Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 30 lipca, 20.00

...

30.07.2010 | aktual.: 30.07.2010 20:23

30.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Będziemy musieli szukać ewolucyjnych, spokojnych metod odchodzenia od przywilejów emerytalnych - powiedział w piątek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Zaznaczył, że chodzi zarówno o reformę KRUS, jak i systemów mundurowych.

- Dowódca GROM płk Dariusz Zawadka złożył wypowiedzenie stosunku służbowego z końcem sierpnia - potwierdziła PAP w kliku niezależnych źródłach w wojsku.

- 16 rodzin z Kłodnego w Małopolsce, których domy w czerwcu uległy zniszczeniu na osuwisku, być może jeszcze w tym roku zamieszka w nowych budynkach. 10 sierpnia zostanie rozstrzygnięty przetarg na projekt i wykonanie 14 nowych domów.

- Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział w piątek, że prace nad projektem ustawy medialnej przygotowanym przez twórców rozpoczną się jesienią i powinny trwać do roku czasu. "Tak powinno według mojej oceny być" - zaznaczył.

- Po zaprzysiężeniu prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędzie się msza święta i przekazanie prezydentowi insygniów Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego - powiedział w piątek szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

- 15 sierpnia, podczas święta Wojska Polskiego prezydent Bronisław Komorowski przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi - zapowiedział w piątek szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

- Na początku września prezydent Bronisław Komorowski ma udać się z pierwszą wizytą zagraniczną do trzech europejskich stolic: Brukseli, Paryża i Berlina - dowiedziała się w piątek PAP ze źródeł zbliżonych do otoczenia Komorowskiego. W grę wchodzą dwa terminy: 1-3 lub 7-9 września.

- Członkowie hazardowej komisji śledczej zdecydowali, że w przyszłą środę wrócą do dyskusji nad projektem raportu z prac komisji przygotowanym przez jej szefa Mirosława Sekułę (PO). Do wtorku do godz. 13 posłowie mogą składać swoje poprawki do sprawozdania.

- Finalna umowa na zakup pięciu śmigłowców Mi-17 w ramach tzw. pakietu afgańskiego opiewa na wyższą kwotę niż pierwotna, m.in. z powodu zmiany kursu dolara oraz decyzji o modyfikacji wymagań wobec zamawianych maszyn - wyjaśnił w rozmowie z PAP wiceszef MON Marcin Idzik.

- Janusz Palikot (PO) odwołał się od decyzji Komisji Etyki Poselskiej, która ukarała go naganą ze słowa, że zmarły prezydent Lech Kaczyński "ma krew na rękach", wypowiedziane w kontekście katastrofy smoleńskiej.

- Trojgu pracownikom Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie zarzucono fałszowanie dokumentów i przekroczenie uprawnień przy zakupach sprzętu dla portu lotniczego w Jasionce, czym mieli spowodować szkodę w majątku woj. podkarpackiego w wysokości ponad 42,5 tys. zł.

- Władze PO mają "wspólne, jednolite" zdanie w sprawie podwyżki podatku VAT - zapewnił w piątek w Jeleniej Górze marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Dodał, że nie został upomniany przez premiera za słowa, że podniesienie podatków to jak "wyrwanie serca z piersi".

- Sąd Najwyższy rozpoznał wszystkie protesty wyborcze, które wpłynęły w związku z wyborami prezydenckimi. Spośród 378 protestów, w 14 przypadkach sąd wyraził opinię, że zarzuty są zasadne, jednak uznał, że naruszenie procedury wyborczej nie miało wpływu na wynik wyborów.

- Amnesty International wezwała prokuratora generalnego do odtajnienia wyników prowadzonego od dwóch lat śledztwa w sprawie domniemanych tajnych więzień CIA w Polsce. Na "obecnym etapie" prokuratura nie widzi takiej możliwości.

- Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (Lewica) zapowiedział w piątek w Rzeszowie, że projekt ustawy medialnej, nad którym posłowie będą głosować w przyszłą środę, zostanie "razem z PO zgodnie przegłosowany". (PAP)

zdz/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)