie ponad 360 dyrektorów finansowych firm z Europy Środkowej, w tym 89 dyrektorów finansowych polskich przedsiębiorstw.

"IV kwartał jest bardziej pesymistyczny, gdyż CFO jeszcze nie mają pewności, jak zrealizowano budżet na 2012 r., a jednocześnie ustalają oczekiwania na 2013 r." - zaznaczył podczas prezentacji raportu Krzysztof Pniewski, partner w dziale konsultingu Deloitte. (PAP)

fdu/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansekredytyfuzja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)