Trwa ładowanie...
d3hkz6o
wydarzenia

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 29 października, 17.00

...

Share
d3hkz6o

29.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Wicepremierzy Polski i Rosji, Waldemar Pawlak oraz Igor Sieczin, podpisali w piątek w Warszawie międzyrządowe porozumienie w sprawie dostaw gazu do Polski. Zapewnili, że jest ono zgodne z prawem rosyjskim, polskim oraz europejskim.

- Premier Donald Tusk poinformował, że rozmawiał w piątek z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem na temat umowy gazowej, która podpisana została tego dnia w Warszawie. Dodał, że Polska dzięki tej umowie uzyskała bezpieczeństwo gazowe na długi czas.

d3hkz6o

- Sejm uchwalił w piątek ustawę okołobudżetową. Zmienia ona kilkanaście ustaw i wprowadza m.in. wyższe stawki VAT, obniża zasiłek pogrzebowy, wprowadza ulgi w przejazdach dla studentów.

- Sejm powołał w piątek komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów zmian w konstytucji i projektów ustaw z nimi związanych. W jej skład weszło 19 posłów. Szefem komisji został Jarosław Gowin (PO).

- Nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, żeby została zarejestrowana - zdecydowali posłowie z sejmowej komisji rozpatrującej projekt ustawy, która zwiększyć ma liczbę kobiet startujących w wyborach.

- Komisja Europejska zaakceptowała wniosek władz Polski o wsparcie w kryzysie polskiego przemysłu motoryzacyjnego - dowiedziała się PAP w piątek w KE. Kwota 633 tys. euro ma pomóc prawie 600 zwolnionym pracownikom wielkopolskich przedsiębiorstw w powrocie do pracy.

d3hkz6o

- Sejm w piątkowym głosowaniu skierował do prac w komisjach projekty ustaw ws. in vitro, zgłoszone przez Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje PO) i Bolesława Piechę (PiS). Posłowie odrzucili projekt Teresy Wargockiej (PiS).

- Sejm przyjął w piątek redakcyjne i legislacyjne poprawki Senatu do rządowej ustawy o rezerwach strategicznych. Przewiduje ona m.in., że przechowywane rezerwy nie będą musiały być własnością Skarbu Państwa; będą mogły być np. kupione lub wynajęte.

- Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec - Radosław Sikorski i Guido Westerwelle udają się we wtorek do Mińska, gdzie spotkają się z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką oraz z ministrem spraw zagranicznych Siarhiejem Martynauem.

- Jeden z najwyższych przedstawicieli władz chińskich Jia Qinglin odwiedzi w dniach 2-6 listopada Polskę wraz z delegacją złożoną z około 100 osób. Przyjedzie na zaproszenie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza - powiedział w piątek ambasador ChRL w Warszawie Sun Yuxi.

d3hkz6o

- Na Platformę Obywatelską zamierza głosować co drugi badany, a PiS cieszy się poparciem 35 proc. ankietowanych - wynika z najnowszego sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej"

- Agencja Nieruchomości Rolnych wpłaciła w piątek 300 mln zł do Funduszu Rekompensacyjnego przeznaczonego na rekompensaty dla zbużan. Jest to wpłata za III kwartał 2010 r. - poinformowała PAP rzeczniczka ANR Grażyna Kapelko.

- Sejm znowelizował ustawę o cudzoziemcach, dostosowującą prawo do rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego. Nowelizacja reguluje m.in. sprawy przedłużania wiz oraz tryb konsultacji między państwami przy odmowie wjazdu.

- Posłowie odrzucili w piątek ustawę o sieci szpitali. Projekt autorstwa Bolesława Piechy (PiS) zakładał, że szpitale, które znalazłyby się w sieci, miałyby zagwarantowany kontrakt z NFZ, a pozostałe mogłyby być np. sprywatyzowane czy zlikwidowane.

d3hkz6o

- Sanatoria czy szpitale będą mogły w większym zakresie korzystać z obniżonych stawek podatku od nieruchomości - zdecydował Sejm. Posłowie nie poparli uchwały Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która przewiduje takie rozwiązanie.

- Sejm znowelizował w piątek ustawę o podatku akcyzowym, która wprowadza 4-proc. podwyżkę akcyzy na papierosy. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2011 roku.

- Cena emisyjna akcji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych dla inwestorów instytucjonalnych została ustalona na 46 zł - poinformowała w piątek giełda.

- Rosyjskie spółki byłyby zainteresowane udziałem w ew. prywatyzacji polskich firm paliwowych - poinformował wicepremier Rosji Igor Sieczin po podpisaniu umowy gazowej. Rosja proponuje Polsce m.in. udział w budowie elektrowni jądrowej w obwodzie kaliningradzkim.

d3hkz6o

- Rada Nadzorcza PLL LOT wybrała w piątek Marcina Piróga na nowego prezesa spółki - dowiedziała się PAP z dwóch niezależnych źródeł zbliżonych do władz przewoźnika.

- Małgorzata Wyszyńska, była prezenterka telewizyjnych "Wiadomości", została szefem tego głównego serwisu informacyjnego telewizji publicznej. Zastąpiła na tym stanowisku Jacka Karnowskiego - podała w piątek TVP.

- Kwota należności niewypłaconych pracownikom w trzech pierwszych kwartałach 2010 r. wyniosła 144 mln zł i dotyczyła 72 tys. osób. To prawie o połowę więcej niż w tym samym okresie roku 2009 - wynika z najnowszych danych Państwowej Inspekcji Pracy.

- Operator telekomunikacyjny nie może rozwiązać umowy bez wcześniejszego powiadomienia ani pobierać opłaty za ponowne podłączenie do sieci. Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, takie praktyki dopisano do rejestru klauzul niedozwolonych.

- Małgorzata Wyszyńska została nowym szefem telewizyjnych "Wiadomości". Zastąpiła na tym stanowisku Jacka Karnowskiego - podała w piątek TVP.

- Do 31 grudnia przedłużono prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Ostrołęce śledztwo w sprawie śmierci Roberta Pazika, jednego z zabójców Krzysztofa Olewnika.(PAP)

osz/

d3hkz6o

Podziel się opinią

Share
d3hkz6o
d3hkz6o