Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 3 listopada, 17.00
...
03.11.2011 | aktual.: 03.11.2011 17:23
03.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo dotyczące wtorkowego awaryjnego lądowania Boeinga 767 na warszawskim lotnisku im. Chopina. Prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia rozpoczną się przesłuchania pasażerów, będą mieć oni status pokrzywdzonych.
- W ciągu 30 dni powstanie wstępny raport Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dotyczący wtorkowego awaryjnego lądowania Boeinga 767 na warszawskim lotnisku im. Chopina - powiedział PAP wiceprzewodniczący komisji Maciej Lasek.
- NIK negatywnie oceniła procedurę wyboru lokalizacji oraz samą lokalizację bazy F-16 na lotnisku Poznań-Krzesiny. Według NIK jej utrzymanie jest coraz bardziej kosztowne m.in. za sprawą roszczeń o wypłatę odszkodowań, których łączna kwota przekroczyła już ćwierć mld zł. Lotnisko działa od dawna, zostało tylko zmodernizowane - odpowiada wojsko.
- Zanim prezydencki projekt zmian w samorządach trafi w grudniu do Sejmu, Bronisław Komorowski planuje w tej sprawie konsultacje z klubami - dowiedziała się w czwartek PAP. Głównym celem projektu jest zwiększenie możliwości udziału mieszkańców w działalności samorządu.
- Do Sądu Najwyższego wpłynęły odwołania nowo wybranych posłów PiS Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego od decyzji marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny dotyczącej wygaszenia ich mandatów poselskich - poinformował w czwartek SN w komunikacie przekazanym PAP.
- Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Tadeusz Cymański liczą, że władze PiS do piątku wycofają się z wezwania ich na rozmowę z rzecznikiem dyscyplinarnym i powrócą do dialogu o przyszłości partii.
- Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Tadeusz Cymański zostali wezwani do stawienia się w piątek wczesnym popołudniem przed partyjnym rzecznikiem dyscypliny PiS. Europosłowie jeszcze nie wiedzą, czy udadzą się na spotkanie.
- 70 proc. badanych źle ocenia styl działania Sejmu VI kadencji, zarzucając mu niewystarczającą sprawność i nadmierną opieszałość; 12 proc. jest zdania, że pracował we właściwym tempie. 18 proc. badanych nie wypowiedziało się w tej kwestii - wynika z sondażu CBOS.
- Jak informuje IMGW, w piątek na lotniskach w całym kraju, od godzin nocnych do wczesnych południowych będą utrzymywały się mgły i silne zamglenia. Na lotniskach położonych wzdłuż Wisły i na wschód od niej prognozowana widzialność będzie wahała się od 3000 do 1500 m. W czasie występowania mgieł widzialność spadnie od 800 do 300 m - informuje IMGW w przesłanym w czwartek PAP komunikacie.
- W nocy z czwartku na piątek na przejściach granicznych w Polsce zostanie wdrożony Wizowy System Informacyjny (VIS). Dzięki niemu możliwa będzie wymiana informacji o wizach wydanych obywatelom państw spoza strefy Schengen.
- Ok. 2 tys. osób wzięło udział w "Marszu ku dobru", który w czwartek po południu przeszedł ulicami Łomży (Podlaskie). Miał on związek z zabójstwem dwa tygodnie temu b. zastępcy prezydenta miasta Krzysztofa Choińskiego.
- Będzie sto kolejnych wniosków o unieważnienie wyroków stalinowskich sądów wobec osób działających na rzecz niepodległości Polski - zapowiedział w czwartek resort sprawiedliwości po spotkaniu ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego z prezesem IPN dr. Łukaszem Kamińskim.
- Związki zawodowe: pilotów i personelu pokładowego, działające w PLL LOT zaapelowały w czwartek o odwołanie prezesa firmy Macieja Piroga i powołanie na to stanowisko "osoby o wysokich kwalifikacjach z branży lotniczej".
- O. Tadeusz Rydzyk, który został prawomocnie ukarany 3,5 tys. zł grzywny, złożył zażalenie na postanowienie odmawiające mu odroczenia zapłaty pieniędzy - poinformowano w czwartek w Sądzie Rejonowym w Toruniu.
- Europoseł, b. minister edukacji Ryszard Legutko stanął w czwartek przed krakowskim sądem. W procesie cywilnym, wytoczonym mu przez dwójkę licealistów, którzy złożyli petycję o usunięcie symboli religijnych wyjaśniał, dlaczego nazwał ich "rozpuszczonymi smarkaczami".
- MON nie musi przepraszać b. sekretarza programowego TVN Milana Suboticia za to, że raport z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych opisał go jako ich agenta. W czwartek sąd oddalił pozew Suboticia. Subotic zapowiada apelację.
- Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma środków na wizytacje więzień i miejsc odosobnień, do czego zobowiązuje go Krajowy Mechanizm Prewencji. Jeśli Polski na to nie stać, wypowiedzmy Konwencję ws. zakazu stosowania tortur - powiedziała w czwartek RPO Irena Lipowicz.
- 24 wnioski o areszty dla osób zamieszanych w handel ludźmi, oszustwa i wyłudzenia w Wielkiej Brytanii trafiły do sądu w Poznaniu - poinformowała w czwartek prokurator Hanna Grzeszczyk z Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.
(PAP)
amp/ asa/