Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 7 stycznia, 20.00
...
07.01.2010 | aktual.: 07.01.2010 20:30
07.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Komisja śledcza ds. wyjaśnienia afery hazardowej przesłucha 19 stycznia b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i sekretarza kolegium ds. służb specjalnych Jacka Cichockiego; z kolei b. szef klubu PO Zbigniew Chlebowski i b. poseł SLD Jerzy Jaskiernia staną przed nią 21 stycznia; 22 stycznia przesłuchani zostaną b. ministrowie sportu w rządach PO i PiS: Mirosław Drzewiecki i Tomasz Lipiec - poinformował PAP po czwartkowym posiedzeniu prezydium komisji, jej szef Mirosław Sekuła (PO).
- Sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzej Seremet i Prokurator Krajowy Edward Zalewski - to wybrani w czwartek przez Krajową Radę Sądownictwa kandydaci na stanowisko Prokuratora Generalnego. Wyniki wyboru ogłosił oficjalnie szef KRS, sędzia Stanisław Dąbrowski. KRS dokonała wyboru spośród 16 zgłoszeń: 11 prokuratorów i pięciu sędziów.
- Kontrolerzy NIK rozpoczęli w czwartek przed południem kontrolę w Polskim Radiu - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł z tych instytucji. Kontrola dotyczy realizacji misji publicznej, polityki kadrowej i zarządzania finansami.
- Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz przyznał, że to on ponosi winę za problemy związane ze stosowaniem chemioterapii niestandardowej. Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała zaś, że pacjenci znaleźli się w sytuacji "niedoskonałości urzędniczej".
- Nie ma żadnych zmian w przepisach określających zasady dostępu pacjentów do chemioterapii niestandardowej. Chorzy będą leczeni w tych samych ośrodkach, z których korzystali do tej pory - zapewnił w czwartek wiceminister zdrowia Marek Twardowski.
- W czwartek Sejm zaczął pierwsze czytanie dwóch projektów zmian w IPN. Lewica chce Instytut zlikwidować; koalicja PO-PSL oraz PiS zapowiedziały już, że tego nie poprą. PO proponuje m.in. zmianę wyboru władz IPN w celu "odpolitycznienia" Instytutu i o szersze ujawnianie akt służb specjalnych PRL.
- Od wręczenia przez Lecha Kaczyńskiego kilkudziesięciu osobom aktów powołania do Narodowej Rady Rozwoju rozpoczęło się w czwartek po południu w Pałacu Prezydenckim pierwsze spotkanie nowego gremium doradczego przy prezydencie.
- Lech Kaczyński zaprosił prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa na styczniowe uroczystości z okazji 65. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz - poinformował w czwartek PAP prezydencki minister Mariusz Handzlik. Międzynarodowe uroczystości zaplanowano na 27 stycznia.
- Premier Donald Tusk nie weźmie w tym roku udziału w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos - poinformowało PAP w czwartek Centrum Informacyjne Rządu. Do Davos 28 stycznia wybiera się prezydent Lech Kaczyński, pierwszy raz odkąd objął prezydenturę. CIR poinformowało PAP, że 28 stycznia oficjalną wizytę w Polsce złoży premier Maroka.
- Podejmowanie działań na rzecz osób polskiego pochodzenia, niezrzeszonych w organizacjach polonijnych oraz włączenie w działalność polonijną blisko 70 proc. polskiej diaspory na świecie, która nie zna języka polskiego - zakłada program, którego projekt opracowało MSZ.
- Zapłon metanu w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej został zainicjowany przez wadliwe urządzenie elektryczne - potwierdziła w czwartek komisja, badająca przyczyny wrześniowej katastrofy w tej kopalni. Zginęło wówczas 20 górników, a ponad 30 zostało rannych. W czwartek komisja, powołana przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), spotkała się na piątym posiedzeniu. Na razie jednak nie udało się ustalić, które konkretne urządzenie spowodowało iskrę zapalającą.
- Warmińsko-mazurski oddział NFZ w najbliższych dniach ogłosi konkurs na leczenie szpitalne. Będą mogły do niego przystąpić te szpitale, które nie podpisały aneksów na 2010 rok. Konkurs odbędzie się w drodze rokowań, czyli w trybie najkrótszym możliwym do rozstrzygnięcia - poinformował w czwartek dyrektor oddziału NFZ Andrzej Zakrzewski.
- Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, wśród nich grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli w czwartek święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Po długich nocnych nabożeństwach, w wielu rodzinach to czas wypoczynku i spotkań. Najwięcej prawosławnych mieszka w północno-wschodniej części kraju i przede wszystkim tam obchodzone jest Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, wciąż używanego przez kościoły wschodnie w roku liturgicznym. Stałe święta według tego kalendarza wypadają 13 dni później, niż u katolików. Boże Narodzenie w Cerkwi trwa trzy dni, co ma podkreślać udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia. W środę wieczorem prawosławne rodziny zasiadły do wigilii.
- Nie odbyła się zaplanowana na czwartek aukcja akcji Rzeszowskich Zakładów Graficznych w Miłocinie, należących do Skarbu Państwa - poinformował resort skarbu. Inwestorzy nie złożyli żadnych ofert.
- Koncert światowej sławy chińskiego pianisty Langa Langa w warszawskiej Filharmonii Narodowej uroczyście zainaugurował w czwartek obchody Roku Fryderyka Chopina 2010 w Polsce. Na koncert przybyli m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu, Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz, oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
- Na Wiśle, Bugu i Liwcu w woj. mazowieckim i podlaskim utrzymywać się będzie w czwartek i piątek przekroczenie stanów alarmowych i ostrzegawczych spowodowane piętrzeniem wody przez lodowe zatory. Przebywanie nad brzegiem tych rzek może być niebezpieczne - ostrzega IMiGW.(PAP)
amp/ jtt/