Wydarzenia gospodarcze w skrócie sobota-niedziela, 19‑20 września

...

ZAGRANICA

- Ostatnia sesja w tygodniu na giełdach w USA zakończyła się niewielkimi wzrostami, a ostatnia godzina handlu w dniu, w którym wygasają serie kontraktów i opcji, miała spokojny przebieg.

- W obecnym roku wzrost gospodarczy w Chinach wyniesie osiem procent - wynika z ocen, przedstawionych w sobotę przez chińskie Narodowe Biuro Statystyczne.

- Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zapewnił w sobotę, iż jego administracja uczyni wszystko by nie dopuścić do powtórzenia się ubiegłorocznego kryzysu finansowego i współpracować będzie w tej sprawie z partnerami w tzw. Grupie 20.

- Turkmenistan już od grudnia zacznie nowymi gazociągami dostarczać wydobywany w tym kraju gaz do Chin i Iranu - podają media w Aszchabadzie.

POLSKA

- Prawie 200 mln zł oszczędności przyniósł realizowany przez Zakłady Chemiczne Police tegoroczny program restrukturyzacji spółki- powiedział PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Mimo to, wiceminister nie spodziewa się dodatniego wyniku finansowego spółki do końca tego roku.

- Jeszcze w tym roku resort skarbu chce sprzedać należące do niego 2,5 proc. akcji Banku Handlowego - poinformował PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Dodał, że jest to ostatnia posiadana przez Skarb Państwa "bankowa resztówka". Chodzi o pakiety poniżej 10 proc. akcji.

- Jeszcze w tym roku resort skarbu chce sprzedać, głównie w drodze aukcji, 17 spółek z programu Narodowego Funduszu Inwestycyjnego (NFI) - powiedział PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

- 40 proc. właścicieli sklepów internetowych nie odczuwa skutków kryzysu. 20 proc., jeśli nawet je zauważa, to wie, jaka na kryzys jest recepta: obniżka marż, wyprzedaż zapasów i mniejsze wydatki na marketing - wynika z raportu "e-commerce 2009" przeprowadzonego przez portal Internet Standard. W badaniu, zrealizowanym we współpracy z Polskimi Badaniami Internetu, wzięło udział 409 sklepów.

- Pozytywnie przyjęty przez szefów państw UE postulat polskiego rządu, by wzmocnić Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jest wynikiem odpowiedzialności Polski za region i światową gospodarkę - oceniają ekonomiści. (PAP)

map/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)