Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 18 listopada, 20.00
...
18.11.2011 | aktual.: 18.11.2011 20:23
18.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Kobiety, które dziś mają 38 lat lub mniej oraz mężczyźni 58-letni i młodsi będą pracować do 67. roku życia, jeżeli w życie wejdą proponowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym - wynika z informacji opublikowanej na stronie internetowej kancelarii premiera.
- Nie możemy poprzeć pańskiego rządu, nie możemy go poprzeć także symbolicznie z powodu osoby Jarosława Gowina" - powiedział szef Ruchu Palikota Janusz Palikot. zwracając się do premiera Donalda Tuska. Określił Gowina mianem "funkcjonariusza Kościoła katolickiego". Dodał jednak, że choć jego Ruch nie poprze rządu w sobotnim głosowaniu nad wotum zaufania, to będzie popierać niektóre zaproponowane przez rząd zmiany.
- Deklarujemy wolę współpracy z rządem w najważniejszych dla Polski sprawach, jednak musi być ona obustronna - zadeklarował w piątek szef klubu SLD Leszek Miller. Poparł niektóre postulaty expose premiera Donalda Tuska, jednak - zapowiedział - SLD zagłosuje przeciw wotum zaufania dla rządu.
- PSL proponuje połączenie instytucji zbierających daniny publiczne, dwukrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku, nie sprzeciwia się też ewolucyjnym zmianom w KRUS - powiedział przewodniczący klubu PSL Jan Bury podczas piątkowej debaty nad expose premiera Donalda Tuska.
- Posłanka Solidarnej Polski Beata Kempa oceniła, że premier Donald Tusk w swoim piątkowym expose, oprócz zwiększenia podatków i zabrania ulg, nie zaproponował zupełnie nic. Oszczędzanie musi pan zacząć od siebie i zlikwidować swoje "Bizancjum" - mówiła Kempa w debacie nad expose.
- W sprawie zmian emerytur księży, obecnie finansowanych z Funduszu Kościelnego, konieczna jest szczegółowa analiza - powiedział PAP b. sekretarz Episkopatu Polski i b. współprzewodniczący Komisji Konkordatowej bp Tadeusz Pieronek, odnosząc się do expose premiera Donalda Tuska.
- Najbliższym wyzwaniem stojącym przed nowym ministrem środowiska jest zbliżająca się konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie (RPA) - powiedział dziennikarzom w piątek nowy szef tego resortu, minister Marcin Korolec.
- W resorcie spraw zagranicznych trwają prace nad opracowaniem założeń skoordynowanego systemu promocji polskiej gospodarki za granicą. Miałaby tym zająć się agencja, na której czele stanąłby prezes powoływany bezpośrednio przez premiera - podało źródło w MSZ.
- Ustalenia naszej komisji w sprawie Krzysztofa Olewnika są aktualne, bo zajmowaliśmy się błędami organów państwa; prokuratura weryfikuje zaś różne wersje śledcze - mówią PAP posłowie należący w ubiegłej kadencji Sejmu do komisji śledczej badającej sprawę.
- Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę radnych PiS, którzy uznali, że władze stolicy bezprawnie uniemożliwiły przeprowadzenie referendum dotyczącego m.in. prywatyzacji SPEC-u i podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej.
- Prezydent Bronisław Komorowski powołał w piątek rząd, premierem ponownie został szef PO Donald Tusk. W obliczu majestatu Polski wszyscy jesteśmy jej sługami; sukcesy rządu to sukcesy całego społeczeństwa - mówił prezydent. Premier w imieniu rządu przyrzekł ciężką pracę i odważne decyzje.
- Stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, reforma KRUS, podwyższenie o 50 proc. ulgi prorodzinnej na trzecie i kolejne dziecko, podniesienie składki rentowej o 2 pkt. proc. po stronie pracodawców - to niektóre zapowiedzi premiera Donalda Tuska z jego piątkowego expose.
- Proponujemy zmiany dotyczące wstępujących do służb mundurowych od początku 2012 roku: wiek emerytalny powinien być ustanowiony w wysokości 55 lat, a staż służby - 25 lat - powiedział premier Donald Tusk, zapowiadając decyzje dot. grup emerytalnie uprzywilejowanych.
- Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek w sejmowym expose, że w lipcu 2012 roku każdy policjant i każdy żołnierz otrzyma podwyżkę wynagrodzenia w wysokości ok. 300 zł.
- Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek, że zamożni Polacy tylko z jednym dzieckiem nie będą mogli korzystać z ulgi prorodzinnej; otrzymają ją w sytuacji powiększenia rodziny o kolejne dzieci. Zapowiedział też utrzymanie becikowego tylko dla rodzin o dochodach poniżej 85 tys. rocznie.
- Premier Donald Tusk powiedział w piątek w expose, że celem rządu jest wyjście z nadmiernego deficytu w 2012 r. Według niego, na koniec 2012 r. dług publiczny powinien spaść do 52 proc. PKB, a deficyt finansów publicznych do 3 proc. PKB.
- Duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych - powiedział w piątkowym expose premier Donald Tusk. Nie wykluczył zmian w konkordacie, jeśli będzie to konieczne.
- Klub SLD zdecydował w piątek, że będzie przeciwko udzieleniu wotum zaufania rządowi Donalda Tuska - poinformowało PAP biuro prasowe Sojuszu. Głosowanie nad udzieleniem Radzie Ministrów wotum zaufania zaplanowane jest na sobotę.
- Klub PiS będzie przeciw udzieleniu wotum zaufania rządowi Donalda Tuska - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego, nawet gdyby we wszystkich innych kwestiach było dobrze, to powodem do głosowania przeciw udzieleniu wotum jest sprawa katastrofy smoleńskiej.
- Posłowie Ruchu Palikota zapowiadają, że rząd raczej nie może liczyć na ich poparcie w sobotnim głosowaniu nad wotum zaufania.
- Przedsiębiorcy z krajów UE powinni załatwiać swoje sprawy za pomocą jednego, unijnego portalu. Jeden portal powinien dostarczać też informacje np. o usługach zdrowotnych w Unii. Do 2015 r. UE chce wprowadzić ujednolicone systemy informatyczne w pięciu dziedzinach.
- O 13 pkt proc. - do 35 proc. - wzrosła w ciągu miesiąca liczba respondentów spodziewająca się pogorszenia sytuacji w kraju w przyszłym roku. Nieznacznie zmalała też liczba optymistów w tym zakresie (z 16 do 14 proc.) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
- Koleżeński sąd dyscyplinarny podtrzymał w piątek decyzję o wykluczeniu z partii europosła Zbigniewa Ziobry. Wcześniej w piątek sąd podtrzymał także decyzje o wykluczeniu europosłów: Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego.
- Wprowadzenia zmian w Kodeksie karnym, dzięki którym nie przedawniałyby się przestępstwa seksualne, chcą m.in. Partia Kobiet i Federacja Młodych Socjaldemokratów. Projekt stosownej ustawy w piątek trafił do wszystkich klubów parlamentarnych.
- Iwona Schymalla nie kieruje już telewizyjną Jedynką; nowy dyrektor anteny ma zostać wyłoniony w drodze konkursu i powołany do końca roku. Z kierowania zespołem "Wiadomości" zrezygnowała Małgorzata Wyszyńska, zastąpi ją Karol Małcużyński.
- W czasie czwartkowych przeszukań w domach rodziny Olewników zabezpieczono ok. 300 przedmiotów - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, Krzysztof Trynka. Dodał, że część przedmiotów może mieć znaczenie dla sprawy. Prokuratorzy zdecydowali się na przeszukania, bo mieli podejrzenie, że rodzina Olewników nie przekazała wszystkich dowodów, które mogły być istotne dla sprawy.
- Interpretowanie słów Krzysztofa Olewnika, które słychać w nagraniu rozmowy porywaczy z rodziną Olewnika, jako instruowanie, a co za tym idzie współpracę z porywaczami, jest zbyt daleko idące - uważa pełnomocnik Olewników mec. Bogdan Borkowski.
- Były prezydent Szczecina Marian Jurczyk i jego b. zastępca Dariusz Wieczorek zostali skazani w piątek na kary dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat i grzywny. Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał, że działali oni na szkodę miasta.
- Straż Graniczna rozbiła grupę, która pomagała Białorusinom wyłudzać wizy, a tym samym bezprawnie przekraczać granicę i nielegalnie przebywać w Polsce. Zatrzymano trzynaście osób. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce (Mazowieckie).
(PAP)
amp/ osz/ asa/