Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 12 lutego, 20.00
...
12.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Chcę być prezydentem - zadeklarował w piątek marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Dodał, że marzy mu się prezydentura oparta jednoznacznie na świecie wartości i dokonaniach obozu Solidarności.
- W lutym chęć głosowania na Platformę Obywatelska deklaruje 43 proc. ankietowanych, na Prawo i Sprawiedliwość 19 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
- Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga odmówiła wszczęcia śledztwa dotyczącego odtajnienia przez b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego materiałów ws. tzw. afery hazardowej. Według CBA, które złożyło zawiadomienie, Kamiński mógł ujawnić tajemnicę państwową.
- Zmniejszenie liczby posłów z 460 do 300, senatorów ze 100 do 49, wzmocnienie władzy wykonawczej, odrzucanie prezydenckiego weta przez Sejm bezwzględną większością głosów - to niektóre założenia nowelizacji konstytucji, które przedstawił premier Donald Tusk.
- Premier Donald Tusk poinformował w piątek, że PO chce, aby immunitet parlamentarny był nadawany posłom i senatorom tylko w szczególnych przypadkach, kiedy istniałoby zagrożenie, iż władza nadużywa służb czy wymiaru sprawiedliwości przeciw parlamentarzyście.
- Premier Donald Tusk powiedział w piątek - pytany o szanse Bronisława Komorowskiego i Radosława Sikorskiego na start w wyborach prezydenckich - że nie ma poczucia, iż któryś z nich jest "wyraźnie lepszy" od drugiego.
- Senatorowie Zbigniew Romaszewski i Piotr Andrzejewski zostali zawieszeni na trzy miesiące w prawach członka klubu Prawa i Sprawiedliwości - poinformowała w piątek dziennikarzy szefowa klubu Grażyna Gęsicka. Decyzja ta ma związek z tym, że obaj głosowali przeciw uchyleniu immunitetu senatorowi Krzysztofowi Piesiewiczowi.
- Na wokandę wraca sprawa wytoczona Antoniemu Macierewiczowi przez ITI za jego słowa o związkach tej spółki z wojskowymi służbami specjalnymi PRL i finansowaniu jej z FOZZ - orzekł w piątek Sąd Najwyższy.
- Sejm wyraził w piątek zgodę na ratyfikację umowy dotyczącej statusu amerykańskich wojsk w Polsce - tzw. SOFA. Ustawę w tej sprawie poparło 374 posłów, 34 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
- Jeżeli dla osoby pobierającej rentę socjalną ustanowiono opiekę prawną, świadczenie to wypłacane będzie osobie sprawującej tę opiekę - zdecydował w piątek Sejm, który poparł poprawkę Senatu do noweli ustawy o pomocy społecznej.
- Na pomoc państwa w zakresie dożywiania w latach 2010-2013 zostanie przeznaczone co najmniej 2,2 mld zł - przypomniała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, przedstawiając Sejmowi sprawozdanie z realizacji tego programu za lata 2007 i 2008.
- Premier Donald Tusk ocenił, że represje wobec Polaków na Białorusi są "nieuzasadnione i skandaliczne". Podkreślił, że warunkiem lepszych relacji polsko-białoruskich muszą być m.in. wyższe standardy traktowania mniejszości polskiej na Białorusi.
- Ministrowie spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski i Białorusi Siarhiej Martynau podpisali w piątek w Warszawie umowę o małym ruchu granicznym.
- Andrzej Seremet został kandydatem Rady Prokuratorów na prokuratora generalnego - poinformowało w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Prokuratura Okręgowa w Suwałkach (Podlaskie) będzie prowadziła śledztwo w sprawie finansowania w 2005 r. kampanii wyborczej PO do parlamentu w okręgu lubelskim i jej lidera Janusza Palikota - taką decyzję podjęła w piątek Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku.
- Sejm uchwalił w piątek ustawę o tzw. złotym wecie, zgodnie z którą szef resortu skarbu będzie mógł sprzeciwić się uchwałom władz spółek sektora gazowego, elektroenergetycznego i paliwowego np. gdyby chciały one przenieść swą siedzibę za granicę.
- Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił po piątkowym spotkaniu z białoruskim ministrem spraw zagranicznych Siarhiejem Martynauem, że Polska uzależnia poparcie dla Białorusi w relacjach z UE od przestrzegania praw mniejszości narodowych w tym kraju.
- Przemysław Gosiewski powiedział przed komisją śledczą, że w czasie gdy był wicepremierem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego nie miał żadnej wiedzy o analizie CBA z czerwca 2007 r. dotyczącej prac nad zmianami w ustawie hazardowej.
- Według Danuty Olewnik, porywacze jej brata Krzysztofa wiedzieli o wszystkim, co się dzieje w domu porwanego, m.in. o szczegółach ustaleń poczynionych przez rodzinę.
- Danuta Olewnik oświadczyła, że żałuje do dziś, że uwierzyła policji, która przekonywała w 2003 r., iż anonim wskazujący na sprawców porwania jest fałszywym tropem.
- Nowa lista leków refundowanych będzie przygotowana jeszcze w tym półroczu. Negocjujemy z firmami farmaceutycznymi obniżki cen leków, by wprowadzić na nią innowacyjne preparaty - ujawnił w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Marek Twardowski.
- Po piątkowych napadach na kobiety lubuska policja poszukuje samochodów, którymi prawdopodobnie mogą poruszać się sprawcy napadu w Leśniowie Wielkim. Chodzi o białego volkswagena golfa lub inny nieduży, biały samochód, może nim być m.in. opel corsa.
- Kraków chciałby przejąć festiwal Plus Camerimage, który do tej pory odbywał się w Łodzi. Miasto nawiązało już w tej sprawie kontakty z organizatorami imprezy.
- Popularna aktorka Małgorzata Potocka od piątku nie jest już dyrektorem oddziału terenowego Telewizji Polskiej w Łodzi. Informację o jej odwołaniu potwierdził PAP rzecznik TVP Stanisław Wojtera.
- Dla upamiętnienia 30. rocznicy zimowego zdobycia przez Polaków Mount Everestu Klub Górski PTTK w Kielcach organizuje w niedzielę uroczyste wejście na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysicę. (PAP)
zdz/ asa/