Trwa ładowanie...
d2bpm0u
d2bpm0u

Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 3 lutego, 20.00

...
Share
d2bpm0u

03.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk zaapelował w czwartek o odrzucenie wniosku PiS o wotum nieufności dla szefa MON Bogdana Klicha. Klich to kompetentny minister o wysokich kwalifikacjach - przekonywał Tusk podczas debaty w Sejmie.

- Bogdan Klich mówił w czwartek podczas debaty nad wnioskiem o odwołanie go ze stanowiska szefa MON, że jedną z podstawowych spraw, którymi musiał się zająć po objęciu urzędu, było "porządkowanie bałaganu, który wprowadziło do resortu obrony narodowej PiS".

d2bpm0u

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do pracowników polskich mediów, aby unikali przebywania w centrum Kairu do czasu uspokojenia sytuacji w tym rejonie.

- MSZ stanowczo radzi turystom przebywającym w Egipcie, by skorzystali z możliwości wcześniejszego powrotu do Polski; zdecydowanie odradza podróże do Egiptu i apeluje do dziennikarzy i turystów znajdujących się w tym kraju, by unikali demonstracji i przebywania w centrum Kairu.

- Powstanie wspólny polsko-amerykański zespół złożony z ekspertów i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, który będzie analizował wnioski ekstradycyjne przed ich formalnym złożeniem - poinformował minister sprawiedliwości po spotkaniu z prokuratorem generalnym USA.

- Premier Donald Tusk powiedział w debacie ws odwołania ministra obrony Bogdana Klicha, że wśród przywoływanych przez opozycję argumentów, jakie mają przemawiać za odwołaniem ministra jest "cała litania zdarzeń" opisujących sytuację w MON w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

d2bpm0u

- Stanisław Żelichowski (PSL) zapowiedział w czwartek, że jego klub nie poprze wniosku opozycji o odwołanie ministra obrony narodowej Bogdana Klicha.

- Klapa realizacji programu Narodowych Sił Rezerwy i modernizacji armii, a także zmiana charakteru misji afgańskiej, która przekracza polskie możliwości - to zarzuty Stanisława Wziątka (SLD) pod adresem szefa MON Bogdana Klicha. Klub SLD popiera wniosek o odwołanie Klicha.

- Nie było wystąpień o billingi Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki w śledztwie ws. ujawnienia raportu ABW dot. wydarzeń w Gruzji - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Przyznała, że występowano o billingi urzędników prezydenckich Piotra Kownackiego i Małgorzaty Bochenek.

- ABW inwigilowała prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas śledztwa dotyczącego ujawnienia raportu na temat jego wyjazdu do Gruzji - uważa PiS i składa do prokuratora generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ABW w tej sprawie.

d2bpm0u

- Od uroczystego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczął w czwartek dwudniową wizytę w Polsce ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz. Głównymi tematami rozmów będą m.in. współpraca między Ukrainą i Polską, partnerstwo strategiczne oraz Euro2012.

- Zarząd krajowy PO - wbrew zapowiedziom - nie zajął się listami wyborczymi - poinformował PAP wiceszef klubu PO Rafał Grupiński. Mowa była o strategii na najbliższe miesiące. PO przygotowuje na wiosnę nowe projekty ustaw, chce też uspokajać wyborców zaniepokojonych rządowymi pomysłami zmian w OFE.

- Musimy możliwie szybko dostosować się do wymogów UE w sprawie VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce. Najlepszym terminem jest 1 lipca 2011 r. - powiedział PAP w czwartek poseł PO Radosław Witkowski. Opozycja proponuje, by stało się to pół roku później.

- Wizyta w Polsce prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza to potwierdzenie wspólnego działania na rzecz podtrzymania i rozwijania partnerstwa strategicznego między naszymi krajami - powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z ukraińskim przywódcą.

d2bpm0u

- Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał w czwartek z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem o przyspieszeniu działań zmierzających do powstania polsko-ukraińsko-litewskiej brygady wojskowej.

- Głównym priorytetem polityki zagranicznej Ukrainy jest integracja z Unią Europejską - zapewnił w czwartek w Warszawie ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

- Wszystko wskazuje na to, że szef MON Bogdan Klich przynajmniej na razie nie straci stanowiska. PSL nie poprze w piątek w Sejmie wniosku PiS o jego odwołanie. Ludowcy oczekują jednak, że premier po publikacji polskiego raportu dot. katastrofy smoleńskiej wyciągnie wnioski personalne.

- Prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz powiedział w czwartek PAP, że Bronisław Komorowski jest nastawiony kompromisowo wobec prac nad jego projektem zmian w konstytucji dotyczącym relacji Polski z UE. PiS sprzeciwia się zapisom odnoszącym się do przystąpienia do strefy euro.

d2bpm0u

- Wiceminister spraw zagranicznych Jacek Najder zapewnił w czwartek w Sejmie, że gdyby zaistniała potrzeba ewakuacji polskich turystów z Egiptu, rząd jest na to gotowy. Przyznał jednak, że obecnie nie ma potrzeby podejmowania żadnych nadzwyczajnych środków.

- Od stycznia do września 2010 roku nieletni popełnili 83 tysiące przestępstw, co stanowiło prawie 8 proc. wszystkich czynów karalnych - wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od 2003 roku liczba przestępstw wśród nieletnich wzrasta.

- 17-letni narciarz zginął w czwartek na stoku Czantoria w Ustroniu (Śląskie) - poinformował zespół prasowy śląskiej policji. Najprawdopodobniej wypadł z trasy i uderzył w drzewo. (PAP)

pif/ asa/

d2bpm0u

Podziel się opinią

Share
d2bpm0u
d2bpm0u