Trwa ładowanie...
d3h1b00

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 20 stycznia, 20.00

...

Share
d3h1b00

20.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent Bronisław Komorowski zamierza podpisać nowelizację ustawy refundacyjnej w poniedziałek po południu. Wcześniej przedstawiciele jego kancelarii mają spotkać się z reprezentacją środowisk, których dotyczą zawarte w ustawie rozwiązania.

- Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w piątek w Lublińcu (Śląskie), że zamierza jak najszybciej podpisać znowelizowaną ustawę refundacyjną. Uznał ją za "absolutnie pilną" i ocenił, że jej wdrożenie będzie korzystne dla pacjentów.

- W poniedziałek wspólny zespół resortu zdrowia i aptekarzy rozpocznie prace nad rozporządzeniami do ustawy refundacyjnej - poinformował w piątek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jedno z rozporządzeń ma dotyczyć zasad kontroli przez NFZ prawidłowej realizacji recept. Zgodnie z aktualnymi zapisami ustawy refundacyjnej, przewidziane są kary dla aptekarzy za wydawanie pacjentom leków na podstawie błędnie wypisanej recepty.

d3h1b00

- Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował, że umożliwienie elektronicznego potwierdzania prawa do świadczeń pacjentów w placówkach zdrowia, z wykorzystaniem udostępnianych on-line danych Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, będzie możliwe od 1 września.

- Kolejny szkic umowy międzyrządowej w sprawie paktu fiskalnego idzie w kierunku polskich postulatów - powiedział w piątek szef MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że negocjacje jeszcze się nie skończyły.

- Lubimy Chorwację i chcielibyśmy być z nią w jednej rodzinie - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, odnosząc się do zaplanowanego na niedzielę w tym kraju referendum w sprawie jego przystąpienia do UE.

- Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział w piątek, że nowe rozwiązania ustawowe dotyczące prokuratury mogą wejść w życie w drugiej połowie roku.

d3h1b00

- SLD złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informację rządu w sprawie uposażeń służb mundurowych - poinformował na konferencji prasowej rzecznik SLD Dariusz Joński.

- Nie ma żadnych przesłanek do wznowienia prac komisji Jerzego Millera, która badała przyczyny katastrofy smoleńskiej - powiedział w piątek rzecznik rządu Paweł Graś, po spotkaniu premiera Donalda Tuska z członkami komisji.

- Solidarna Polska w połowie marca zorganizuje pod Warszawą kongres, na którym oficjalnie przekształci się w nową partię polityczną. Do tego czasu SP będzie kierował 9-osobowy zarząd, w którym znaleźli się byli liderzy PiS m.in. Zbigniew Ziobro i Ludwik Dorn

- Prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające w związku z zapowiedziami Janusza Palikota, że zapali jointa w pokoju sejmowym. Za podstawę przyjęto zapis o karalnosci "promocji lub reklamy" środków odurzających, za co grozi grzywna, ograniczenie wolności albo do roku więzienia.

d3h1b00

- Janusz Palikot zapalił w piątek w jednym z pokoi sejmowych kadzidełko "Cannabis" zawierające - jak mówił - "niewielkie ilości marihuany, dopuszczalne" i mające jej zapach. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ruch Palikota zrezygnował w zapalenia w Sejmie jointa.

- Ruch Palikota chce powołania w Sejmie zespołu ds. racjonalnej polityki narkotykowej, który miałby się zająć opracowaniem nowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - poinformował w piątek poseł RP Michał Kabaciński.

- Tegoroczna kwalifikacja wojskowa, następczyni poboru, rozpocznie się 6 lutego i potrwa do końca kwietnia - poinformowało w piątek MSW. Obowiązek stawienia się przed komisją lekarską dotyczy w tym roku głównie mężczyzn z rocznika 1993.

- Komendant stołecznej policji nadinsp. Adam Mularz i komendant mazowieckiej policji nadinsp. Ryszard Szkotnicki złożyli rezygnacje ze służby - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski.(PAP)

pif/ asa/

d3h1b00

Podziel się opinią

Share
d3h1b00
d3h1b00