Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 30 września, 17.00

...

30.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Dzisiaj na szczycie w Warszawie uznajemy, że rok 2011 jest możliwym terminem zakończenia negocjacji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą - powiedział premier Donald Tusk w piątek na zakończenie dwudniowego spotkania Partnerstwa Wschodniego.

- Przywódcy zebrani na szczycie Partnerstwa Wschodniego w przyjętej deklaracji końcowej uznali "europejskie aspiracje" wschodnich partnerów UE, ale nie dali im obietnicy członkostwa we Wspólnocie - wynika z przyjętej w piątek deklaracji końcowej szczytu.

- Na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie kraje UE przyjęły w piątek specjalną deklarację potępiającą łamanie praw człowieka, zasad demokracji i rządów prawa na Białorusi. Białoruska delegacja odmówiła udziału w spotkaniu.

- Nie jesteśmy w stanie ponowić naszego zaangażowania we współpracę z Białorusią bez oznak demokratyzacji i poszanowania praw człowieka w tym kraju - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy w piątek podczas konferencji prasowej.

- Pełna amnestia i rehabilitacja więźniów aresztowanych po wyborach, podjęcie rozmów z opozycją i przeprowadzenie wyborów parlamentarnych zgodnie ze standardami OBWE to warunki uruchomienia pakietu modernizacyjnego dla Białorusi - zapowiedział premier Donald Tusk.

- Byli kandydaci opozycji na prezydenta Białorusi Uładzimir Niaklajeu i Wital Rymaszeuski ocenili w rozmowie z PAP, że odmowa władz białoruskich udziału w warszawskim szczycie Partnerstwa Wschodniego to błąd.

- UE nie zaangażuje się w pełni w stosunki z Białorusią, o ile nie zrobi ona postępu w demokratyzacji i przestrzeganiu praw człowieka - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy w piątek podczas rozpoczęcia obrad szczytu Partnerstwa Wschodniego.

- Powołanie funduszy na rzecz demokracji oraz społeczeństwa obywatelskiego oraz alokację 150 mln euro przez UE na rzecz Partnerstwa Wschodniego - zapowiedział w piątek na zakończenie szczytu Partnerstwa premier Donald Tusk.

- Pod kancelarią premiera, gdzie w piątek odbywają się obrady Szczytu Partnerstwa Wschodniego, protestowało kilku przedstawicieli organizacji pozarządowych, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę przywódców europejskich na sytuację mniejszości polskiej na Litwie.

- O 10 proc. mniej kobiet niż mężczyzn chce wziąć udział w wyborach parlamentarnych - wynika z badania przeprowadzonego przez MillwardBrown SMG/KRC dla koalicji "Masz Głos, Masz Wybór". Chęć pójścia do urn wyraziło 63 proc. badanych, wśród nich 68 proc. mężczyzn i 58 proc. kobiet.

- Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego, choć PiS obiecuje wprowadzenie jednego formularza od podatku dochodowego i jednego od VAT, to w rzeczywistości - gdyby weszły w życie zmiany postulowane przez PiS - formularzy tych będzie aż 34.

- B. minister rolnictwa, europoseł PSL Jarosław Kalinowski dowodził w piątek, że - wbrew temu, co mówią liderzy PO - Polska w kolejnych latach może dostać z UE nie 300 mld złotych, a nawet około 500 mld złotych. Według niego różnica wynika stąd, że PO "zapomniała o rolnictwie".

- Eurodeputowany SLD Wojciech Olejniczak ocenia, że warunkiem ewentualnej koalicji tej partii z PO będzie zawarcie porozumienia programowego. Byłaby to "koalicja dla spraw, a nie dla funkcji, nie dla arytmetyki" - mówił w piątek w Katowicach były szef Sojuszu.

- Przeciwko bogaceniu się Kościoła protestował w piątek w Poznaniu Janusz Palikot. Wezwał biskupów, by "w obliczu światowego kryzysu, sami się opodatkowali".

- Prawie dwie trzecie (64 proc.) potencjalnych wyborców PiS stanowią osoby o prawicowych poglądach politycznych; prawie trzy czwarte (72 proc.) uczestniczy w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu - wynika z sondażu CBOS. (PAP)

pif/ jtt/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)