Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 8 lipca, 20.00
...
08.07.2010 | aktual.: 08.07.2010 20:23
08.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Grzegorz Schetyna został wybrany w czwartek nowym marszałkiem Sejmu; zastąpi na tej funkcji Bronisława Komorowskiego, który zwyciężył w wyborach prezydenckich. Za jego kandydaturą głosowało PO, PSL oraz SLD; przeciwni byli politycy PiS.
- Prezydent elekt Bronisław Komorowski zrezygnował w czwartek rano, podczas posiedzenia Prezydium Sejmu, z funkcji marszałka Sejmu i złożył mandat poselski.
- P.o. szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski zapewnił w czwartek, że kancelaria głowy państwa w okresie przejściowym, czyli do czasu zaprzysiężenia nowego prezydenta, pracuje normalnie. Michałowski poinformował też dziennikarzy, że prezydent elekt Bronisław Komorowski do czasu zaprzysiężenia będzie pracował w Belwederze.
- Klub Lewicy zgłosił w czwartek wniosek z kandydaturą Jerzego Wenderlicha na wicemarszałka Sejmu - poinformował PAP rzecznik SLD Tomasz Kalita.
- Możliwość nałożenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny do 20 tys. zł grzywny za bezczynność organów administracji zakłada projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Omawiała go w czwartek komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Celem zgłoszonego przez komisję projektu jest przeciwdziałanie przewlekłości postępowań administracyjnych.
- W piątek powołany zostanie nowy szef Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie - zapowiedział rzecznik Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk. Dotychczasowy tamtejszy prokurator okręgowy Robert Kiliański podał się w środę do dymisji.
- Wraca projekt zmian w doborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Posłowie SLD chcą, by nowe Kolegium Elektorów wskazywało Sejmowi kandydatów do TK spośród doktorów prawa lub sędziów z kwalifikacjami do orzekania w najwyższych instancjach. W czwartek projektem zajęła się sejmowa komisja sprawiedliwości.
- Klub Lewicy przedstawił w czwartek swoje postulaty do nowego marszałka Sejmu. Posłowie domagają się m.in. likwidacji tzw. "zamrażarki marszałkowskiej", zmiany formuły pytań w sprawach bieżących oraz wprowadzenia godziny pytań do premiera.
- Karę do dwóch lat więzienia za utrudnianie kontroli Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych przewiduje projekt nowelizacji ustawy o GIODO, który rekomendowała w czwartek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Projekt, zgłoszony przez prezydenta RP, był zmieniany przez Komisję, teraz trafi na posiedzenie plenarne.
- Jakość polskiego prawa stale się pogarsza, z tego powodu rośnie liczba spraw, wnoszonych do Sądu Najwyższego - stwierdza sprawozdanie z działalność SN w 2009 roku, z którym w czwartek zapoznał się Senat.
- Unijna perspektywa budżetowa na lata 2014-20, energetyka i stosunki dwustronne były głównymi tematami czwartkowej rozmowy premierów Polski i Łotwy - Donalda Tuska i Valdisa Dombrovskisa - poinformowała PAP wiceminister SZ Grażyna Bernatowicz. Dombrovskis przebywa w Warszawie z wizytą roboczą.
- W dalszym ciągu oczekujemy na pozostałe materiały z rosyjskiego postępowania w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - powiedział PAP w czwartek rzecznik Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk.
- Minister skarbu Aleksander Grad powiedział w czwartek przed hazardową komisją śledczą, że nowa umowa, którą Totalizator Sportowy podpisze z firmą GTech, będzie dla spółki dużo korzystniejsza niż poprzednia.
- W czwartek po południu sejmowa komisja śledcza badająca tzw. aferę hazardową zakończyła posiedzenie.
- Ponad połowa Polaków (57 proc.) pamięta czym była Solidarność z lat 1980-1981 i pamięć o tym ruchu społecznym jest według nich kontynuowana w sposób zadowalający - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
- W administracji publicznej pracuje zbyt mało osób niepełnosprawnych; spośród 118 skontrolowanych siedzib urzędów tylko dziewięć było całkowicie dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych - wynika z raportu NIK, którego kopię w czwartek otrzymała PAP. NIK skontrolowała m.in. 11 ministerstw, centrale ZUS i NFZ, 8 urzędów wojewódzkich, 8 urzędów marszałkowskich, 8 starostw powiatowych, 8 urzędów gmin. Raport obejmuje lata 2005-2009.
- Europoseł PO Filip Kaczmarek musi uzupełnić swój wniosek o wyrzucenie Janusza Palikota z Platformy - poinformował PAP przewodniczący Krajowego Sądu Koleżeńskiego PO Wiktor Tyburski. Kaczmarek zapewnia, że w piątek prześle do sądu poprawiony wniosek. W środę Kaczmarek przesłał drogą elektroniczną do sądu koleżeńskiego wniosek o wykluczenie Palikota z Platformy.
- Senat zatwierdził wybór Ireny Lipowicz na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jej kandydaturą było 57 senatorów, 21 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.
- Polskie firmy nie korzystają z ulg podatkowych na badania i rozwój. Zbyt mało o tych ulgach wiedzą, przeszkodą są także bariery formalne. Jeśli to się nie zmieni, będziemy mniej atrakcyjni niż nasi sąsiedzi np. Czesi i Węgrzy - uważają eksperci firmy Deloitte.
- Gen. Mieczysław Bieniek będzie zastępcą dowódcy w dowództwie NATO w Norfolk. Szef MON Bogdan Klich zwolnił go w czwartek z dotychczas zajmowanego stanowiska w Polskim Przedstawicielstwie Wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i UE.
- Posłowie PiS poinformowali w czwartek marszałka Sejmu, że powołali zespół parlamentarny ds. zbadania katastrofy smoleńskiej.
- W pierwszych dwóch latach działalności pełnomocnik rządu ds. równego traktowania podjął 402 sprawy, z czego 62 dotyczyły dyskryminacji ze względu na rasę, pochodzenie etniczne i narodowość - poinformowała w czwartek pełniąca tę funkcję Elżbieta Radziszewska.
- Policja wszczęła dochodzenie w sprawie nieścisłości w liczbie kart do głosowania w obwodowej komisji wyborczej nr 1 w Przasnyszu (Mazowieckie) podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich, 20 czerwca.
- Dwie funkcjonariuszki Służby Celnej z Warszawy zostały zatrzymane pod zarzutem korupcji w sprawie przyjmowania łapówek za przyspieszanie odpraw importowanych samochodów - poinformowało w czwartek Centralne Biuro Antykorupcyjne. Biuro w związku ze sprawą zatrzymało także stołecznego przedsiębiorcę z branży samochodowej podejrzanego o wręczanie łapówek. Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński podał, że wszyscy zatrzymani usłyszeli w prokuraturze łącznie 22 zarzuty. To już kolejne zatrzymania w postępowaniu dotyczącym przyjmowania łapówek przez funkcjonariuszy Służby Celnej w związku z importem samochodów. Do tej pory CBA zatrzymała w sprawie 12 osób.
- Ponad 18,5 mln zł przekazała Caritas Polska na pomoc powodzianom - poinformował PAP w czwartek wicedyrektor Caritas ks. Zbigniew Sobolewski. Część tej sumy zebrano podczas zbiórki w kościołach w niedzielę 30 maja. Pieniądze wpłacały też firmy i indywidualni darczyńcy.
- Karę łączną 3,5 roku pozbawienia wolności wymierzył w czwartek Sąd Rejonowy w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) 36-letniemu policjantowi oskarżonemu m.in. o kontakty seksualne z 14-latką. (PAP)
amp/ jtt/