Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 28 października, 20.00
...
28.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o współpracy rządu z parlamentem w sprawach związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Zgodnie z ustawą Rada Ministrów ma przedstawiać Sejmowi i Senatowi nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy informację o udziale Polski w pracach Unii.
- Premier Donald Tusk zapewnił, że rząd nie ma - jak to określił - irracjonalnych pomysłów i nie zamierza likwidować KRUS. Dodał przy tym, że werdykt TK w sprawie składek zdrowotnych rolników podziałał "orzeźwiająco" na PSL.
- Wiedza Polaków o tym, kogo będą wybierać w wyborach samorządowych 21 listopada, jest bardzo słaba, a im wyższy szczebel samorządu, tym jest pod tym względem gorzej - wynika z badania przeprowadzonego przez MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych.
- Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała w czwartek PAP, że "nic jej nie wiadomo", by w resorcie trwały prace nad zmianą przepisów dot. finansowania z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników. TK orzekł we wtorek, że są one niezgodne z konstytucją.
- Kluby poselskie nie przewidują dyscypliny ws. piątkowych głosowań nad projektami regulującymi kwestię zapłodnienia in vitro. Wprowadzają one rozwiązania zakazujące stosowania tej metody, albo ją dopuszczające, i zezwalające na mrożenie embrionów.
- W ocenie OPZZ wprowadzenie dnia wolnego w święto Trzech Króli stało się pretekstem do dalszego wydłużania czasu pracy w Polsce. Związkowcy zapowiadają, że zwrócą się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy w tej sprawie.
- Ponad 100 mln zł ma przeznaczyć w przyszłym roku MSWiA na przygotowania do organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. Część tych środków zostanie przeznaczona na zakupy dla policji. Oddziały prewencji mają dostać m.in. 7 tys. kasków z przyłbicą. O planach zakupów dla policji poinformował w czwartek w trakcie konferencji "Cło i granica" nadinsp. Andrzej Trela, zastępca komendanta głównego policji.
- Do ekspresowych uzgodnień międzyresortowych rozesłano z MSWiA projekt nowelizacji ustawy o stosunkach państwo-Kościół, kończący działalność Komisji Majątkowej. Na uwagi do projektu, który ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r., resorty mają czas do piątku do godz. 10. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu został on uzgodniony z Konferencją Episkopatu Polski.
- Krakowska prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie odsłuchania zapisów z tzw. czarnych skrzynek samolotu Tu-154M przez ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego - poinformowała PAP prok. Bogusława Marcinkowska. Sprawa dotyczy odsłuchiwania przez ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w piątek 15 października, w krakowskim Instytucie Ekspertyz Sądowych, nagrań czarnych skrzynek samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Prokuratura wojskowa chce, by wyjaśniono, czy doszło w ten sposób do rozpowszechniania bez zgody prokuratora wiadomości ze śledztwa.
- Od spotkania w cztery oczy z szefem MSZ Radosławem Sikorskim rozpoczęła się w czwartek przed południem oficjalnie wizyta w Warszawie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.
- Nic się nie zmieni w funkcjonowaniu Lasów Państwowych po projektowanym włączeniu ich do systemu finansów publicznych - zapewniał w czwartek podczas posiedzenia senackiej komisji środowiska wiceminister finansów Wiesław Szczuka.
- Aktorka Barbara Brylska, współprzewodniczący Grupy ds Trudnych: prof. Adam Rotfeld i prof. Anatolij Torkunow oraz pisarz Wiktor Jerofiejew odebrali w czwartek dyplomy "za wybitne zasługi w dziele wzajemnego zrozumienia i zbliżenia społeczeństw Polski i Rosji". Podczas uroczystości w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach, dyplomy wręczyli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
- Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odznaczył w czwartek w ambasadzie Rosji w Polsce 10 polskich kombatantów medalami "65 lat zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945". Szef rosyjskiego MSZ przebywa w Warszawie z dwudniową wizytą.
- Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek po południu w Pałacu Prezydenckim z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.
- Ojcowie adopcyjni mogliby skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym w czwartek debatował Sejm. Projekt zyskał poparcie wszystkich klubów. Było to pierwsze czytanie projektu, teraz trafi on do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.
- Ograniczenie prawa do zasiłku pogrzebowego do 12 miesięcy od dnia zgonu bliskiej osoby jest niezgodne z konstytucją - uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny, który badał przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 1998 roku.
- Politycy PO nie brali udziału w nielegalnym lobbingu ws. ustawy hazardowej - napisano w raporcie z prac komisji śledczej przygotowanym przez posłów PO. Zdania odrębne opozycji wskazują na coś odmiennego. W piątek sprawozdanie z prac komisji hazardowej zostanie przedstawione Sejmowi.
- SLD przygotuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z konstytucją prawa telekomunikacyjnego i ustawy o ABW - poinformował PAP szef komisji ds. służb specjalnych Janusz Krasoń (SLD). Chodzi o przepisy, które dają prawo prowadzenia czynności operacyjnych wobec dziennikarzy.
- Premier Donald Tusk uważa, że losy Komisji Majątkowej są przesądzone. Jak podkreślił, Komisja od kilku miesięcy już nie pracuje.
- Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że jednym z efektów względnego ocieplenia stosunków z Rosją jest to, że w przeciwieństwie do innych państw Europy, Polska ma gdzie kupić gaz po przystępnej cenie, co zwiększa jej bezpieczeństwo energetyczne.
- Premier Donald Tusk powiedział w czwartek w Brukseli, że nie ma powodów, by Polska była w jakiś specjalny sposób nadzorowana przez Komisję Europejską, ponad przepisy unijne i standardy obowiązujące inne kraje członkowskie.
- MSWiA chce, by funkcjonariusze służb mundurowych, którzy chorują, otrzymywali 80 proc. - a nie jak do tej pory - 100 proc. wynagrodzenia. Wyjątkiem mają być ci, którzy ulegli wypadkowi na służbie, w drodze do lub z pracy, a także kobiety w ciąży. To na razie projekt założeń do nowych przepisów, które miałyby dotyczyć Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, strażaków Państwowej Straży Pożarnej i żołnierzy zawodowych - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.
- Rodzina, przyjaciele, parlamentarzyści pożegnali w czwartek Marka Rosiaka, zastrzelonego w ubiegłym tygodniu w łódzkim biurze PiS. Marek Rosiak został pochowany na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi.
- W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie uroczyście odsłonięto w czwartek popiersie biskupa Tadeusza Płoskiego, który zginął w kwietniowej katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. 30 października przypadałaby szósta rocznica jego sakry biskupiej i ingresu.
- Dwóch poparzonych braci w wieku dwóch i czterech lat przetransportowały w czwartek ze Skierniewic do szpitala dziecęcego w Łodzi śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dzieci zostały poparzone w pożarze samochodu. Matka chłopców około południa zostawiła ich zamkniętych w samochodzie zaparkowanym koło szkoły, gdzie poszła po swoje trzecie dziecko. Gdy wróciła, auto już płonęło. Nie wiadomo, co spowodowało pożar.
- Polscy policjanci zatrzymali Słowaka, który zajmuje pierwsze miejsce na liście osób poszukiwanych w swoim kraju. 50-letni Karol M. miał w 2004 r. zlecić zabójstwo b. policjanta, w efekcie czego zginęła żona i dziecko funkcjonariusza.
- Warszawski pion śledczy IPN nie stwierdził, by podczas pobytu w Polsce brytyjski publicysta David Irving swymi wypowiedziami popełnił przestępstwo negowania zbrodni nazistów. Krakowski pion śledczy IPN ma zaś zbadać, czy mógł to uczynić w swej książce.
- W proteście "przeciwko niszczeniu przez Kościół świeckiego państwa", zorganizowanym w czwartek przed siedzibą biskupa warszawsko-praskiego Henryka Hosera, poseł Janusz Palikot symbolicznie ukrzyżował polską konstytucję.
- O przeznaczeniu 400 mln zł na modernizację dwóch polskich fregat - ORP "Gen. K. Pułaski" i ORP "Gen. T. Kościuszko" - poinformował w czwartek w Gdyni minister obrony narodowej Bogdan Klich.
- 25 proc. Polaków błędnie uważa, że krew można wyprodukować. W czwartek zainaugurowano kampanię, która ma przekonać, że krew jest darem dla drugiego człowieka, który ratuje życie. Jej hasłem jest: "Podziel się, bo krwi nie da się wyprodukować. Twoja krew, moje życie".
amp/ ana/