Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 29 kwietnia, 17.00
...
29.04.2010 | aktual.: 29.04.2010 17:23
29.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która zmienia zasady wyboru władz Instytutu i poszerza dostęp do jego akt. Komorowski ogłosił swoją decyzję w czwartek.
- Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej konkurs na stanowisko prezesa IPN, rozpisany przez Kolegium, będzie nieaktualny - uważa konstytucjonalista, prof. Piotr Winczorek.
- Usterki techniczne samolotu, zachowanie załogi, zła organizacja i zabezpieczenie lotu oraz "zachowania osób trzecich" (np. zamach terrorystyczny, sugestie i oczekiwania od załogi określonego postępowania) - takie wersje przyczyn tragedii pod Smoleńskiem bada prokuratura. W czwartek Prokuratura Generalna i Naczelna Prokuratura Wojskowa po raz pierwszy oficjalnie podała, jakie wersje katastrofy bada.
- Premier Donald Tusk powiedział, że na dzisiaj nie jest jeszcze możliwe wyjaśnienie przyczyn katastrofy samolotu pod Smoleńskiem oraz zakresu odpowiedzialności za tę tragedię.
- Wszystkie rzeczy osobiste ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem są już w Polsce - poinformował w czwartek minister w Kancelarii Premiera Michał Boni. Jak dodał, na życzenie rodzin sprowadzona została także ziemia z miejsca tragedii.
- Polskie siły zbrojne funkcjonują prawidłowo i nieprzerwanie; bezpieczeństwo państwa polskiego i jego obywateli jest niezagrożone, a system obronny państwa funkcjonuje według dotychczasowych zasad - powiedział w czwartek szef MON Bogdan Klich.
- Były prezydent Aleksander Kwaśniewski pokieruje komitetem honorowym kandydata SLD na prezydenta Grzegorza Napieralskiego - poinformował PAP szef sztabu wyborczego przewodniczącego Sojuszu Marek Wikiński.
- Kandydat SLD na prezydenta Grzegorz Napieralski oświadczył w czwartek, że jest gotów zrezygnować z kampanii billboardowej - jednak pod warunkiem, że PO zgodzi się na debaty prezydenckie z udziałem wszystkich kandydatów, którzy wezmą udział w czerwcowych wyborach.
- Wicepremier i kandydat PSL na prezydenta Waldemar Pawlak zapowiedział, że na część kampanii wyborczej weźmie urlop. Poinformował, że pracami jego sztabu wyborczego będą kierować: wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska i szef klubu ludowców Stanisław Żelichowski.
- Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" poparła w czwartek kandydaturę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta. Stanowisko to poparło 50 członków Komisji, 6 wstrzymało się od głosu.
- Szefowa sztabu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego Joanna Kluzik-Rostkowska zaapelowała w czwartek do szefów innych sztabów o "umiar, rozwagę i wzajemny szacunek" w kampanii wyborczej.
- Komitety wyborcze: Andrzeja Olechowskiego, Ludwika Wasiaka, Franciszka Wójcika, Bogdana Szpryngiela usunęły wady w swoich zawiadomieniach i zostały w czwartek zarejestrowane - poinformował dyrektor zespołu kontroli finansowania partii politycznych Krajowego Biura Wyborczego Krzysztof Lorentz.
- 10 maja - miesiąc po katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem - na warszawskich Powązkach otwarta zostanie kwatera pamięci - poinformował w czwartek minister w kancelarii premiera Michał Boni.
- Sejmowa komisja śledcza badająca tzw. aferę hazardową ustaliła w czwartek, że nie będzie zwoływać swoich posiedzeń do 7 lipca. Według zapowiedzi marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego termin zakończenia prac komisji zostanie wydłużony do końca września.
- Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, podpisał nowelę tzw. ustawy antynikotynowej, która wprowadza zakaz palenia papierosów m.in. w środkach transportu publicznego, w miejscach zabawy dzieci, w szkołach i placówkach zdrowotnych.
- Teatr Polski w Warszawie będzie "teatrem myślącym wielkimi tekstami", o poważnym repertuarze, a zarazem "pełnym energii i tolerancji", otwartym na inicjatywy aktorów - zapowiedział Andrzej Seweryn, który od września obejmie funkcję dyrektora tej placówki.
- Krakowska prokuratura umorzyła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych - pracowników Państwowego Muzeum byłego nazistowskiego Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Śledztwo wszczęto po kradzieży 18 grudnia ub. roku tablicy z napisem "Arbeit Macht Frei" znad bramy wejściowej do obozu.
- Ponad 600 z prawie 1,5 tys. spraw prowadzonych w 2009 roku przez Prokuratorię Generalną zakończyło się wygraną, ponad 100 przegraną, a ponad 700 w inny sposób, np. zawarciem ugody - wynika z zaprezentowanego w czwartek w Sejmie sprawozdania.
- Niewielki fragment skrzydła rozbitego prezydenckiego samolotu znalazła i przywiozła na Jasną Górę siostra zakonna; ma być umieszczony w nowej sukni ozdabiającej jasnogórski obraz Matki Bożej. Według przeora klasztoru, był to akt wielkiej odwagi ze strony zakonnicy.
- Zbieranie podpisów pod petycją do ministra kultury o powołanie Funduszu Ochrony Zabytków Przemysłowych rozpoczęli członkowie Ruchu Autonomii Śląska. Jak przekonują, w ostatnich latach zniszczono już wiele cennych zabytków ery industrialnej; kolejne oczekują ratunku.
- Senat nie uchylił immunitetu senatorowi PiS Wiesławowi Dobkowskiemu. Senator przekroczył dozwoloną prędkość, jadąc na spotkanie ze swoimi wyborcami.
- 22-latka ze Świętochłowic, która w poniedziałek porzuciła swojego półtorarocznego synka w bytomskim parku, usłyszała zarzut narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
- Mariusz W., pseudonim Bronek, jeden z najbardziej poszukiwanych polskich przestępców, zatrzymany przez hiszpańskich policjantów w Barcelonie, został przewieziony do Polski - poinformował PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. "Bronek" był poszukiwany od 14 lat m.in. czterema listami gończymi i trzema europejskimi nakazami aresztowania. Miał na swoim koncie m.in. zabójstwa i rozboje.
(PAP)
amp/ asa/