Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 24 marca, 20.00
...
24.03.2011 | aktual.: 25.03.2011 11:54
24.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zgodziła się w czwartek, by zakaz akwizycji na rzecz OFE, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym obowiązywał dopiero od 2012 r., a nie od maja 2011 r., jak proponował rząd.
- Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w czwartek za dalszymi pracami nad nowelizacją ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu oraz kodeksu wyborczego, która w ośmiu okręgach wyborczych zmienia liczbę możliwych do uzyskania mandatów poselskich. Konieczność zmian w ordynacji jest podyktowana zmieniającą się liczbą mieszkańców w okręgach wyborczych. Analizy zgodności liczby posłów wybieranych w danych okręgach dokonała Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie danych z ewidencji ludności, przekazanych jej przez wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.
- PiS złoży w czwartek poprawki do nowelizacji kodeksu wyborczego. Chce m.in. wprowadzić możliwość obserwowania prac komisji wyborczych w internecie, przywrócić jednodniowe wybory i możliwość emitowania spotów oraz uniemożliwić głosowanie przez pełnomocnika.
- Sejmowa komisja kultury i środków przekazu nie zajęła się w czwartek poprawkami Senatu do noweli ustawy o rtv; na posiedzenie komisji nie przybył ani minister kultury i dziedzictwa narodowego, ani upoważniony przedstawiciel Senatu.
- Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że pomimo trwającego od zeszłego tygodnia protestu pielęgniarek w Sejmie, nie będzie żadnych zmian w ustawie, która umożliwia zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na kontraktach.
- Prezydentowa Anna Komorowska zaprosiła pielęgniarki w piątek na godz. 13 do Pałacu Prezydenckiego - poinformowało w czwartek PAP biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.
- Wicepremier Waldemar Pawlak zapowiedział podczas czwartkowych obrad Komisji Trójstronnej, że będzie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem o postulatach protestujących pielęgniarek - poinformował PAP przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka.
- Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w maju spotka się w Sankt Petersburgu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Konowałowem. Będzie to już kolejne spotkanie obu ministrów w ciągu ostatniego roku.
- B. działacz Wolnych Związków Zawodowych Krzysztof Wyszkowski ma przeprosić Lecha Wałęsę za nazwanie go współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek" - orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Wyrok jest prawomocny. Wyszkowski zapowiada wniosek o kasację.
- Dotychczasowy szef górniczej "Solidarności" Dominik Kolorz został w czwartek wybrany na przewodniczącego śląsko-dąbrowskiego regionu związku. Zastąpił Piotra Dudę, który od jesieni ubiegłego roku kieruje całym związkiem. Kolorz był jednym kandydatem.
- Prokuratorzy wraz z biegłymi nagrali dźwięki z kabiny tupolewa z numerem 102; nagrania te posłużą jako materiał porównawczy w przygotowywanej przez biegłych opinii dot. zapisów rejestratorów Tu-154M - poinformowała PAP w czwartek Naczelna Prokuratura Wojskowa.
- Marta Kaczyńska złoży zażalenie na decyzję Prokuratury Okręgowej w Płocku, która uznała, że w śledztwie ws. ujawnienia raportu ABW dotyczącego incydentu w Gruzji w 2008 r. nie doszło do inwigilacji Lecha Kaczyńskiego i odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie. O tym, że Kaczyńska złoży w najbliższych dniach zażalenie na decyzję prokuratury, poinformował w czwartek PAP pełnomocnik Marty Kaczyńskiej mec. Grzegorz Ksepko.
- Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w czwartek, że nie wyklucza zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem ekspertów, poświęconego perspektywie budowy elektrowni atomowej w Polsce.
- Wydarzenia w Afryce Północnej, a szczególnie w Libii, nie grożą bezpośrednio istotnym skutkującym negatywnie dla polskiego przemysłu czy energetyki ograniczeniem dostaw - poinformował prezydent Bronisław Komorowski po czwartkowym spotkaniu RBN. (PAP)
amp/ ana/