Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 24 czerwca, 17.00
...
24.06.2010 | aktual.: 24.06.2010 17:23
24.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski zwrócił się do rządu o przygotowanie dla głowy państwa na listopadowy szczyt NATO w Lizbonie stanowiska, które by określało polskie postulaty dotyczące terminu wycofania polskich żołnierzy z Afganistanu.
- Zmiana charakteru zaangażowania sił NATO w Afganistanie na defensywny, obowiązkowy udział sojuszników w operacji oraz opracowanie strategii wyjścia z Afganistanu z rokiem 2011 jako początkiem wycofywania - to m.in. propozycje nowej polskiej strategii wobec Afganistanu.
- Prezes PiS, kandydat na prezydenta Jarosław Kaczyński ocenił, że ostatnia faza kampanii wyborczej to nie jest dobry moment na rozmowę o polskich wojskach w Afganistanie. Wziął jednak udział w czwartkowym posiedzeniu RBN w tej sprawie.
- Zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy polskich w Afganistanie, zmiana charakteru misji z bojowej na bardziej logistyczną, określenie terminu wycofania wojsk z tego kraju - to propozycje, z którymi na posiedzenie RBN wybrał się w czwartek szef SLD Grzegorz Napieralski.
- W czwartek po południu w Belwederze trwa spotkanie marszałka Sejmu, kandydata PO Bronisława Komorowskiego z szefem SLD Grzegorzem Napieralskim.
- Andrzej Olechowski poinformował w czwartek, że poprze w II turze wyborów prezydenckich Bronisława Komorowskiego. Na kandydata PO postawiło także Stronnictwo Demokratyczne, które w kampanii prezydenckiej wspierało Olechowskiego.
- Wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta zagraża stabilności finansowej i gospodarczej Polski - uważa minister finansów Jacek Rostowski.
- Zdaniem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Cieniucha, zmiana na stanowisku dowódcy wojsk USA i NATO w Afganistanie nie powinna wpłynąć na sojuszniczą strategię prowadzenia tam operacji.
- Ponad 60 ministrów SZ z całego świata, w tym sekretarz stanu USA Hilary Clinton, parlamentarzyści, działacze, w sumie kilkaset osób zjedzie w następny weekend do Krakowa, by dyskutować o demokracji. Możliwe, że dojdzie wówczas do spotkania Komorowski-Clinton.
- NIK pozytywnie ocenia resort sprawiedliwości i służbę więzienną za realizację programu pozyskania nowych miejsc dla więźniów i wprowadzanie innych niż izolacyjne form wykonania kary. Stwierdzone opóźnienia nie miały wpływu na ogólną dobrą opinię.
- Od odczytania bulli papieskiej i przekazania pastorału przez ks. abp. Henryka Muszyńskiego rozpocznie się w sobotę w Gnieźnie uroczysta msza św. z okazji ingresu prymasowskiego abp. Józefa Kowalczyka.
- Arcybiskup Józef Kowalczyk zakończył misję nuncjusza apostolskiego w Polsce i dziekana Korpusu Dyplomatycznego - poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
- Powinniśmy wezwać nasze narody do pojednania - podkreślił sekretarz generalny KEP abp Stanisław Budzik podczas czwartkowej konferencji po spotkaniu z rosyjskim metropolitą Hilarionem.
- Nie będziemy chyba w stanie wypracować wspólnego spojrzenia na historię, ale jako ludzie Kościoła, chrześcijanie, powinniśmy przemyśleć ją na nowo i wezwać do pojednania - podkreślił rosyjski metropolia Hilarion podczas czwartkowej konferencji w Warszawie.
- Od pierwszego lipca ruszy nabór do Narodowych Sił Rezerwowych; do końca tego roku przyjętych zostanie 10 tys. ochotników, a kolejne 10 tys. w 2011 roku - poinformowano w czwartek na konferencji w MON.
- W Warszawie do godz. 22 w czwartek można dopisywać się do spisów wyborców lub składać wnioski ws. głosowania przez pełnomocnika - poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dotyczy to osób, które nie uczyniły tego przed I turą wyborów prezydenckich.
- Polakom łatwiej jest zaakceptować Afrykańczyka jako lekarza rodzinnego, nauczyciela czy sąsiada niż jako zięcia. Jedna czwarta Polaków pozytywnie ocenia imigrację Afrykańczyków do naszego kraju - wynika z badania na temat stosunku Polaków do Afrykańczyków.
- Ocena ogólnej sytuacji w Polsce znacząco się poprawiła. Negatywne opinie o kierunku zachodzących zmian nadal w niewielkim stopniu przeważają nad pozytywnymi, jednak różnica jest o wiele mniejsza niż dotychczas - wynika z sondażu CBOS.(PAP)
mln/