Trwa ładowanie...
d2xzk1g

Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 24 listopada, 17.00

...

Share
d2xzk1g

24.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Zakaz uczestnictwa w zgromadzeniach dla osób zamaskowanych i możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie - to niektóre zapisy prezydenckiego projektu zmian w ustawie o zgromadzeniach, który w czwartek trafił do Sejmu.

- Zbigniew Ziobro zapowiedział w czwartek, że klub parlamentarny Solidarna Polska w ciągu kilku dni złoży w Sejmie projekt zmian w Kodeksie karnym, który ułatwi konfiskatę majątków ludzi "uwikłanych w wielką korupcję". Zdaniem Ziobry, takie przepisy uderzą w "mafijną strukturę przestępczą".

- Zatrzymań osób związanych ze sprawą korupcji przy prywatyzacji LOT-u i STOEN-u dokonał powołany przez komendanta głównego policji zespół funkcjonariuszy CBŚ i CBA - poinformował PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski. Dodał, że CBŚ zajmuje się sprawą od 2006 r.

d2xzk1g

- Poręczenia majątkowe w wysokości od 3 mln zł do 500 tys. zł wyznaczyła Prokuratura Apelacyjna w Katowicach podejrzanym o korupcję i pranie pieniędzy przy prywatyzacji spółek LOT i STOEN - ujawniono w czwartek. Jeśli kaucje nie wpłyną, będą wnioski o areszt.

- Prowadzone od 2006 roku postępowanie prokuratury w sprawie m.in. korupcji przy prywatyzacji spółek PLL LOT i STOEN dotyczy także prywatyzacji innych podmiotów - poinformował w czwartek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach prok. Leszek Goławski.

- Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz podjęła postępowanie w sprawie rejestracji przez sąd znaków "zakaz pedałowania", krzyża celtyckiego i falangi jako symboli Narodowego Odrodzenia Polski. "Zwróciłam się do sądu o przysłanie wyroku, uzasadnienia. Zażądamy wszelkich materiałów" - powiedziała prof. Lipowicz w czwartek na konferencji prasowej w Lublinie.

- Warszawska prokuratura zaskarży decyzję sądu, który zarejestrował znak "zakaz pedałowania" i krzyż celtycki jako kolejne symbole Narodowego Odrodzenia Polski. "Dziś prokurator zgłosił formalnie swój udział w postępowaniu ws. rejestracji symboli partii i opracowuje apelację" - powiedziała w czwartek PAP prok. Monika Lewandowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

d2xzk1g

- Jeszcze przez dwa lata nie będzie obowiązku szkolnego dla sześciolatków; dzieci w wieku sześciu lat pójdą obowiązkowo do szkoły 1 września 2014 r. - takie rozwiązanie proponuje MEN w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

- Jedynie 12 proc. Polaków jest zadowolonych z systemu opieki zdrowotnej; 74 proc. uważa, że jest on niewłaściwie zarządzany - wynika z badania "Global Health Survey 2011", które przeprowadzono w 28 krajach na świecie.

- 36 proc. ankietowanych uczestników październikowych wyborów w wieku od 18 do 24 lat głosowało na PO; 24 proc. na PiS; 20 proc. na Ruch Palikota - wynika z sondażu CBOS. Według CBOS, 6 proc. badanych w wieku 18-24 lat poparło PSL; 5 proc. - SLD.

- Były wiceminister obrony Bogusław Winid został podsekretarzem stanu ds. polityki bezpieczeństwa w MSZ. Zastąpił na tym stanowisku Jacka Najdera, który w poniedziałek objął funkcję ambasadora w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO.

d2xzk1g

- Ryszard Cyba, który w październiku ubiegłego roku w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił Marka Rosiaka i ranił nożem drugiego pracownika - Pawła Kowalskiego, przyznał się przed sądem do winy i złożył wyjaśnienia - wynika z informacji jego obrońcy. Proces toczy się za zamkniętymi drzwiami.

- Proces Piotra Ryby i Andrzeja K., oskarżonych o płatną protekcję w "aferze gruntowej", ruszył ponownie przed Sądem Rejonowym Warszawa-Śródmieście. Będzie krótszy od pierwszego, bo strony mogą ograniczyć liczbę świadków do około 10.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że propozycje premiera Donalda Tuska z sejmowego expose, to klasyczna próba obciążenia części społeczeństwa kosztami kryzysu. Jego zdaniem rząd "małpuje" rozwiązania z Zachodu, chcąc przypodobać się rynkom finansowym.

- O podpisanie i ratyfikację europejskiej konwencji ws. zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet zaapelowała w czwartek do wszystkich krajów UE i polskiego MSZ Amnesty International. Wezwała m.in. internautów, by przekonywali do tego ministra Radosława Sikorskiego.

d2xzk1g

- Tramwaje Warszawskie oraz Państwowa Straż Pożarna - to m.in. tegoroczni laureaci nagrody Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek w Warszawie. Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, które przyznaje nagrody, to inicjatywa non profit na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, której członkami są przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych oraz administracji rządowej.

- Kilkadziesiąt dokumentów, z których najstarsze liczą sobie ponad 200 lat, znaleziono na strychu gdańskiej Komendy Miejskiej Policji. Na archiwalia natrafiono w czasie remontu dachu - w ścianach i pod podłogą wykuszu okiennego.

(PAP)

amp/ asa/

d2xzk1g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xzk1g
d2xzk1g