Trwa ładowanie...
d18427v

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 3 grudnia, 17.00

...

d18427v
d18427v

03.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, żeby została zarejestrowana - zdecydowali posłowie. Sejm przyjął w piątek ustawę, która ma zwiększyć udział kobiet w polityce.

- Po burzliwej dyskusji w piątkowym głosowaniu Sejm nie ograniczył subwencji budżetowych dla partii politycznych ani w roku 2011, ani w latach 2012-2013. Zamrożona została jednak waloryzacja partyjnych subwencji.

- Premier Donald Tusk zapowiedział, że w Senacie PO będzie chciała przywrócić rozwiązania ustawowe, które radykalnie ograniczą finansowanie partii politycznych.

d18427v

- Przewodnicząca klubu PJN Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że gdyby posłowie Platformy Obywatelskiej stawili się liczniej na piątkowym głosowaniu, udałoby się zawiesić subwencjonowanie partii politycznych. Sprawa nie jest jeszcze przesądzona - dodała.

- Andrzej Sośnierz i Lucjan Karasiewicz dołączyli w piątek do klubu Polska Jest Najważniejsza. Klub PJN liczy obecnie 17 posłów.

- Przy przekształceniach w górnictwie ważne jest, by przemysł węglowy pozostał pod kontrolą Skarbu Państwa i ludzi, mieszkających na Śląsku - powiedział podczas piątkowych uroczystości barbórkowych w Zabrzu wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

- W przypadku braku jednomyślności ws. odebrania dziecka z rodziny, decyzji nie powinien podejmować samodzielnie pracownik socjalny - uważa RPD, który napisał w tej sprawie do szefa MSWiA. Resort przygotował rozporządzenie regulujące te procedury w ustawie antyprzemocowej.

d18427v

- Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do ustawy antydyskryminacyjnej, zobowiązując Rzecznika Praw Obywatelskich, by czuwał nad wdrażaniem zasady równego traktowania, oraz wprowadzając zamknięty katalog obszarów dyskryminacji w ustawach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Ustawa wprowadza w naszym kraju przepisy unijnych dyrektyw antydyskryminacyjnych, których niepełne wdrożenie zarzucała Polsce KE. Wyznacza ogólne ramy walki z dyskryminacją, a także definiuje sytuacje, w których różnicowanie grup obywateli jest dopuszczalne.

- Sejm znowelizował w piątek ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - według niej świadczeniodawcy będą musieli przekazywać do NFZ lub Ministerstwa Zdrowia numery PESEL pacjentów oczekujących w kolejkach.

- Sejm jednogłośnie przyjął w piątek kodeks wyborczy, który zawiera przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów. Zakłada on m.in. możliwość dwudniowego głosowania i korespondencyjnego głosowania dla Polaków przebywających za granicą.

d18427v

- Sejm zliberalizował w piątek przepisy dotyczące nabywania i obrotu bronią. Osobom mającym pozwolenie na broń dają m.in. możliwość kupowania jej przez internet. Jedna z przyjętych przez Sejm poprawek zakłada możliwość wydawania pozwolenia na broń do celów rekreacyjnych.

- Prawomocne jest już umorzenie procesu dwóch dziennikarzy, oskarżonych o ujawnienie ponad 10 lat temu tajemnicy państwowej, w tym działalności szpiegowskiej kilku oficerów Wojskowych Służb Informacyjnych.

- Andrzej Rzepliński jest nowym prezesem, a Stanisław Biernat wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego. Nominacje wręczył im w piątek prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent powołał także trzech nowych, wybranych przez Sejm, sędziów Trybunału - Stanisława Rymara, prof. Piotra Tuleję i prof. Marka Zubika. Niebawem Sejm wybierze czwartego sędziego do pełnego, 15-osobowego składu TK.

d18427v

- Wśród 50 tomów akt dotyczących zbrodni katyńskiej, które zostały w piątek przekazane Polsce przez Rosję są również oryginały; większości z dokumentów nigdy nie widzieli polscy badacze - poinformował rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

- W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powstanie zespół ds. polityki rodzinnej - zapowiada resort. Zespół, składający się m.in. z przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz rodzin, ma brać udział w przygotowywaniu rozwiązań prorodzinnych.

- Ponowne głosowanie na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się w 730 gminach i miastach - poinformowała w piątek Państwowa Komisja Wyborcza. W niedzielnych wyborach wybieranych będzie 402 wójtów, 273 burmistrzów oraz 55 prezydentów miast. 5 grudnia będą wybierani wójtowie w 574 gminach liczących do 20 tys. mieszkańców, w 124 gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, oraz burmistrzowie i prezydenci w 32 miastach na prawach powiatu.

d18427v

- Dotychczasowa wicewojewoda Małgorzata Chomycz (PO) została przez premiera powołana na stanowisko wojewody podkarpackiego - poinformował PAP rzecznik prasowy tego urzędu Wiesław Bek.

- W sieci kolejowej nie ma nowych uszkodzeń, więc ruch pociągów wraca do normy. Pasażerowie muszą się jednak liczyć z awariami taboru, a więc i opóźnieniami - powiedział w piątek rano PAP rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki.

- Klub PiS spotkał się w piątek w Sejmie z minister pracy Jolantą Fedak w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jak mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, poglądy minister pracy i jego partii w kwestii OFE są zbliżone. W przyszłym tygodniu PiS przedstawi własny projekt ustawy o OFE.

d18427v

- Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok, mocą którego Jarosław Kaczyński nie musiał przepraszać wydawcy "Gazety Wyborczej" za porównanie jej do "Trybuny Ludu" z 1953 r. i zarzucenie Agorze związków z postkomunistyczną oligarchią. Sprawa wraca do II instancji.

- TVP zapłaci 160 tys. zł zadośćuczynienia Cezaremu F. - świadkowi głośnego zabójstwa Grzegorza Przemyka przez MO w 1983 r. - za pokazywanie, wbrew wcześniejszemu sądowemu zakazowi, jego wizerunku bez jego zgody. Orzekł tak w piątek Sąd Najwyższy, który uwzględnił kasację Cezarego F. w jego cywilnym procesie wobec TVP i podwyższył z 80 do 160 tys. zł kwotę zadośćuczynienia zasądzoną przez sądy dwóch instancji. Jednocześnie SN ostatecznie oddalił pozostałe roszczenia F. wobec TVP.

- Założyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski odebrał nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich za "zasługi dla ochrony praw człowieka". W piątek obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych.

- Największe nierówności wśród polskich dzieci dotyczą sytuacji materialnej - na 24 państwa OECD Polska zajęła 21 miejsce; ubóstwo dzieci jest w naszym kraju dużym problemem - wynika z raportu UNICEF na temat różnic w poziomie życia dzieci w poszczególnych państwach.

- Polska Sieć Polityki Narkotykowej i organizacje pomagające osobom uzależnionym apelują o szybkie złagodzenie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Obecna - argumentują - czyni kryminalistę z posiadacza znikomej ilości narkotyku i często uniemożliwia kurację odwykową.

- W górnych partiach Bieszczad w piątek wprowadzono pierwszy, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Andrzej Łukaszczuk.

- Wypowiedź prezydenta Bydgoszczy sugerująca, że jego rywal Rafał Bruski (PO) chce sprywatyzować szpital miejski, była niezgodna z prawdą - uznał w piątek bydgoski Sąd Okręgowy. Wypowiedź padła podczas obszernego wywiadu Konstantego Dombrowicza (niez.) dla Radia Maryja.

- Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zarzuciła policjantowi z Pucka (Pomorskie) oraz dwóm innym mężczyznom, że zażądali od przestępcy 150 tys. zł łapówki, obiecując w zamian uzyskanie dla niego uniewinniającego wyroku.

(PAP)

amp/ asa/

d18427v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18427v