Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 6 lipca, 17.00
...
06.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Protest został zawieszony, ale nadal liczymy na rozmowy z prezes NFZ Agnieszką Pachciarz w sprawie zmian w umowie uprawniającej do wypisywania recept refundowanych - powiedział w piątek PAP prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. Decyzję o zawieszeniu protestu podjęło prezydium NRL.
- Od początku protestu lekarzy wpłynęło 165 sygnałów dotyczących nieprawidłowo wypisanych recept, w tym wystawiania recept pełnopłatnych w sytuacji należnej refundacji - poinformowało w piątek Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
- W przyjętej przez Parlament Europejski rewizji przepisów regulujących funkcjonowanie kolei w UE nie będzie wyjątku dla spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, choć strona polska o to zabiegała - poinformował rzecznik ministerstwa transportu Mikołaj Karpiński. Chodzi o zaakceptowane przez PE zmiany w tzw. pierwszym pakiecie kolejowym, czyli trzech dyrektywach odnoszących się to transportu kolejowego, przyjętych w lutym 2001 r. Ich celem było stworzenie uregulowań dla wspólnego rynku unijnego w zakresie transportu kolejowego. Szczególnie ważnym zapisem jest przymus rozdzielenia właścicieli infrastruktury kolejowej od przedsiębiorstw oferujących przewozy. Chodziło o to, by różni przewoźnicy mogli na tych samych warunkach jeździć po tych samych trasach.
- Możliwość tworzenia w internecie fikcyjnych kont, rzekomo należących do dzieci, ułatwiłaby policjantom ściganie pedofilów - przekonuje rzecznik praw dziecka Marek Michalak w piśmie do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. W 2010 r. weszły w życie zapisy zaostrzające kary za pedofilię i zwiększające uprawnienia policjantów. W piśmie do Gowina rzecznik wskazał, że choć ustawa o policji daje funkcjonariuszom możliwość stosowania prowokacji wobec pedofilów, nie pozwala jednak na tworzenie w internecie fikcyjnego konta dziecka.
- Wszczęto postępowanie sprawdzające dotyczące biura podróży Sky Club, które złożyło do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Zawiadomienia w tej sprawie złożyli do prokuratury marszałek województwa mazowieckiego i SLD.
- 340 mln zł planuje przeznaczyć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektów budowy pierwszych elementów ISE - inteligentnej sieci energetycznej. Jak poinformował w piątek na konferencji prasowej prezes Funduszu Jan Rączka, pieniądze te przeznaczone są przede wszystkim na opracowanie dwustronnej komunikacji między operatorem sieci a odbiorcą, na rozproszone źródła, magazynowanie energii, infrastrukturę do podłączania elektrycznych samochodów oraz na edukację i badania.
- 41 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego rozpocznie się do końca tego roku - poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Środowiska. Do tej pory wykonano w Polsce 23 otwory, a 6 kolejnych jest w trakcie realizacji.
- Agencja Mienia Wojskowego przygotowuje ofertę sprzedaży dwóch samolotów Jak-40 przejętych po byłym 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego. W ofercie będą też części zamienne do nich i do samolotu TU-154M. Ogłoszenie o przetargu ukaże się w prasie 31 lipca.
- Ponad 6 mln zł wydało miasto na zabezpieczenie medyczne podczas Euro 2012 - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu. Służby medyczne interweniowały ponad 2,2 tys. razy.
- Nieformalny lider pseudokibiców Legii Warszawa Piotr S., ps. Staruch, pozostanie w areszcie jako podejrzany w sprawie handlu amfetaminą. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie obrony na decyzję stołecznego sądu rejonowego o jego aresztowaniu. (PAP)
amp/ jtt/