Trwa ładowanie...

Wstrzymanie dostaw gazu do Hrubieszowa szkodliwe dla Ukrainy

Wstrzymanie dostaw ukraińskiego gazu ziemnego do Hrubieszowa szkodzi wizerunkowi Ukrainy i jest podyktowane stanowiskiem Moskwy - uważają ukraińscy eksperci energetyczni.

Share
Wstrzymanie dostaw gazu do Hrubieszowa szkodliwe dla Ukrainy
Źródło: Jupiterimages
d19pfnj

NAK Naftogaz Ukrainy wstrzymała lokalne dostawy gazu ziemnego do Hrubieszowa na początku września. Ukraina argumentowała wówczas przerwanie dostaw zmianą przepisów wewnętrznych. Zgodnie z nimi, cała ilość gazu ziemnego z własnego wydobycia powinna być kierowana wyłącznie na pokrycie potrzeb Ukrainy, co według strony ukraińskiej uniemożliwia realizację dostaw gazu ziemnego na potrzeby Hrubieszowa.

- Sam problem jest minimalny, przecież dostawy te nie przekraczały 6 mln m sześc. rocznie, jednak efekt jest ogromny. Ukraina udowodniła, że nie jest rzetelnym partnerem - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Kijowie Mychajło Honczar z ośrodka analitycznego Nomos.

d19pfnj

Wołodymyr Omelczenko z Centrum im. Razumkowa podkreślił z kolei, że wstrzymanie dostaw ukraińskiego gazu do Hrubieszowa powinno być poprzedzone konsultacjami z Polakami. Ekspert ocenił, że wstrzymując dostawy do Polski państwowa spółka paliwowa Naftohaz Ukrainy działała na korzyść Rosji. - Naftohaz Ukrainy znajduje się pod wpływem Gazpromu - podsumował Honczar.

- Polacy zbudowali gazociąg z Hrubieszowa do Zamościa, włożyli w to pieniądze, a gazu nadal nie ma - dodał.

Umowa na dostawy gazu z Ukrainy do Hrubieszowa miała obowiązywać do końca grudnia 2020 r.

Jarosław Junko

d19pfnj

Podziel się opinią

Share
d19pfnj
d19pfnj