Trwa ładowanie...
d389aaw

Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 2 września, 20.00

...

d389aaw
d389aaw

02.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Przedstawiciele rządu i nauczycielskich związków zawodowych podpisali w czwartek komunikat dotyczący wynagrodzeń nauczycieli w 2011 roku. Strona rządowa podtrzymała w nim propozycje siedmioprocentowej podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2011.

- Stanisław Dąbrowski i Lech Paprzycki są kandydatami na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. W czwartek Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN przedstawiło ich prezydentowi RP, który powoła jednego z nich na 6-letnią kadencję zaczynająca się w październiku.

- Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował w czwartek, że Polska wkrótce dostanie kilkaset tysięcy stron dokumentów dotyczących katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapowiada, że będą to bardzo ważne dokumenty.

d389aaw

- Prokuratura wojskowa uzyskała od jednej z telewizji materiał audio-video, który pozwoli ekspertom właściwie przypisać głos osoby, która miała prawo być w kokpicie samolotu - powiedział w czwartek prokurator płk Ireneusz Szeląg.

- W śledztwie dotyczącym katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem przesłuchano już 290 świadków - powiedział w czwartek wojskowy prokurator okręgowy płk Ireneusz Szeląg. Obecnie prokuratura bada tzw. wątek organizacyjny i kwestie związane z zabezpieczeniem lotu.

- Szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk Ireneusz Szeląg poinformował w czwartek, że odzyskano 21 zdjęć wykonanych przez pasażerów tragicznego lotu do Smoleńska.

- Polska prokuratura zleciła własne badania DNA ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, aby wykluczyć wszelkie wątpliwości. Prokuratorzy zdają sobie sprawę, jak ważna jest dla pokrzywdzonych wiedza na temat wyników tych badań - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.

d389aaw

- Szef MSZ Radosław Sikorski jest przekonany, że współpraca prezydenta i rządu w sprawie polityki zagranicznej będzie modelowa. Przed pierwszą wizytą zagraniczą Bronisława Komorowskiego osobiście - jak mówił - przekazał mu stanowisko rządu w kwestiach międzynarodowych.

- Sytuacja w kraju powoli zaczyna się stabilizować, w wielu rejonach przestało już padać - oceniają strażacy, którzy przez ostatnie dwa dni w związku z opadami deszczu i podtopieniami przeprowadzili 2460 akcji i ewakuowali 18 osób.

- Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego otrzymała 25 mln zł z Ministerstwa Gospodarki na udzielanie pożyczek małopolskim przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku tegorocznej powodzi.

d389aaw

- Większość ankietowanych Polaków uważa, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku, a gospodarka przeżywa kryzys; zdaniem znacznej części badanych, warunki życia w ciągu najbliższych trzech lat ulegną pogorszeniu - wynika z sondażu TNS OBOP.

- Być może jeszcze w tym tygodniu dojdzie do spotkania szefa SLD Grzegorza Napieralskiego z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem (PSL) w sprawie budżetu państwa - poinformował w czwartek PAP lider Sojuszu.

- Klub Lewicy zapowiedział w czwartek złożenie do NIK wniosku o zbadanie prawidłowości współpracy gmin z prywatnymi firmami dotyczącej fotoradarów. Lewica chce też zmian ustawy o ruchu drogowym, tak by wpływy z mandatów były w całości przeznaczane na remonty dróg.

d389aaw

- Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa dotyczącego awansów funkcjonariuszy ABW w latach 2005-07 z powodu braku znamion czynu zabronionego - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka tej prokuratury prok. Monika Lewandowska.

- Jesienią PiS przedstawi inicjatywę legislacyjną dającą Sejmowi kontrolę nad środkami Narodowego Funduszu Zdrowia - zapowiedział poseł Jarosław Zieliński (PiS) podczas czwartkowej konferencji prasowej.

- Wniosek Rady Warszawy o stwierdzenie niezgodności tzw. janosikowego z konstytucją i Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego został złożony w Trybunale Konstytucyjnym - poinformował w czwartek PAP rzecznik rady Sławomir Paszkiet. "Janosikowe" to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą najbogatsze samorządy płacą na rzecz pozostałych. Stanowi określony odsetek dochodów podatkowych województwa sprzed dwóch lat. Warszawa z tytułu "janosikowego" corocznie oddaje ok. 10 proc. swojego budżetu, od 2003 r. w sumie ponad 4 mld zł; kwota ta jest porównywalna z ogólnym zadłużeniem miasta.

d389aaw

- Prokuratura przesłała w czwartek do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie swoje stanowisko odnośnie uzupełnienia materiałów sprawy Nangar Khel. Informację taką przekazał PAP płk Jakub Mytych z Naczelnej Prokuratury Wojskowej w Poznaniu. Sprawa dotyczy siedmiu żołnierzy oskarżonych o zbrodnię wojenną w Afganistanie z 2007 r.

- Komitet Polityczny PiS - na wniosek prezydium delegacji partii w europarlamencie, Ryszarda Legutki i Tomasza Poręby - zdecydował o wykluczeniu Marka Migalskiego z grona członków delegacji PiS w PE - poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe Prawa i Sprawiedliwości.

- Marek Migalski działał na rzecz własnej kariery, a nie na rzecz własnego środowiska politycznego - tak decyzję Komitetu Politycznego PiS o wykluczeniu Migalskiego z delegacji tej partii w PE skomentował w czwartek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

d389aaw

- Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej poinformował w czwartek, że w Biurze dokonana została redukcja etatów o jedną trzecią - ze 115 do 79. Dodał, że BBN w większym stopniu ma obecnie pełnić rolę analityczno-koncepcyjną.

- Ani karpacki, ani żaden inny oddział Straży Granicznej (SG) w ciągu roku czy dwóch lat nie zostanie zlikwidowany - zapewnił w czwartek wiceminister SWiA Adam Rapacki posłów sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

- Tadeusz Mazowiecki ujawnił, że prezes PiS Jarosław Kaczyński po swoim wystąpieniu podczas zjazdu Solidarności w Gdyni powiedział mu, że wymieniając osoby, które przed 30 laty w Stoczni miały plan kompromisu, miał na myśli Bronisława Geremka. "Nie ma sensu dywagacja, co kto komu powiedział" - komentuje szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

- W wyborach samorządowych - zarówno do rad, jak i w wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - większość badanych wolałaby głosować na kandydatów niezwiązanych z żadną partią czy ugrupowaniem politycznym - wynika z sondażu CBOS. Udział w wyborach zapowiada 66 proc. badanych.

- Prokuratura Rejonowa w Olsztynie sprawdza, czy szefowa kuratorium oświaty w tym mieście stosowała mobbing wobec jednej ze swych zastępczyń, Jadwigi Bogdaniuk. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia takiego przestępstwa złożyła na ręce wojewody sama zainteresowana.

- PKP S.A. chcą uporządkować reklamy na dworcach. Krokiem w tę stronę ma być rozwiązanie umowy z firmą reklamy zewnętrznej Clear Channel Poland, która przez ostatnie kilka lat miała wyłączność na rozstawianie nośników na terenach kolejowych.

- W przyszłym roku w 140-tysięcznych Tychach na Śląsku ruszy budowa trzech nowych stacji kolejowych i remont czwartej, na potrzeby szybkiej kolei, łączącej to miasto z Katowicami.

- Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz kosztów wytwarzania energii - to główne założenia rozpoczętego w czwartek projektu "Wrocław dla klimatu". Stolica Dolnego Śląska jest pierwszym miastem w Polsce, które realizuje tego typu program.

- Trzy śledztwa wszczęto po nocnej akcji Centralnego Biura Śledczego w Lęborku (Pomorskie). Postępowania dotyczą posiadania znacznych ilości narkotyków, czynnej napaści na policjanta oraz użycia broni przez funkcjonariuszy CBŚ.

- Powołanie Komitetu Założycielskiego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem ogłosili podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie jego członkowie, m.in. Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN.(PAP)

amp/

d389aaw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d389aaw