Trwa ładowanie...
d1yn1ev

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 16 grudnia, 17.00

...

Share
d1yn1ev

16.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Sejm odrzucił w piątkowym głosowaniu wniosek PiS o odwołanie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Za wnioskiem głosowało 152 posłów, 292 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

- Sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej przyjęła w piątek informację ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na temat stanowiska rządu na ubiegłotygodniowym szczycie unijnym w Brukseli.

- Sejm przyjął w piątkowym głosowaniu informację premiera Donalda Tuska o przyszłości Unii Europejskiej.

d1yn1ev

- Sejm nowej kadencji będzie musiał szukać kompromisu pomiędzy co najmniej pięcioma projektami ustaw dotyczącymi in vitro. Dwa projekty w tej sprawie złożył SLD, jeden - Ruch Palikota. Na początku przyszłego roku to samo chcą zrobić PO i PiS.

- 44 proc. badanych w grudniu przez CBOS zalicza się do zwolenników nowego rządu Donalda Tuska.; 29 proc. - do jego przeciwników; obojętność wyraża 24 proc., a 3 proc. nie ma zdania.

- Premier Donald Tusk powiedział, że cytat z Lecha Kaczyńskiego, którego użył w czwartek w Sejmie, pokazuje, że gdy nie ma "politycznego łomotania rządu po głowie", to wspólna myśl, jak powinna wyglądać Polska i Europa może łączyć. Według PiS, cytat został zmanipulowany.

- PiS w najbliższym czasie zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o refundacji leków - zapowiedział w piątek poseł Bolesław Piecha. Zgodnie z ustawą refundacyjną, gdy lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o wypisanie recepty m.in. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych. Lekarz będzie ponosił odpowiedzialność finansową także w przypadku, gdy na recepcie wpisze niewłaściwy poziom refundacji leku.

d1yn1ev

- Naczelna Rada Lekarska zawiesiła decyzję o wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept do najbliższego zjazdu, który odbędzie się 25 lutego - powiedział w piątek PAP prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

- Po 1 stycznia 2012 r. pacjenci będą mogli bez przeszkód realizować recepty na leki refundowane - zapewnił w piątek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz po spotkaniu z Naczelną Radą Lekarską.

- Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł poinformował po spotkaniu z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem, że powstanie zespół, który ma pracować nad zmianami przepisów ustawy refundacyjnej.

- Poziom finansowania procedur kardiologicznych w roku 2012 na pewno nie będzie mniejszy niż do tej pory - zapewnił w piątek Narodowy Fundusz Zdrowia. Piątkowa "Rzeczpospolita" podała, że kardiolodzy wykonujący tzw. procedury inwazyjne, np. w trakcie zawału, nie dogadali się z NFZ. Według "Rz" w proponowanych właśnie placówkom kontraktach ceny zabiegów spadną od 5 do 22 proc.

d1yn1ev

- Klub SLD opracuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przyszłorocznej ustawy budżetowej - zapowiedział w piątek rzecznik klubu Sojuszu Dariusz Joński. Według SLD, w pracach nad projektem budżetu naruszono przepisy ustawy o Komisji Trójstronnej.

- PiS złożyło ponownie wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym dot. odpłatności za drugi kierunek studiów - poinformował w piątek Kazimierz Ujazdowski (PiS).

- Mimo upływu 30 lat nadal nie doczekaliśmy się sprawiedliwego osądzenia autorów stanu wojennego - podkreśliła w ogłoszonym w piątek stanowisku Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". Stanowisko Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" jest hołdem złożonym górnikom, którzy 16 grudnia 1981 roku polegli w trakcie pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach, a także wołaniem "o sprawiedliwość, pamięć i zadośćuczynienie dla ofiar stanu wojennego".

- Europejskie Siły Żandarmerii (EGF) przyjęły wniosek Polski o nadanie Żandarmerii Wojskowej statusu pełnego członkostwa w tej organizacji; stanie się to prawdopodobnie w przyszłym roku - poinformował w piątek rzecznik ŻW ppłk Marcin Wiącek.

d1yn1ev

- Kwota przyznana za przewlekłość postępowania sądowego jest zadośćuczynieniem i nie podlega opodatkowaniu - orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę ministra finansów na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Prokuratorzy prowadzący śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej otrzymali całościową ekspertyzę z badania ekshumowanych zwłok Zbigniewa Wassermanna - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa.

- Z powodu przedawnienia stołeczny sąd okręgowy umorzył w piątek proces o fałszywe zeznania Bogdana Gasińskiego z Klewek, który był źródłem informacji dla Andrzeja Leppera o rzekomej korupcji polityków z PO i SLD.

- Brak długofalowej wizji wytykają polskiemu rządowi autorzy niezależnego raportu na temat polskiej pomocy rozwojowej w 2010 roku, zaprezentowanego w piątek podczas Europejskich Dni Rozwoju w Warszawie. Eksperci apelują o strategiczne zmiany.

d1yn1ev

- Politycy, działacze organizacji pozarządowych oraz gwiazdy światowego filmu znalazły się wśród osób nagrodzonych za wsparcie demokracji na Białorusi. Nagrody przyznawane przez biura solidarności z Białorusią wręczono w piątek w Warszawie.

- 86 proc. Polaków cieszy się z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia; tyle samo planuje kupić prezenty bliskim. Na prezenty przeznaczymy średnio po 364 zł - wynika z sondażu TNS Pentor. (PAP)

amp/ now/ asa/

d1yn1ev

Podziel się opinią

Share
d1yn1ev
d1yn1ev