Trwa ładowanie...
dbtnh0t
dbtnh0t

Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 17 maja, 20.00

...
Share
dbtnh0t

17.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Ostatecznie dwoje dzieci zostało hospitalizowanych po wypadku autokaru, do którego doszło w czwartek rano w Sowlanach na obrzeżach Białegostoku. Samochód przewrócił się do rowu. Według wstępnych ocen policji, autokar mógł wpaść w poślizg na zakręcie. Rzecznik białostockich strażaków Paweł Ostrowski powiedział PAP, że autokarem podróżowała na spektakl do białostockiego teatru grupa dzieci z przedszkola w Krynkach, wraz z rodzicami i opiekunami - w sumie 49 osób.

- Ponad połowa Polaków (51 proc.) jest niezadowolona z polityki państwa wobec rodziny. Przeciwnego zdania jest tylko 9 proc. badanych; 33 proc. wystawia państwu ocenę dostateczną, a 7 proc. nie potrafiło zająć stanowiska.

dbtnh0t

- Na początku maja największym poparciem Polaków cieszyła się PO (28 proc.), drugie miejsce zajęło PiS (25 proc.) - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też: Ruch Palikota (10 proc.) i SLD (7 proc.). Na Wiejskiej zabrakłoby PSL (3 proc.)

- W maju na PO jest gotowych głosować 27 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, o 2 punkty procentowe mniej niż w kwietniu; na PiS - 21 proc., co oznacza spadek o 1 punkt procentowy - wynika z sondażu CBOS. W tym miesiącu dobrze wypadło SLD, zdobywając 12 proc. zwolenników, o 3 punkty więcej niż w kwietniu. Jak zauważa CBOS, to najlepszy od roku wynik tej partii.

- Ponad 60 firm uczestniczących w budowie autostrady A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami domagało się w czwartek w krakowskim oddziale GDDKiA wypłaty ok. 8 mln zł od firmy Poldim za wykonane prace. Poldim złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

- Co najmniej do końca roku potrwa śledztwo łódzkiej prokuratury, według której do morderstwa gen. Marka Papały doszło w wyniku napadu rabunkowego - ogłosił prokurator generalny Andrzej Seremet.

dbtnh0t

- Premier Donald Tusk powiedział, że w związku ze sprawą Beaty Sawickiej może przeprosić Polaków za to, że w polityce - i też kiedyś w PO - pojawiają się ludzie, którzy nie powinni do niej trafić. Podkreślił też, że celem CBA nie jest prowokowanie, tylko ściganie przestępstw.

- Wiceprezes PiS, b. szef CBA Mariusz Kamiński ocenił w czwartek, że w związku z wyrokiem skazującym b. posłankę PO Beatę Sawicką na karę trzech lat więzienia, powinny paść przeprosiny wobec funkcjonariuszy Biura, m.in. ze strony premiera Donalda Tuska.

- Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej nie zarekomendowała w czwartek poprawek do ustawy o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa zakłada zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i podniesieniu go do 67. roku życia.

- Senacka komisja polityki społecznej opowiedziała się w czwartek za przyjęciem noweli ustawy o emeryturach mundurowych. Zakłada ona, że funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od 2013 r., nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby.

dbtnh0t

- Przepisy kilku ustaw, odnoszących się m.in. do policji i innych służb, które dotyczą zasad stosowania przymusu bezpośredniego i odsyłają do rozporządzeń, są niezgodne z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Regulacje te stracą moc w ciągu roku. Wnioski w tej sprawie złożył do TK prokurator generalny, który zakwestionował zapisy określające, że szczegółowe warunki użycia środków przymusu bezpośredniego - czyli np. pałek, kajdanek, siły fizycznej, paralizatorów - określane są w rozporządzeniach, a nie bezpośrednio w ustawie.

- Projekt noweli Prawa prasowego, który zgłosi PSL, będzie zakładał pozostawienie sprostowań jako jedynej formy reakcji na publikacje prasowe. Zostało to uzgodnione z resortem kultury - poinformował w czwartek rzecznik partii Krzysztof Kosiński. Obecnie redaktor naczelny pisma jest obowiązany do opublikowania na wniosek zainteresowanej osoby "rzeczowego i odnoszącego się do faktów wiadomości nieprawdziwej lub nieścisłej" sprostowania albo odpowiedzi "na stwierdzenie zagrażające dobrom osobistym".

- Współpraca wojskowa, szczyt NATO i przygotowania do Euro 2012 omawiali w czwartek szef MON Tomasz Siemoniak i przebywający z wizytą w Warszawie minister obrony Ukrainy Dmytro Sałamatin. Jak poinformowało MON, minister Siemoniak zadeklarował chęć zwiększenia liczby wspólnych ćwiczeń wojskowych, współpracy przy modernizacji sił zbrojnych i wsparcie dla rozwoju zakładów zbrojeniowych.

- Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w czwartek z szefem dyplomacji Holandii Urim Rosenthalem. Rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji polskich pracowników w Holandii.

dbtnh0t

- USA oczekują, że państwa uczestniczące w operacji w Afganistanie będą, po wycofaniu wojsk, łożyć łącznie miliard dol. rocznie na utrzymanie narodowych sił bezpieczeństwa w tym kraju. Polski rząd weryfikuje możliwości w tym zakresie - oświadczył w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski.

- Centrum Przetwarzania Danych to serce polskich finansów publicznych - mówił w czwartek minister finansów Jacek Rostowski podczas otwarcia placówki w Radomiu. Dodał, że umożliwi ono technologiczną konsolidację rozproszonych systemów resortu finansów.

- Umorzono śledztwo w sprawie śmiertelnego postrzelenia przez policjanta w maju 2010 r. w okolicy dworca Warszawa-Stadion Nigeryjczyka Maxwella Itoyi - poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Decyzja została podjęta wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza - powiedziała rzeczniczka prasowa prokuratury prok. Renata Mazur.

- Polska podpisała nową konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania z Kanadą i protokół o zmianie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Islandią - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.

dbtnh0t

- Studenci z Sankt Petersburga zwyciężyli w 36. Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, które zakończyły się w czwartek na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci z UW zajęli 2. miejsce i zdobyli jeden z czterech złotych medali.

- Sąd Okręgowy w Szczecinie orzekł, że burmistrz Polic (Zachodniopomorskie) Władysław Diakun złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne - poinformował PAP w czwartek szczeciński oddział IPN. Sąd orzekł też wobec burmistrza zakaz wykonywania funkcji publicznych na okres trzech lat.

- Dziesięć śląskich organizacji i stowarzyszeń zamierza wspólnie zabiegać o prawne uregulowanie statusu narodowości śląskiej oraz uznanie śląskiej mowy za język regionalny. By mówić w tej sprawie jednym głosem organizacje powołały Radę Górnośląską.

- Radni Torunia zgodzili się w czwartek na pożyczenie kurii diecezjalnej 1,2 mln zł, potrzebnych jako wkład własny w projekt rewaloryzacji zabytków ze środków UE. Ruch Palikota zapowiedział, że zapewne w przyszłym tygodniu zorganizuje w Toruniu protest w tej sprawie.

dbtnh0t

- Rozpoczęła się budowa warszawskiej Strefy Kibica; na 120 tys. metrów kwadratowych staną telebimy, punkty gastronomiczne i medyczne - poinformował w czwartek wydział prasowy warszawskiego urzędu miasta. Będzie to największe w Polsce miejsce zabawy fanów piłki nożnej. W strefie znajdą się centralna scena oraz 6 telebimów do transmisji meczów na żywo i licznych retransmisji.

- Prom Stena Spirit, który w czwartek rano miał kolizję z nabrzeżną suwnicą, o 18.30 wypłynie w rejs do Karlskrony. W wyniku zderzenia ranne zostały trzy osoby, w tym dwie ciężko; prom zawrócił do portu w Gdyni. Trwa ustalanie okoliczności kolizji.

(PAP)

amp/ asa/

dbtnh0t

Podziel się opinią

Share
dbtnh0t
dbtnh0t