Trwa ładowanie...
d4letwm

Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 29 grudnia, 20.00

...

d4letwm
d4letwm

29.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Biegli powołani przez prokuraturę wojskową ws. katastrofy smoleńskiej chcą przeprowadzić badania z wykorzystaniem Tu-154, bliźniaczej maszyny do tej, która rozbiła się 10 kwietnia 2010 r. - podał płk Zbigniew Rzepa, rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

- Przedstawiciele środowisk diabetologów oraz transplantologów pozytywnie oceniają decyzję ministra zdrowia o uzupełnieniu listy leków refundowanych m.in. o paski do glukometrów oraz leki stosowane u pacjentów po przeszczepach.

- Według nowej listy leków refundowanych pacjenci zapłacą więcej za 38 insulin - wynika z analizy IMS Health. Wartość dotychczasowej refundacji leków wprowadzonych w czwartek na listę wynosiła 670 mln zł.

d4letwm

- Resort transportu nie musi ujawniać umowy koncesyjnej na budowę i eksploatację płatnego odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków - zdecydował w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie. Ujawnienia dokumentu domagały się władze Jaworzna, przez które przebiega droga.

- Niedługo MON podejmie decyzję dot. przyszłości korwety typu Gawron. To kwestia raczej najbliższych tygodni, a nie miesięcy - powiedział w czwartek dziennikarzom szef MON Tomasz Siemoniak, który tego dnia rozmawiał m.in. o przyszłości projektu z ministrem skarbu.

- Na Mazowszu zostanie złożonych ok. 70 proc. wszystkich wniosków o abolicję - spodziewa się wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Jak zapewnił w czwartek, urząd jest na to przygotowany.

- Od września 2012 r. przedsiębiorstwo Porty Lotnicze przejmie od Straży Granicznej całość obowiązków związanych z kontrolą bezpieczeństwa na lotnisku Chopina - poinformował rzecznik lotniska Przemysław Przybylski. Straż Graniczna będzie jedynie nadzorować kontrolę.

d4letwm

- Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach (OUG) wydał w czwartek pozytywną opinię w sprawie wydobycia węgla pod Bytomiem. Przedłużył ważność szczegółowej części planu ruchu zakładu do końca 2012 r. - podał Wyższy Urząd Górniczy (WUG).

- Sprzątanie parków, udrażnianie rowów melioracyjnych - takie m.in. prace - w myśl podpisanego w czwartek w Gdańsku porozumienia - będą za darmo wykonywać więźniowie pomorskich zakładów karnych. Już dziś pracują oni bezpłatnie m.in. w hospicjach i szkołach.

- Leki stosowane u pacjentów po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów znalazły się na liście refundacyjnej - poinformował w czwartek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Lista refundacyjna została opublikowana w miniony piątek, zniknęło z niej 847 leków do tej pory finansowanych przez NFZ. Wzbudziła wiele kontrowersji i protestów pacjentów i środowisk medycznych. MZ w czwartek poinformowało o dodaniu na listę kolejnych leków.

d4letwm

- Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) nazwał skandalem tryb wprowadzania zmian na liście leków refundowanych. Jak poinformował PAP, komisja zdrowia zajmie się w piątek w trybie pilnym kontrowersjami dotyczącymi nowej listy.

- Według 48 proc. Polaków nowy Sejm będzie taki sam jak poprzedni, 21 proc. uważa, że będzie gorszy, a 20 proc. respondentów, że lepszy - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Jak zauważa CBOS, oczekiwania wobec nowego Sejmu są najskromniejsze od 1989 roku. Do tej pory u progu działalności nowego parlamentu Polacy częściej wyrażali nadzieję, że będzie on lepszy od poprzedniego.

- Możliwość ograniczenia prawa do informacji publicznej ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa" przewiduje nowelizacja, która w czwartek weszła w życie. Przepis budzi kontrowersje, w TK jest wniosek prezydenta dotyczący tej zmiany. Prace nad nowelą Ustawy o dostępie do informacji publicznej prowadzone były w parlamencie od lata. Rząd określał projekt jako pilny - głównym jego celem było bowiem dostosowanie prawa polskiego do dyrektywy UE ws. ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. Termin wprowadzenia uregulowań europejskich w tej sprawie minął zaś w 2005 r., a Polska była ostatnim krajem Unii, który nie przeprowadził wymaganych zmian.

d4letwm

- Obowiązek jazdy w kasku do 16. roku życia i kary dla narciarzy i snowboardzistów jeżdżących pod wpływem alkoholu lub narkotyków - przewidują przepisy, które wchodzą w życie w sylwestra.

- Od 1 stycznia 2012 r. cudzoziemcy przebywający nielegalnie w Polsce, będą mogli zalegalizować swój pobyt. O abolicję może się ubiegać tym razem kilka tysięcy cudzoziemców, głównie Ukraińców, Wietnamczyków, Ormian i Czeczenów - przewiduje Urząd ds. Cudzoziemców.

- O tym, czy pismo procesowe przesyłane drogą elektroniczną zostało doręczone w terminie, świadczy data doręczenia wiadomości znajdująca się w nagłówku każdego listu elektronicznego, a nie adnotacja dokonana przez pracownika sądu - orzekł NSA w postanowieniu.

d4letwm

- Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo dotyczące oświadczeń majątkowych posła Janusza Palikota oraz działania na szkodę spółki Jabłonna S.A., w której miał udziały. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w lipcu złożyło do prokuratury CBA.

- Opolski Sąd Rejonowy zarejestrował Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej założyciele stowarzyszenia. Rejestracja nastąpiła po skardze na odmowę wpisania organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego.

- Na pierwszy kwartał 2012 r. MON zaplanował ogłoszenie przetargu na dostawę średnich śmigłowców wielozadaniowych dla sił zbrojnych. Wojsko chce kupić 26 maszyn, a umowa ma zostać zrealizowana do 2017 r.

d4letwm

- W pierwszym kwartale 2012 r. poznamy szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce - powiedział PAP Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego. Dodał, że następnie Instytut rozpocznie szacowanie zasobów tzw. gazu uwięzionego w skałach (tight gas).

- Samochody, sprzęt specjalistyczny, siedem koni i sześć psów zakupiła warszawska policja ze środków przekazanych jej w 2011 r.przez miasto; było to ponad 15 mln zł - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu.

- Prokurator zajmujący się śledztwem dotyczącym katastrofy smoleńskiej dopiero po analizie opinii biegłych w sprawie "czarnych skrzynek" Tu-154M podejmie decyzję, czy ujawnić tę opinię - poinformowała w czwartek PAP prokuratura wojskowa.

- Ok. 50 osób ewakuowanych w czwartek z czterech budynków przy ul. Rzeźnickiej w Gdańsku wróciło już do domów. Saperzy uznali, że cztery pociski moździerzowe znalezione w okolicy nie grożą wybuchem; w piątek zostaną zabrane na poligon.

- Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu skierowała do miejscowego sądu akt oskarżenia w sprawie przywiezienia do Polski odpadów ze słowackiej oczyszczalni ścieków. Ponad 750 ton substancji było rozrzucone na polach w okolicy Czarnego Dunajca.

- Wizyta prezydenta USA Baracka Obamy w Warszawie, spotkanie przywódców państw Trójkąta Weimarskiego, sprawowanie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE, wybory parlamentarne, po których rząd utworzyła ponownie koalicja PO-PSL z premierem Donaldem Tuskiem - to główne wydarzenia polityczne mijającego roku.

- Publikacja raportu polskiej komisji badającej okoliczności katastrofy smoleńskiej, likwidacja działającej ponad 20 lat Komisji Majątkowej, protesty lekarzy i pielęgniarek, burdy chuliganów stadionowych - m.in. te wydarzenia społeczne koncentrowały uwagę opinii publicznej w 2011 r.

- Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód skierowała do sądu akt skarżenia przeciwko 32-letniemu Marcinowi K. za zlecenie wycięcia z lasu komunalnego 42 drzew - 41 sosen i jednej robinii akacjowej. (PAP)

amp/ now/ asa/

d4letwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4letwm