Wydarzenia gospodarcze w skrócie sobota-niedziela, 26‑27 września
...
ZAGRANICA
- Walka z kryzysem, bezrobociem i rekordowym deficytem bużetowym będą - zdaniem wielu berlińskich wyborców - największymi wyzwaniami dla przyszłego rządu Niemiec, który wyłoniony zostanie po niedzielnych wyborach parlamentarnych. Oceny tego, która koalicja może lepiej stawić czoła tym wyzwaniom, są jednak podzielone.
- Zakończony właśnie szczyt G20 w Pittsburghu nadał nowy wymiar zarządzaniu światowymi finansami, gdyż dopuścił "gospodarki wschodzące" do podejmowania kluczowych decyzji ekonomicznych na świecie - pisze w sobotę francuski dziennik "Le Figaro".
POLSKA
- We wtorek Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy budżetowej na 2010 r. oraz omówi strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych na lata 2010-2012 - wynika z porządku obrad najbliższego posiedzenia rządu.
- Referendum, w którym mieszkańcy opowiedzą się za lub przeciw powstaniu kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, rozpoczęło się w niedzielę na terenie sześciu gmin w powiatach lubińskim i legnickim na Dolnym Śląsku.
- Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk powiedział w sobotę w Łodzi, że budowa pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości (KDP) rozpocznie się w 2014 roku, a pierwszy pociąg powinien po nim pojechać cztery lata później. KDP połączyć ma cztery miasta: Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław. Całość inwestycji ma być zakończona najpóźniej w 2020 roku.
- Gaz-System zainwestuje do 2014 roku blisko 5 mld zł w gazociągi, którymi popłynie gaz z terminala LNG w Świnoujściu oraz w inne projekty przesyłowe; Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy co najmniej 200 mln euro na budowę samego terminala - poinformował PAP prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.
- 60 mln euro chce zainwestować duńska firma Nordex w budowę 15 wiatraków w gminie Orla (Podlaskie) - poinformował PAP Hubert Banaszkiewicz z tej firmy. Wójt gminy Orla Piotr Selwesiuk deklaruje, że jeszcze w listopadzie gmina zakończy prace nad planem zagospodarowania przestrzennego terenu, gdzie ma powstać inwestycja.
- Optimus wycofał się z planów przejęcia 100 proc. akcji Work Service w zamian za emisję 94 mln swoich akcji - poinformował Optimus w komunikacie. Spółka nie podała powodów tej decyzji. (PAP)
pr/