Trwa ładowanie...
d1vbn32

Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 16 września, 17.00

...

d1vbn32
d1vbn32

16.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego został przeniesiony w czwartek rano do prezydenckiej kaplicy - poinformował dziennikarzy szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

- Nie ma w tej chwili daty przeniesienia krzyża z kaplicy w Pałacu Prezydenckim do kościoła św. Anny - powiedział w czwartek szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Dodał, że nastąpi to, gdy strona kościelna będzie gotowa na przyjęcie krzyża.

- Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w czwartek PAP, że dalsze pozostawanie krzyża przed Pałacem Prezydenckim "groziłoby daleko idącymi stratami dla autorytetu państwa i Kościoła". Zdaniem prezydenta, decyzję o trwałym upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej powinna należeć do ich rodzin.

d1vbn32

- Policyjne barierki przed Pałacem Prezydenckim na razie zostaną - powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński. Jak wyjaśnił, ma to związek z emocjami, jakie budzi sprawa krzyża i incydentami, do których już wcześniej dochodziło przed pałacem.

- Usunięcie krzyża nie załatwia sprawy. Przyniesiemy i postawimy nowe. Tu ma stanąć pomnik - zapowiadają obrońcy krzyża, przychodzący od wielu tygodni przed Pałac Prezydencki.

- 63 proc. ankietowanych w sondażu OBOP-u uznało za niesłuszną decyzję o pochowaniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. 51 proc. badanych opowiada się za wybudowaniem pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w centrum Warszawy.

- Założenia do projektu ustawy mającej na celu poprawienie działania otwartych funduszy emerytalnych powinny być gotowe najpóźniej w przyszły wtorek - zapowiedział w czwartek szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera Michał Boni.

d1vbn32

- Jest bardzo prawdopodobne, że szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew, jeśli przyjedzie do Polski, zostanie zatrzymany przez polską policję, ale nasz kraj nie wyda go Rosji - dowiedziała się PAP z dobrze poinformowanego źródła rządowego.

- Prace nad projektem ustawy budżetowej i okołobudżetowej zakończą się w przyszłym tygodniu - poinformował w czwartek wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

- Budowa fabryki amerykańskiej firmy Pittsburgh Glass Works, zajmującej się produkcją szyb samochodowych, ma ruszyć jesienią tego roku pod Środą Śląską (Dolnośląskie) w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

d1vbn32

- Strajk w przypadku braku porozumienia płacowego pracowników z zarządem spółki Enea Operator zapowiada NSZZ Solidarność. Za przystąpieniem do protestu opowiedziała się w referendum większość załogi.

- Związkowcy z Kompanii Węglowej rozpoczęli w czwartek przed południem kolejną turę rozmów z zarządem firmy w ramach sporu zbiorowego. Od ich efektu zależy, czy w poniedziałek kopalnie tej największej górniczej firmy staną na cztery godziny na każdej zmianie.

- Resort skarbu podjął kolejną próbę sprywatyzowania Fabryki Zapałek "Czechowice" w Czechowicach-Dziedzicach (Śląskie). Ministerstwo ogłosiło drugi już w tym roku przetarg na zakup 85 procent akcji. Rozstrzygnięcie nastąpi 6 października - podał resort skarbu.

d1vbn32

- Ostateczne rekomendacje odnośnie przyszłości rafinerii w Możejkach Orlen powinien otrzymać w IV kw. 2010 roku - poinformował dziennikarzy w czwartek Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Orlenu.

- Nowa, czteropasmowa trasa i most wantowy nad Brdą w centrum Bydgoszczy połączą dzielnice położone na przeciwnych brzegach rzeki. W czwartek podpisano kontrakt na wykonanie w ciągu trzech lat inwestycji za ponad 200 mln zł.

- Rodzinna firma DZT Tymińscy zamierza uruchomić produkcję samochodu dostawczego o nazwie pasagon, następcy popularnego lublina. Nowy samochód zaprezentowano w czwartek w Lublinie.

d1vbn32

- Wybudowana kosztem 530 mln zł elektrociepłownia, przystosowana do łącznego spalania węgla i biomasy, ruszyła w czwartek w Częstochowie. To największa jak dotąd polska inwestycja fińskiego koncernu Fortum.

- Do krakowskiego sądu rodzinnego wpłynęła w czwartek opinia biegłych lekarzy na temat 13-letniej gimnazjalistki, która zaatakowała nożem koleżankę. Z opinii wynika, że dziewczyna nie może odpowiadać za swoje czyny.(PAP)

ana/

d1vbn32
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vbn32