Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 2 grudnia, 20.00
...
02.12.2011 | aktual.: 02.12.2011 20:23
02.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Przedstawiciele Rady Prezydentów europejskiej konfederacji pracodawców BusinessEurope, którzy przez dwa dni obradowali w Warszawie, bardzo dobrze ocenili polską gospodarkę oraz kończącą się polską prezydencję.
- Tworzenie nowych miejsc pracy musi być absolutnym priorytetem wszystkich inicjatyw podejmowanych w Afryce Płn., ponieważ zatrudnienie jest źródłem stabilności i wzrostu - ocenił w piątek w Warszawie sekretarz generalny Unii dla Śródziemnomorza Jusef Amrani.
- Centrala fińskiego koncernu papierniczego Metsa Tissue w Espoo poinformowała w piątek o zakończeniu produkcji w zakładzie w Konstancinie-Jeziornej pod Warszawą do kwietnia 2012 r. Pracę straci 140 osób.
- Leszek Sierputowicz - lidzbarski radny PiS i dotychczasowy asystent europosła Jacka Kurskiego pozwał go w piątek do sądu pracy. Uważa, że został bezprawnie zwolniony ze stanowiska, a pracodawca złamał ustawę samorządową, która zapewnia radnym ochronę prawną.
- Na polecenie nadzoru budowlanego rozpoczęto rozbiórkę bydgoskiej kamienicy, zniszczonej w piątek rano na skutek eksplozji gazu. Ocalała część budynku, zdaniem inspektorów budowlanych, groziła zawaleniem.
- Kanclerz Niemiec Angela Merkel proponuje nowy kształt UE z daleko idącą ingerencją w suwerenność państw unijnych - ocenił w rozmowie z PAP szef PiS Jarosław Kaczyński. Warto bronić Unii w dotychczasowym kształcie - oświadczył.
- Naczelna Rada Lekarska podjęła w piątek uchwałę, że od 1 stycznia wszyscy lekarze i dentyści będą wypisywali tylko recepty pełnopłatne, także na leki refundowane przez NFZ - poinformował prezes NRL Maciej Hamankiewicz.
- W piątek ruszył proces Jarosława Kaczyńskiego oskarżonego o zniesławienie przez b. szefa MSWiA Janusza Kaczmarka określeniem go jako "agenta śpiocha". Prezes PiS nie przyznaje się do zarzutu, za który grozi do roku więzienia. Jego wyjaśnienia będą tajne.
- Były poseł PSL, absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku Aleksander Sopliński ma zostać nowym wiceministrem zdrowia - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w Stronnictwie. Zastąpi związanego też z tą partią Adama Fronczaka, któremu zarzucono konflikt interesów.
- PiS zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenie premiera Donalda Tuska ws. koordynowania służb specjalnych przez szefa MSW Jacka Cichockiego. Służby działają sprawnie, a PiS trudno się z tym pogodzić - odpowiada rzecznik rządu Paweł Graś. O inicjatywie PiS poinformowali w piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie tej partii zasiadający w sejmowej komisji ds. służb specjalnych - Marek Opioła i Beata Mazurek.
- Klub SLD złożył w Sejmie wniosek o zwołanie 12 grudnia dodatkowego posiedzenia Sejmu, podczas którego rząd poinformowałby o przebiegu szczytu UE i przedstawił tezy sprawozdania nt. polskiej prezydencji - poinformował w piątek szef klubu SLD Leszek Miller.
- Nowelizację Prawa prasowego, zakładającą, że dziennikarz i osoby pomagające mu w zbieraniu materiałów korzystają z takiej ochrony prawnej, jaką Kodeks karny przewiduje dla funkcjonariuszy publicznych, złożył w piątek Press Club Polska w Kancelarii Prezydenta.
- Jeszcze w piątek do Sejmu trafi projekt ustawy o autocertyfikacji - poinformowali politycy Ruchu Palikota. Projekt zakłada zastąpienie zaświadczeń urzędowych oświadczeniami obywateli we wszystkich postępowaniach wobec administracji publicznej.
- W poniedziałek zaprezentujemy polskie stanowisko w dyskusji o zmianach unijnych traktatów - poinformował minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Tego dnia w Brukseli Dowgielewicz weźmie udział w posiedzeniu ministrów ds. europejskich państw członkowskich UE. Minister zaznaczył, że Europie potrzebna jest odpowiedź na kryzys zadłużeniowy.
- Kazimierz Ziobro, dotychczasowy poseł PiS, dołączył do klubu parlamentarnego Solidarnej Polski. Nowego posła SP przedstawił w piątek w Świlczy koło Rzeszowa europoseł Zbigniew Ziobro.
- Szef klubu PiS przesłał w piątek skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na sposób relacjonowania przez media obchodów Święta Niepodległości w Warszawie. Stacje telewizyjne zafałszowały obraz święta - ocenia Mariusz Błaszczak.
- Łódzka prokuratura zapowiada przekazanie sądowi prowadzącemu proces dotyczący zabójstwa gen. Marka Papały kolejnych dowodów. W związku z tym obrona obu oskarżonych w procesie wniosła w piątek o zwrot całej sprawy do prokuratury. Proces zapewne przedłuży się.
- Polska powinna być orędownikiem większej dyscypliny finansowej w krajach UE, nawet jeśli ta dyscyplina miałaby być nieco wymuszana przez Brukselę - uważa komisarz ds. budżetu Unii Europejskiej Janusz Lewandowski.
- Propozycje polskiej prezydencji dotyczące profilaktyki m.in. chorób przewlekłych zostały w piątek przyjęte przez państwa członkowskie UE - powiedział PAP minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
- Jesienna susza może wpłynąć na spadek przyszłorocznych zbiorów - poinformował w piątek PAP kierownik Zakładu Agrometeorologii Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Andrzej Doroszewski. Rolnicy uważają, że przez suszę wzrosną ich koszty produkcji.
- Dotychczasowa pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją Julia Pitera ma zastąpić Sławomira Rybickiego (PO) w sejmowej komisji etyki - poinformowały PAP źródła w kierownictwie klubu PO.
- Za tydzień warszawski sąd okręgowy ogłosi wyrok w sprawie apelacji prokuratury od wyroku uniewinniającego znanego adwokata Jacka Dubois od zarzutu utrudniania śledztwa wobec gangsterów z grupy pruszkowskiej. W piątek sąd wysłuchał wystąpień stron procesowych.
- Polscy pracownicy przyczyniają się do rozwoju holenderskiej gospodarki; ich obecność zwiększa PKB tego kraju o ok. 1,8 mld euro; dzięki Polakom do holenderskiego budżetu wpływa do 1,2 mld euro rocznie - wynika z raportu Holendersko-Polskiego Centrum na rzecz Handlu.
- Ponad połowa polskich dzieci co najmniej raz otrzymała nieprzyzwoite zdjęcie od obcej osoby, była zastraszana lub padła ofiarą cyberprzestępstwa. Ofiarami cyberprzemocy ze strony dzieci padają z kolei nauczyciele, z tym zjawiskiem spotkało się 27 proc. z nich. Jak wynika z zaprezentowanego w piątek w Warszawie raportu "Norton Online Family", negatywne doświadczenie w wirtualnym świecie miało 79 proc. polskich dzieci; w przypadku 52 proc. doświadczenie to miało formę zastraszania lub innego cyberprzestępstwa. Na świecie wskaźniki te są niższe - odpowiednio 52 i 39 proc.
- 55 proc. badanych przez TNS OBOP Polaków uważa, że trudno znaleźć pracę, 13 proc. nie może jej znaleźć, a 28 proc. ankietowanych twierdzi, że pracę można dostać bez kłopotów, choć niekoniecznie taką, jaką się chce - wynika z badania.
- Pewne białka w komórkach ziemniaka są identyczne z białkami obecnymi w neuronach mózgu ssaków, w tym człowieka - wykazali polscy naukowcy. Ich zdaniem, w przyszłości odkrycie to może pomóc w opracowaniu leków łagodzących skutki zawału serca i udaru mózgu.
(PAP)
amp/ now/ asa/