Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 10 lutego, 20.00
...
10.02.2012 | aktual.: 10.02.2012 20:23
10.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Prezydent Bronisław Komorowski skierował w piątek do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy wprowadzającej kwotową waloryzację emerytur i rent - poinformowała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Sprawa dotyczy noweli ustawy wprowadzającej na jeden rok - 2012 - waloryzację kwotową emerytur i rent o 71 zł. Bronisław Komorowski ją podpisał, ale zdecydował się złożyć, w tzw. trybie następczym, wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją.
- Premier Donald Tusk zapewnił piątek, że bierze pełną odpowiedzialność za zmiany dotyczące wieku emerytalnego. Dodał, że trzeba się zastanowić nad powiązaniem odprowadzania składek emerytalnych z podatkiem dochodowym.
- Premier Donald Tusk wyraził nadzieję po piątkowym spotkaniu z Prezydium Komisji Trójstronnej, że w sprawie reformy emerytalnej i innych ważnych reform rządu będzie prowadzony konstruktywny dialog.
- Premier Donald Tusk podpisał złożony przez ministra Bartosza Arłukowicza wniosek o odwołanie Andrzeja Włodarczyka z funkcji wiceministra w resorcie zdrowia - poinformował w piątek PAP rzecznik rządu Paweł Graś.
- Premier Donald Tusk powiedział, że liczy na zrozumienie lekarzy, bo musi być elementarna dyscyplina przy dysponowaniu pieniędzmi publicznymi. Odniósł się w ten sposób do rekomendacji NRL dla medyków w sprawie wypowiadania umów z NFZ dotyczących refundacji leków.
- Naczelna Rada Lekarska zarekomendowała medykom, by wypowiedzieli umowy z NFZ dotyczące recept na leki refundowane i nie podpisywali nowych umów, jeżeli nadal będą one przewidywały kary. Taką decyzję NRL podjęła podczas piątkowego posiedzenia.
- Do ministra transportu Sławomira Nowaka wpłynęło w piątek pismo, w którym członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych wskazali kandydata na nowego przewodniczącego. Miałby on zastąpić odwołanego w czwartek Edmunda Klicha.
- RPO prof. Irena Lipowicz spotkała się w sprawie ACTA z przedstawicielami Obywatelskiego Forum Legislacji, Fundacją Panoptykon i reprezentantem środowiska internatów Piotrem Waglowskim. Do 20 lutego RPO ma wydać stanowisko ws. ACTA, o które prosił prezydent RP.
- Klub Solidarnej Polski zamierza w przyszłym tygodniu złożyć w Sejmie projekt ustawy w sprawie ratyfikacji umowy ACTA. Skoro Donald Tusk zwleka, to my to zrobimy - mówią PAP politycy SP. To będzie precedens, ale konstytucja tego nie zabrania - twierdzą konstytucjonaliści.
- Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zaapelował do premiera Donalda Tuska, by doprowadził do odwołania prezesa PLL LOT Marcina Piróga za zapis w wewnętrznej instrukcji, zabraniający pracownikom noszenia symboli religijnych. PiS zwróciło się w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich.
- Wicepremier Waldemar Pawlak ma nadzieję na uzyskanie przez koalicję rządową porozumienia w kwestii wieku emerytalnego. Zaznaczył również, że koalicja potrzebuje szczerej i otwartej rozmowy.
- Sąd Apelacyjny w Warszawie potwierdził w piątek zasadność powództwa prezesa UOKiK o uznanie za niedozwoloną klauzuli dotyczącej wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych.
- Czek od państwa na usługi opiekuńcze oraz opłacane z budżetu składki na ubezpieczenie społeczne osób, które nie pracują, bo opiekują się członkami rodzin - to podstawowe założenia projektu ustawy, który w poniedziałek zostanie zaprezentowany w Sejmie.
- Premier Donald Tusk spotka się w poniedziałek z Parlamentarną Grupą Kobiet, rozmowa ma dotyczyć zapowiadanego przez rząd podwyższenia wieku emerytalnego - poinformowała PAP przewodnicząca Grupy Bożena Szydłowska (PO).
- Antoni Macierewicz zamierza wstąpić do Prawa i Sprawiedliwości. Ma znaleźć się w ścisłych władzach partii - komitecie politycznym. Macierewicz dwukrotnie startował do Sejmu z list tej partii; w obecnej kadencji należy do klubu parlamentarnego PiS, podobnie jak w poprzedniej. Macierewicz jest liderem Ruchu Katolicko-Narodowego. Jak poinformowały PAP źródła w kierownictwie PiS, Ruch ma podjąć formalną decyzję o połączeniu się z PiS prawdopodobnie pod koniec marca.
- Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku lutego, PO uzyskałaby 28 proc. głosów, a PiS - 26 proc. - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Na Ruch Palikota chciało głosować 10 proc. badanych, na SLD - 9 proc., a na PSL - 5 proc.
- "Sondaże mnie martwią, ale nie załamują" - powiedział premier Donald Tusk, proszony o komentarz do najnowszego sondażu TNS OBOP, z którego wynika, że Platforma ma najgorsze notowania i najmniejszą przewagę nad PiS od wygranych wyborów w 2007 r.
- Od początku lutego z powodu wychłodzenia zmarło już 61 osób, tylko ostatniej doby - pięć. MSW i policja apelują, aby nie być obojętnym na los tych, którzy podczas mrozów nie mają się gdzie schronić i potrzebują pomocy. Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, poprzedniej doby najwięcej osób zamarzło w woj. śląskim - 2.
- Zatrudniony w zewnętrznej firmie górniczej 54-letni górnik strzałowy zginął w piątek rano w należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego kopalni "Mysłowice-Wesoła". To drugi śmiertelny wypadek w górnictwie węgla kamiennego w tym roku.
- Prokuratura podjęła w piątek decyzję w sprawie wniosku obrońcy, który domaga się uchylenia aresztu matce półrocznej Magdy. Nie wiadomo, czy śledczy uwzględnili wniosek, czy też nie - nie chcą tego zdradzić, zanim dowiedzą się o tym podejrzana i jej adwokat.
- Zarzuty narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia postawiła Prokuratura Rejonowa w Stalowej Woli (Podkarpackie) rodzicom 4-miesięcznej Agnieszki, która zmarła w środę z powodu nieleczonej ospy.
- 91-letni Henryk Pawelec "Andrzej" z Kielc został wykluczony ze Światowego Związku Żołnierzy AK za nazwanie "zbrodniarzem" dowódcy z czasu wojny - zdecydował sąd koleżeński. Ma to związek z artykułem, w którym zarzucono oddziałowi "Barabasza" m.in. mordowanie Żydów.
- Pociągi towarowe jeżdżą w Polsce coraz wolniej, 25-26 kilometrów na godzinę - alarmują przewoźnicy kolejowi. Średnia w UE to 50 km/godz. Zarządca infrastruktury odpowiada, że zwolniona jazda wynika z niezbędnych remontów torów. (PAP)
amp/ asa/ osz/