Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 30 grudnia, 17.00
...
30.12.2011 | aktual.: 30.12.2011 17:23
30.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Wykaz prac legislacyjnych Rady Ministrów na 2012 rok został opublikowany w piątek na stronach internetowych kancelarii premiera. Jeden z kluczowych projektów dotyczy wydłużenia do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn.
- Co najmniej kilkanaście tysięcy lekarzy, m.in. z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Porozumienia Zielonogórskiego, nie będzie od nowego roku określało na receptach poziomów odpłatności za lek - ogłosił w piątek szef OZZL Krzysztof Bukiel. Lekarze nie będą wypełniać rubryk odnoszących się do uprawnień pacjenta i tego, ile ma zapłacić za lek.
- Naczelna Rada Lekarska zbierze się 13 stycznia na nadzwyczajnym posiedzeniu dotyczącym wejścia w życie nowych przepisów o refundacji leków - poinformowała NRL. Rada nie wyklucza, że może zalecić lekarzom zaostrzenie formy protestu.
- Negocjacje z koncernami farmaceutycznymi będą nadal prowadzone, w 2012 r. na listę refundacyjną trafią kolejne leki - zapewnił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podczas piątkowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.
- Byli członkowie Komisji Majątkowej i pełnomocnik instytucji kościelnych w toczących się przed tą komisją sprawach odpowiedzą przed sądem. Gliwicka prokuratura zarzuca im nieprawidłowości w związku ze zwrotem Kościołowi ziemi za mienie zagarnięte w czasach PRL. Akt oskarżenia w tej sprawie, obejmujący 9 osób, w piątek po południu został przesłany do Sądu Okręgowego w Gliwicach - poinformował PAP rzecznik gliwickiej prokuratury okręgowej Michał Szułczyński. Śledztwo toczyło się od 2008 r.
- "Super Express" ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego m.in. za sugerowanie jego "możliwych dysfunkcji psychicznych" i naruszenie prawa do prywatności - orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie. Adwokat "SE" mówi o cenzurze i zapowiada apelację. SO uwzględnił w całości pozew o ochronę dóbr osobistych prezesa PiS wobec wydawcy tabloidu, orzeczenie jest nieprawomocne.
- Do końca czerwca przyszłego roku gdańska prokuratura apelacyjna chce przedłużyć śledztwa, w których ustalane są nieznane okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika oraz badane nieprawidłowości przy dotychczasowych postępowaniach.
- Gdańska prokuratura apelacyjna ponownie skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Śledczy podtrzymali wobec niego zarzuty korupcyjne, w tym dotyczący żądania od biznesmena Sławomira Julke łapówki w postaci dwóch mieszkań.
- Urządzenie elektryczne - prawdopodobnie grzejnik - pozostawione bez dozoru, było przyczyną pożaru drewnianego domu w Białej Podlaskiej (Lubelskie). W pożarze zginęło siedem osób, w tym dwoje dzieci. Jedna osoba została ranna.
- Skoro sąd rozpatrujący wniosek spółki o przyznanie prawa pomocy nie zwracał się o dodatkowe dokumenty, to nie można uznać za wystarczające jego stwierdzeń, że spółka nie udokumentowała należycie swojej sytuacji finansowej - uznał NSA.
- Rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował w piątek, że polski dyplomata występujący w filmiku krążącym w internecie został odwołany z placówki w Mińsku i składa wyjaśnienia w Warszawie. Zapewnił, że dyplomata nie stracił żadnych dokumentów ani telefonu służbowego. Na filmiku, który pojawił się w internecie, widać - jak pisze "Gazeta Wyborcza" - zataczającego się pracownika wydziału politycznego ambasady RP w Mińsku Witolda Misiaka, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo placówki.
- Prezydent Bronisław Komorowski w 2011 roku skierował do Sejmu pięć inicjatyw legislacyjnych, w tym projekty zmian w Prawie o zgromadzeniach oraz w ustawie o godle. Dwie ustawy zawetował. W mijającym roku prezydent odbył ponad 20 wizyt zagranicznych.
- Powołanie nowych władz wszystkich spółek mediów publicznych, sprzedaż Presspubliki wydającej m.in. "Rzeczpospolitą" i "Uważam Rze" oraz uruchomienie ostatniego z multipleksów telewizji cyfrowej - to niektóre z wydarzeń na rynku mediów, które przyniósł 2011 r. (PAP)
amp/ jtt/