Trwa ładowanie...
d17wbg5

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 2 grudnia, 17.00

...

Share
d17wbg5

02.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Naczelna Rada Lekarska podjęła w piątek uchwałę, że od 1 stycznia wszyscy lekarze i dentyści będą wypisywali tylko recepty pełnopłatne, także na leki refundowane przez NFZ - poinformował prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

- W piątek ruszył proces Jarosława Kaczyńskiego oskarżonego o zniesławienie przez b. szefa MSWiA Janusza Kaczmarka określeniem go jako "agenta śpiocha". Prezes PiS nie przyznaje się do zarzutu, za który grozi do roku więzienia. Jego wyjaśnienia będą tajne.

- Były poseł PSL, absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku Aleksander Sopliński ma zostać nowym wiceministrem zdrowia - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w Stronnictwie. Zastąpi związanego też z tą partią Adama Fronczaka, któremu zarzucono konflikt interesów.

d17wbg5

- PiS zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenie premiera Donalda Tuska ws. koordynowania służb specjalnych przez szefa MSW Jacka Cichockiego. Służby działają sprawnie, a PiS trudno się z tym pogodzić - odpowiada rzecznik rządu Paweł Graś. O inicjatywie PiS poinformowali w piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie tej partii zasiadający w sejmowej komisji ds. służb specjalnych - Marek Opioła i Beata Mazurek.

- Klub SLD złożył w Sejmie wniosek o zwołanie 12 grudnia dodatkowego posiedzenia Sejmu, podczas którego rząd poinformowałby o przebiegu szczytu UE i przedstawił tezy sprawozdania nt. polskiej prezydencji - poinformował w piątek szef klubu SLD Leszek Miller.

- Nowelizację Prawa prasowego, zakładającą, że dziennikarz i osoby pomagające mu w zbieraniu materiałów korzystają z takiej ochrony prawnej, jaką Kodeks karny przewiduje dla funkcjonariuszy publicznych, złożył w piątek Press Club Polska w Kancelarii Prezydenta.

- Jeszcze w piątek do Sejmu trafi projekt ustawy o autocertyfikacji - poinformowali politycy Ruchu Palikota. Projekt zakłada zastąpienie zaświadczeń urzędowych oświadczeniami obywateli we wszystkich postępowaniach wobec administracji publicznej.

d17wbg5

- W poniedziałek zaprezentujemy polskie stanowisko w dyskusji o zmianach unijnych traktatów - poinformował minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Tego dnia w Brukseli Dowgielewicz weźmie udział w posiedzeniu ministrów ds. europejskich państw członkowskich UE. Minister zaznaczył, że Europie potrzebna jest odpowiedź na kryzys zadłużeniowy.

- Kazimierz Ziobro, dotychczasowy poseł PiS, dołączył do klubu parlamentarnego Solidarnej Polski. Nowego posła SP przedstawił w piątek w Świlczy koło Rzeszowa europoseł Zbigniew Ziobro.

- Szef klubu PiS przesłał w piątek skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na sposób relacjonowania przez media obchodów Święta Niepodległości w Warszawie. Stacje telewizyjne zafałszowały obraz święta - ocenia Mariusz Błaszczak.

- Łódzka prokuratura zapowiada przekazanie sądowi prowadzącemu proces dotyczący zabójstwa gen. Marka Papały kolejnych dowodów. W związku z tym obrona obu oskarżonych w procesie wniosła w piątek o zwrot całej sprawy do prokuratury. Proces zapewne przedłuży się.

d17wbg5

- Polska powinna być orędownikiem większej dyscypliny finansowej w krajach UE, nawet jeśli ta dyscyplina miałaby być nieco wymuszana przez Brukselę - uważa komisarz ds. budżetu Unii Europejskiej Janusz Lewandowski.

- Propozycje polskiej prezydencji dotyczące profilaktyki m.in. chorób przewlekłych zostały w piątek przyjęte przez państwa członkowskie UE - powiedział PAP minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

- Jesienna susza może wpłynąć na spadek przyszłorocznych zbiorów - poinformował w piątek PAP kierownik Zakładu Agrometeorologii Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Andrzej Doroszewski. Rolnicy uważają, że przez suszę wzrosną ich koszty produkcji.

- Dotychczasowa pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją Julia Pitera ma zastąpić Sławomira Rybickiego (PO) w sejmowej komisji etyki - poinformowały PAP źródła w kierownictwie klubu PO.

d17wbg5

- Za tydzień warszawski sąd okręgowy ogłosi wyrok w sprawie apelacji prokuratury od wyroku uniewinniającego znanego adwokata Jacka Dubois od zarzutu utrudniania śledztwa wobec gangsterów z grupy pruszkowskiej. W piątek sąd wysłuchał wystąpień stron procesowych.

- Polscy pracownicy przyczyniają się do rozwoju holenderskiej gospodarki; ich obecność zwiększa PKB tego kraju o ok. 1,8 mld euro; dzięki Polakom do holenderskiego budżetu wpływa do 1,2 mld euro rocznie - wynika z raportu Holendersko-Polskiego Centrum na rzecz Handlu.

- Ponad połowa polskich dzieci co najmniej raz otrzymała nieprzyzwoite zdjęcie od obcej osoby, była zastraszana lub padła ofiarą cyberprzestępstwa. Ofiarami cyberprzemocy ze strony dzieci padają z kolei nauczyciele, z tym zjawiskiem spotkało się 27 proc. z nich. Jak wynika z zaprezentowanego w piątek w Warszawie raportu "Norton Online Family", negatywne doświadczenie w wirtualnym świecie miało 79 proc. polskich dzieci; w przypadku 52 proc. doświadczenie to miało formę zastraszania lub innego cyberprzestępstwa. Na świecie wskaźniki te są niższe - odpowiednio 52 i 39 proc.

- 55 proc. badanych przez TNS OBOP Polaków uważa, że trudno znaleźć pracę, 13 proc. nie może jej znaleźć, a 28 proc. ankietowanych twierdzi, że pracę można dostać bez kłopotów, choć niekoniecznie taką, jaką się chce - wynika z badania.

(PAP)

amp/ now/ asa/

d17wbg5

Podziel się opinią

Share
d17wbg5
d17wbg5