Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 21 lipca, 20.00
...
21.07.2011 | aktual.: 21.07.2011 20:38
21.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Aktualna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna kraju to główny temat posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który w czwartek po południu zebrał się w Warszawie. W posiedzeniu uczestniczy premier Donald Tusk, który jest przewodniczącym RZZK.
- Jak informuje IMGW, w ciągu najbliższej doby nastąpi wzrost stanów wód w całym dorzeczu górnej i środkowej Odry. W zlewniach Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej możliwe będą dalsze przekroczenia stanów alarmowych.
- Ponad 180 uszkodzonych dachów, ponad 1 tys. powalonych drzew, zerwane linie energetyczne, zalane ulice, samochody i piwnice - to efekt nawałnic, które w środę przeszły nad Polską. Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych.
- Wszędzie służby państwowe stanęły na wysokości zadania, tempo wypłaty zasiłków jest zadowalające, będzie pomoc dla tych, którzy najbardziej ucierpieli - ocenił w czwartek na konferencji prasowej sytuację po przejściu przez Polskę burz i nawałnic premier Donald Tusk.
- Nie ma żadnego sygnału alarmującego o ewentualnym zagrożeniu powodziowym - powiedział w czwartek premier Donald Tusk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
- Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że uznaje datę 29 lipca za datę publikacji raportu komisji ministra SWiA Jerzego Millera na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej.
- Deszczowa pogoda utrudnia zbiory rzepaku. W tym roku będzie go mniej niż w ubiegłym i będzie gorszej jakości - uważają eksperci. Za kilka dni powinny się rozpocząć żniwa zbóż. Resort rolnictwa ocenia, że ich zbiory będą podobne jak w 2010 roku.
- Rozporządzenie ministra rolnictwa ograniczające przyznawanie rolnikom rent strukturalnych narusza zasady równości wobec prawa i powinno być zbadane przez Trybunał Konstytucyjny - uważają politycy PiS i Stronnictwa Piast.
- Do 29 lipca zostało przedłużone referendum w PLL LOT, które ma rozstrzygnąć, czy stewardessy i stewardzi będą strajkować - poinformowała PAP Elwira Niemiec z zarządu Związku Zawodowego Personelu Pokładowego przewoźnika. Spowodowane jest to urlopami w spółce.
- Pierwszych 60 pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych otrzymało w tym tygodniu wypowiedzenia. Zapowiedziany w kwietniu plan restrukturyzacji i racjonalizacji kadr resortu zakłada zwolnienie w sumie 300 osób.
- Znany poeta Jarosław Marek Rymkiewicz ma przeprosić wydawcę "Gazety Wyborczej" za swe słowa, m.in. że redaktorzy "GW" nienawidzą Polski i chrześcijaństwa jako "duchowi spadkobiercy Komunistycznej Partii Polski" - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.
- Zarząd Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) jednogłośnie zdecydował o wykreśleniu wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka z listy członków stowarzyszenia. Wnioskował o to sam wojewoda, który zaprzecza, by kiedykolwiek zapisywał się do Ruchu.
- Szef polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej, szef MSWiA Jerzy Miller pytany w czwartek o termin zakończenia tłumaczenia i publikacji raportu odparł, że ma nadzieję, iż jest to "kwestia kilkunastu dni".
- Najwyższa Izba Kontroli potwierdza, że system kwalifikowania pacjentów do przeszczepów działa sprawnie; o kolejności na liście oczekujących decydują wyłącznie kryteria medyczne - poinformował w czwartek PAP prezes NIK Jacek Jezierski.
- Według najnowszego sondażu CBOS liderem rankingu zaufania do polityków jest prezydent Bronisław Komorowski - ufa mu 66 proc. badanych. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajął premier Donald Tusk (51 proc.), a trzecie - szef MSZ Radosław Sikorski (50 proc.).
- Prof. Magdalena Środa ma przeprosić TVP za stwierdzenie, że audycja "Misja specjalna" to "ubecki program" - orzekł w czwartek prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zdaniem sądu te słowa to obraźliwy epitet, a nie dopuszczalna krytyka publicznych mediów.
- Warszawski sąd umorzył w czwartek sprawę znanego biznesmena Ryszarda Krauze, którego katowicka prokuratura oskarżała o działanie na szkodę własnej spółki Prokom Investments.
- Członkowie zarządu spółki Kupieckie Domy Towarowe poinformowali w czwartek, że odwołają się od decyzji stołecznej prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. zamieszek sprzed 3 lat, gdy miasto odzyskiwało zajmowaną nielegalnie przez kupców halę na pl. Defilad.
- O niepodnoszenie cen biletów komunikacji miejskiej, ograniczenie zatrudnienia urzędników oraz umiarkowane wydawanie publicznych pieniędzy zaapelował w czwartek m.in. do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz warszawski oddział PJN.
- Na pomoc dla osób, które w ub. tygodniu ucierpiały w wyniku wichur, wydano już blisko 2 mln zł. Mamy zapotrzebowanie na kolejne 3 mln zł i te pieniądze są już w drodze - powiedział w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.
- Prywatne wydatki na opiekę medyczną stanowią 1/3 wszystkich pieniędzy przeznaczanych na zdrowie w Polsce - wskazali eksperci z Deloitta podczas czwartkowej konferencji prasowej.
- KRRiT nie dopatrzyła się manipulacji w programie TVP2 "Tomasz Lis na żywo", w którym relacjonowano zjazd USOPAŁ w Urugwaju z udziałem parlamentarzystów PiS. O zajęcie stanowiska w sprawie tej relacji prosił Krajową Radę rzecznik partii Adam Hofman.
- Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy musi poprowadzić proces Jarosława Kaczyńskiego, oskarżonego przez Janusza Kaczmarka o zniesławienie za nazwanie go agentem-śpiochem. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wniosek SR o przeniesienie sprawy do wyższej instancji.
- Józef Oleksy z niełatwego dla SLD okręgu nowosądeckiego, Leszek Miller z Gdyni, Marek Dyduch z 3. miejsca w Wałbrzychu - na takie, trudne jeśli chodzi o uzyskanie mandatu, miejsca mogą liczyć dawne gwiazdy lewicy. "Napieralski woli młodych" - mówią nieoficjalnie źródła w SLD.
- Wiceszef MSZ Krzysztof Stanowski oraz komisarz UE ds. Pomocy Humanitarnej Kristalina Georgieva w piątek i sobotę odbędą wspólną wizytę w Kenii w związku z klęską głodu w regionie - czytamy w komunikacie MSZ przesłanym w czwartek PAP.
- Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w imieniu ruchu "Obywatele do Senatu" rozmawiał w czwartek w Warszawie "o kandydatach i z potencjalnymi kandydatami do Senatu" ze stolicy. Dutkiewicz powiedział w rozmowie z PAP, że kandydaci ruchu będą "bezkonkurencyjni".
- Trzynaście lat niewykonywania przez GUS jednego z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami świadczy o indolencji tego organu, słabości państwa i lekceważeniu prawa - uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Nie wszyscy sędziowie podzielili tę opinię.
- Władze Krakowa skierowały do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o orzeczenie niezgodności z konstytucją i ustawą o finansach publicznych jednego z przepisów rozporządzenia ministra finansów, dotyczącego zadłużania się samorządów.
- Blisko 70 poprawek - głównie redakcyjnych - ale również dotyczących m.in. trybu odwołania dyrektorów sądów zarekomendowała w czwartek senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji do uchwalonych na początku lipca przez Sejm zmian w ustroju sądów.
- We wtorek 26 lipca zarząd krajowy PO ma zatwierdzić kandydatów tej partii w jesiennych wyborach do Senatu. W piątek 29 lipca listy kandydatów Platformy do Sejmu i Senatu zatwierdzi Rada Krajowa PO. (PAP)
zdz/ ana/