Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 20 stycznia, 17.00
...
20.01.2011 | aktual.: 20.01.2011 17:23
20.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Sejm przyjął w czwartkowym głosowaniu informację rządu dotyczącą działań w sprawie katastrofy smoleńskiej.
- Sejmowa komisja ustawodawcza nie zajęła się w czwartek dwoma projektami uchwał ws. katastrofy smoleńskiej - autorstwa PiS i SLD. Posłowie posprzeczali się o tryb zwołania posiedzenia. Komisja zbierze się ponownie we wtorek
- Prezydent Bronisław Komorowski nie wyklucza zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie raportów dotyczących katastrofy smoleńskiej - wynika z pisma szefa BBN Stanisława Kozieja do przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego.
- W sobotę Rada Polityczna PiS podejmie uchwałę dotyczącą raportu MAK i śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej - dowiedziała się PAP od polityków tego ugrupowania. Partia w najbliższym czasie zaprezentuje też swoje pomysły na gospodarkę.
- Ponad połowa Polaków dobrze oceniła w styczniu działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego, a negatywną opinię ma co piąty ankietowany. Sejm krytycznie ocenia 62 proc. badanych, dobrze - 23 proc. - wynika z sondażu CBOS przekazanego PAP w czwartek.
- Sejm znowelizował w czwartek Kodeks karny, zezwalając m.in. na zmienianie kar dla Polaków wydanych za granicę na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). Jeśli kara przekroczyłaby maksymalny pułap przewidziany w naszym prawie, polskie sądy łagodziłyby wyrok.
- Osoby, które podczas wojny były deportowane, także w granicach Polski sprzed 1 września 1939 r., mogą liczyć na rekompensatę - taką zmianę w przepisach uchwalił w czwartek Sejm. Dotychczasowe przepisy nie przewidywały przyznania im takich świadczeń.
- Sejm znowelizował w czwartek ustawę o uzdrowiskach. W myśl noweli, w najbardziej chronionej strefie uzdrowisk nie będą mogły powstawać m.in. stacje bazowe telefonii komórkowej.
- Polska może nie wdrażać zapisów dyrektywy UE o usługach medycznych, jeżeli uzna, że szkodzą krajowemu systemowi ochrony zdrowia; takie rozwiązanie gwarantuje Traktat Lizboński - podkreśla w rozmowie z PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno.
- Oskarżenia Białorusi, że Polska brała udział w obaleniu ustroju i w zamachu stanu w tym kraju są absurdalne - powiedział w czwartek dziennikarzom rzecznik MSZ Marcin Bosacki.
- Wiceprezydent Lublina Zbigniew Wojciechowski oświadczył w czwartek, że obejmie mandat poselski po byłym polityku PO Januszu Palikocie.
- Przy każdej komendzie wojewódzkiej policji powstaną grupy operacyjne, które będą wspierały istniejące zespoły zajmujące się zwalczaniem przestępczości pseudokibiców - poinformował w czwartek w Poznaniu Komendant Główny Policji generalny inspektor Andrzej Matejuk.
- Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby związane z drużyną piłkarską Sandecja Nowy Sącz. Zatrzymania mają związek z korupcją w polskiej piłce nożnej.
- Na dwa miesiące aresztował w czwartek wrocławski sąd b. piłkarza Pawła D. podejrzanego o przyjęcie 100 tys. zł łapówki w zamian za "ustawienie" meczu w sezonie 2005/2006. Zarzuty korupcji postawiono także czterem innym osobom zatrzymanym przez policję i CBA.
- Przyjęcie - mimo kłopotów - budżetu UE na rok 2011 oraz porozumienia ws. nadzoru finansowego i europejskiej inicjatywy obywatelskiej to niektóre z sukcesów prezydencji Belgii w UE, o jakich mówił w czwartek w Warszawie ambasador tego kraju w Polsce Raoul Delcorde. Ambasador Delcorde w czwartek przedstawił sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej podsumowanie belgijskiego przewodnictwa w UE.
- Ok.stu osób uczestniczyło w czwartek w Gdańsku w milczącym proteście przed siedzibą pomorskiego oddziału NFZ. Forum Zwiazków Zawodowych twierdzi, że Fundusz "naraża życie i zdrowie mieszkańców poprzez złe kontraktowanie świadczeń". NFZ nie zgadza się z zarzutem.
- Były burmistrz Pszczyny Krystian Sz. złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne - prawomocnie orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny w Katowicach, utrzymując w mocy wrześniowe orzeczenie katowickiego sądu okręgowego w tej sprawie.
- Jak informuje IMGW, w ciągu najbliższej doby na Wiśle poniżej Włocławka oraz na dolnej Drwęcy i Osie (woj. kujawsko-pomorskie) prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie powyżej stanów alarmowych.
- Polski minister rolnictwa Marek Sawicki zaapelował w czwartek w Berlinie o większą odwagę państw UE w reformowaniu Wspólnej Polityki Rolnej. Równocześnie skrytykował stanowisko w tej sprawie Francji i Niemiec.
- 44 proc. ankietowanych źle ocenia ZUS, a 28 proc. - OFE. Dla 49 proc. Polaków funkcjonowanie Otwartych Funduszy Emerytalnych jest niejasne - wskazują styczniowe badania CBOS. 71 proc. badanych negatywnie postrzega PKP, a 24 proc. - Pocztę Polską.
- Idea prywatyzacji pracowniczej w Polsce nie jest w żaden sposób zagrożona - ocenił w czwartek wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Dodał jednak, że spółki pracownicze muszą na równych prawach konkurować z innymi inwestorami.
- Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke zapowiedział w czwartek, że w ciągi najbliższych 14 dni minister rolnictwa wyda rozporządzenie dotyczące wynagrodzeń weterynarzy świadczących usługi na zlecenie powiatowych lekarzy weterynarii. (PAP)
amp/ pam/