Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 16 grudnia, 17.00
...
16.12.2010 | aktual.: 16.12.2010 17:23
16.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Polska przekazała w czwartek Rosji uwagi do projektu raportu końcowego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) dotyczącego katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem - poinformowało PAP MSWiA.
- Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie grudnia, PO mogłaby liczyć na poparcie 41 proc. osób deklarujących pewny udział w głosowaniu. PiS uzyskałoby 21 proc. głosów, SLD - 11 proc. - wynika z sondażu CBOS przekazanego PAP w czwartek.
- Przed czwartkowym wieczornym głosowaniem w Sejmie nad poprawkami Senatu w sprawie ograniczenia subwencji dla partii politycznych PO i PJN deklarują poparcie dla nich i zapowiadają zarządzenie dyscypliny. SLD, PiS i PSL poprawek nie poprą.
Głosowanie w sprawie poprawek Senatu do ustawy o partiach politycznych, które dotyczą ograniczenia subwencji dla partii, odbędzie się w czwartek wieczorem - zdecydował Konwent Seniorów. Głosowania nad projektem budżetu odbędą się w piątek od godz. 15.00.
- W niedzielę odbędzie się ingres nowego biskupa polowego Józefa Guzdka do Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie - poinformował w czwartek PAP rzecznik Ordynariatu Polowego ks. płk Zbigniew Kępa.
- Rząd realizuje politykę prorodzinną w miarę możliwości finansowych; resort pracy chce podniesienia progów dochodowych w przyszłym roku - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior.
- Dwóch działaczy sportowych związanych z klubem Radomiak Radom zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zatrzymanie ma związek ze śledztwem w sprawie korupcji w piłce nożnej prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną we Wrocławiu.
- Będzie prokuratorskie postępowanie ws. podejrzenia ujawnienia tajemnicy państwowej oraz rozpowszechniania bez zgody wiadomosci ze śledztwa przeciw Weronice M. w książce - wywiadzie z b. agentem CBA Tomaszem Kaczmarkiem.
- Dodatkowe obowiązki dotyczące sprawozdawczości, które zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, mają od nowego roku wykonywać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, mogą zostać zniesione - dowiedziała się w czwartek nieoficjalnie PAP w Ministerstwie Zdrowia.
- Warszawski sąd oddalił wniosek adwokata Weroniki M. o zakaz rozpowszechniania książki - wywiadu z b. agentem CBA Tomaszem Kaczmarkiem. Adwokat złożył już żażalenie na tę decyzję - dowiedziała się PAP w źródłach sądowych.
- Jak informuje IMGW, w ciągu najbliższej doby na Wiśle, na odcinku od Wyszogrodu do zbiornika we Włocławku, na Bugu w Wyszkowie oraz na Liwcu w Zaliwiu, przewiduje się wahania poziomu wody w strefie powyżej stanów alarmowych.
- Delegacje Stoczni Gdańsk oraz gdańskich szkół złożyły przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców wieńce i zapaliły znicze. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób. W czwartek przypada 40. rocznica Grudnia'70.
- O wszechstronne wyjaśnienie sprawy śmierci rosyjskiego adwokata Siergieja Magnickiego zwróciła się w czwartek do rosyjskich organów ścigania sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. To część międzynarodowej akcji parlamentarnej w tej sprawie.
- Sądzony od dwóch lat za domniemaną korupcję znany kardiochirurg Mirosław G. został ponownie oskarżony - tym razem o "błąd w sztuce". Grozi mu za to do 5 lat więzienia. Nie przyznaje się także do tego zarzutu.
- O ok. 27 proc. mniejsze będą w 2011 roku wpływy na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, który dofinansowuje m.in. sportowe wakacje dzieci i młodzieży - wynika z informacji przyjętej w czwartek przez sejmową Komisję Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.
- Senat poparł w czwartek ustawę zwiększającą udział kobiet startujących w wyborach przez wprowadzenie 35-procentowych kwot na listach.
- Sejmowa komisja finansów publicznych nie zgodziła się w czwartek na ograniczenie o połowę subwencji budżetowych dla partii politycznych. Akceptacji komisji nie uzyskała przewidująca cięcia senacka poprawka. Ostateczną decyzję w sprawie poprawki podejmie Sejm w głosowaniu.
- Współpracę w samorządzie miejskim Lublina zadeklarowali przedstawiciele PO i PiS. Jednym z zastępców prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka z PO będzie przedstawiciel PiS - Grzegorz Siemiński.
- Prezydent Bronisław Komorowski przyjechał w czwartek do Katowic, by wziąć udział w obchodach rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek. 29 lat temu, na początku stanu wojennego, od milicyjnych kul zginęło w niej dziewięciu górników.
- Rada Warszawy unieważniła w czwartek uchwałę rady dzielnicy Rembertów dotyczącą wyboru jej przewodniczącego ze względu na "poważne przypuszczenie", że została podjęta z naruszeniem prawa. Kandydat na przewodniczącego nie wyłączył się z głosowania.
- Ponad połowa Polaków - 52 proc. - uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta. Z dezaprobatą o jego pracy wypowiada się 26 proc. a 22 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z sondażu TNS OBOP przekazanego w czwartek PAP.
- Krajowa Izba Odwoławcza po raz kolejny będzie musiała zająć się sprawą przetargu na 210 nowych wagonów dla warszawskiego metra. W czwartek odwołanie w tej sprawie złożyło konsorcjum czeskiej Skody i rosyjskiego Wagonmaszu, którego oferta nie została wybrana.
- Zespół telewizji Biełsat jest "w najwyższym stopniu zdumiony i zdezorientowany" tym, że Unia Europejska finansuje program w reżimowej telewizji na Białorusi. Biełsat zwraca się do polskich i białoruskich dziennikarzy o wspólny protest w tej sprawie.
- Szef MSZ Radosław Sikorski oświadczył w czwartek w Warszawie, iż ma nadzieję, że zanim na Litwie zapadną decyzje dotyczące szkolnictwa mniejszości narodowych w tym kraju, dojdzie do spotkania ministrów odpowiedzialnych za edukację z Polski i Litwy.
- Kolejny domniemany terrorysta, rzekomo torturowany przez CIA w Polsce, zgłosił się do polskiej prokuratury jako pokrzywdzony. Adwokaci Abu Zubaidy chcą ścigania przestępstw wobec niego, gdy miał być więziony w Polsce. Wnoszą m.in. o przesłuchanie George'a Busha.
- Współpraca europejska, kwestie bezpieczeństwa, energetyka - to niektóre z tematów poruszonych podczas czwartkowego spotkania w Warszawie ministrów spraw zagranicznych Polski i Słowacji Radosława Sikorskiego i Mikulasza Dzurindy.
- Około 2400 mieszkań w Sosnowcu jest pozbawionych dostaw ciepła, a w ponad 5,5 tys. kolejnych jest obniżona temperatura. To skutek awarii ciepłowniczej w rejonie Parku Sieleckiego. Jej usunięcie zaplanowano na piątkowe popołudnie. (PAP)
zdz/