Trwa ładowanie...
d3yqwon

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek-niedziela, 11-13 listopada, 20.00

...

d3yqwon
d3yqwon

13.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Liczący kilkanaście tysięcy osób "Marsz Niepodległości" przeszedł w piątek ulicami stolicy. Część jego uczestników kilkakrotnie starła się z policją. Są ranni, straty materialne i ponad 150 zatrzymanych.

- Mimo apelu prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby nie świętować Dnia Niepodległości "przeciwko sobie", w piątek w Warszawie doszło do zamieszek i starć z policją. Zatrzymano ok. 200 osób, 17 policjantów jest rannych, ponad 20 osób trafiło do szpitali.

- Wśród około 200 zatrzymanych w związku z demonstracjami na ulicach Warszawy są osoby, które przyjechały z Niemiec - dowiedziała się w piątek PAP w Komendzie Stołecznej Policji.

d3yqwon

- Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w piątek, że zlecił swoim prawnikom prace nad znalezieniem rozwiązań, które by nowelizowały ustawę o zgromadzeniach, bez konieczności zmiany konstytucji.

- 29 osób rannych w piątkowych zamieszkach w Warszawie zostało przewiezionych do szpitali - poinformował PAP rzecznik pogotowia Marek Niemirski. Policja podaje, że rannych zostało 40 funkcjonariuszy.

- Stołeczny ratusz opracował propozycje zmian w przepisach o zgromadzeniach; w piątek wieczorem rozwiązania te przekazano prezydentowi - poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obowiązujące prawo jest zbyt liberalne - oceniła.

- Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski jest przekonany, że sąd dla Warszawy Śródmieście jest przygotowany, aby w trybie przyspieszonym rozpatrywać wnioski policji i prokuratury o ukaranie osób uczestniczących w piątkowych zajściach w Warszawie.

d3yqwon

- Wśród zatrzymanych w piątek 210 osób są pseudokibice, którzy przyjechali do Warszawy z innych miast, a także obywatele Niemiec; m.in. przedstawiciele skrajnych organizacji lewicowych - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w stołecznej policji.

- 30 sędziów Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście jest w gotowości do rozpatrywania ewentualnych wniosków policji i prokuratury o rozpoznanie spraw uczestników piątkowych zamieszek w stolicy. Możliwe, że pierwsze wnioski trafią do sądu jeszcze w sobotę.

- Jest rzeczą niezwykle smutną, że premier Donald Tusk i rząd nie potrafili zagwarantować bezpieczeństwa Polakom, którzy chcieli w sposób godny, często z własnymi dziećmi uczcić Święto Niepodległości - mówił w sobotę poseł do PE Zbigniew Ziobro.

d3yqwon

- Klub SLD złoży wniosek o przedstawienie na najbliższym posiedzeniu Sejmu informacji rządu na temat przebiegu zamieszek, do których doszło w piątek, w rocznicę odzyskania niepodległości w Warszawie.

- Jestem zdecydowanym zwolennikiem zakazu zasłaniania twarzy, także w czasie zgromadzeń, manifestacji i demonstracji - oświadczył w sobotę premier Donald Tusk. Nie wykluczył zmian w konstytucji w tym kontekście.

- Premier Donald Tusk powiedział w sobotę na konferencji prasowej, że podczas piątkowych zajść w stolicy nie mieliśmy do czynienia "ze sporem między prawicą a lewicą" tylko z "aktami bandytyzmu" i "chuligańskimi przestępstwami".

d3yqwon

- Premier Donald Tusk pozytywnie ocenił w sobotę pracę policji podczas piątkowych zamieszek w Warszawie. Przekonywał, że działania służb, nawet wtedy, gdy wydawały się zbyt brutalne, były bezwzględnie uzasadnione bezpieczeństwem innych obywateli.

- PiS zapowiada wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w sprawie zamieszek w stolicy, do których doszło w Święto Niepodległości.

- Na 72 tys. zł oszacowano straty w stolicy po piątkowych zamieszkach i starciach z policją. Miasto zostało posprzątane, normalny ruch w centrum wznowiono jeszcze w piątek - powiedziała w sobotę PAP zastępczyni rzecznika warszawskiego ratusza Agnieszka Kłąb.

d3yqwon

- Większość klubów parlamentarnych zgadza się, że potrzebne są zmiany w przepisach dotyczących demonstracji. Do propozycji prezydenta posłowie dorzucają też swoje pomysły. Z kolei PiS uważa, że należy skupić się na egzekwowaniu istniejącego prawa.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński, uważa że premier Donald Tusk odpowiada za to, że niemieccy bojówkarze bili Polaków z historycznych grup rekonstrukcyjnych przy biernej postawie policji.

- 40 wniosków policji o ukaranie w trybie przyśpieszonym cudzoziemców, głównie z Niemiec, za zakłócenia porządku publicznego w czasie piątkowych zajść w stolicy, trafiło do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście. Będą rozpoznane jeszcze w sobotę - informuje sąd.

d3yqwon

- Na grudzień stołeczny sąd odroczył sprawy skierowane w trybie przyśpieszonym wobec obwinionych o wykroczenia cudzoziemców, zatrzymanych za zakłócanie porządku publicznego w piątek na Nowym Świecie w Warszawie. Prokuratura stawia zarzuty innym zatrzymanym.

- Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się w piątek w południe główne uroczystości z okazji Święta Niepodległości.

- Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w piątek podczas obchodów Święta Niepodległości, że ów listopadowy cud odrodzenia Polski stał się możliwy także dlatego, że ówcześni przywódcy polityczni potrafili się ze sobą porozumieć w imię nadrzędnych polskich interesów.

- Grupa około 100 osób zaatakowała policjantów na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie. Na miejsce wezwano wsparcie, sytuacja jest już opanowana - powiedział w piątek PAP rzecznik komendanta stołecznego policji mł. insp. Maciej Karczyński.

- Godzinę przed planowanym rozpoczęciem w Warszawie "Marszu Niepodległości" uczestnicy antyfaszystowskiego wiecu "Kolorowa Niepodległa" zablokowali ul. Marszałkowską w obu kierunkach.

- Na pl. Konstytucji doszło do pierwszych starć uczestników "Marszu Niepodległości" z policją. W organizowanym m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny marszu bierze udział ok. kilka tysięcy osób.

- Decyzję o delegalizacji "Marszu Niepodległości" wydał w piątek po 15.00 stołeczny ratusz na wniosek policji. Poinformował o tym PAP rzecznik ratusza Bartosz Mielczarczyk.

- "Marsz Niepodległości" jest legalny, zakazano tylko zgromadzenia na Placu Konstytucji; uczestnicy marszu przemieszczają się ulicami Warszawy - oświadczyła w piątek Ewa Gawor, szefowa miejskiego biura bezpieczeństwa, prostując wcześniejsze informacje ratusza.

- Uczestnicy "Marszu Niepodległości" zmierzają pod pomnik Romana Dmowskiego na Placu na Rozdrożu - punktu docelowego marszu. Marsz przebiega w miarę spokojnie, choć cały czas na jego trasie wybuchają race i petardy.

- Uczestnicy wiecu "Kolorowa Niepodległa", którzy w piątek zablokowali ul. Marszałkowską, mówią, że już osiągnęli swój cel, którym było uniemożliwienie przejścia uczestnikom "Marszu Niepodległości" zamierzoną trasą. Teraz czekają, żeby bezpiecznie rozejść się do domów.

- W wyniku starć demonstrantów z policją w centrum Warszawy rannych zostało ośmiu policjantów, z czego trzech trafiło do szpitali - poinformował w piątek po południu PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

- "Marsz Niepodległości" został rozwiązany po 17.00 pod pomnikiem Romana Dmowskiego na Placu na Rozdrożu.

- 21 osób rannych w niedzielnych zamieszkach w Warszawie zostało przewiezionych do szpitali - poinformował PAP rzecznik pogotowia Marek Niemirski.

- W związku z demonstracjami na ulicach Warszawy policja zatrzymała dotąd około 150 osób - poinformował w piątek po południu PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

- Prezydent Bronisław Komorowski jeszcze w piątek spotka się ze swoimi współpracownikami, aby rozważyć, czy obecne prawo regulujące kwestię organizowania zgromadzeń jest wystarczające.

- Zamieszki na ulicach Warszawy podczas "Marszu Niepodległości" to efekt prowokacji osób, które chciały oczernić marsz - twierdzi prezes Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki. Jak zaznaczył, "nie czuje się odpowiedzialny za prowokacje, które nie dotyczyły kolumny marszowej".

- Janusz Palikot zapowiedział w niedzielę, że jego ugrupowanie złoży wniosek do komisji etyki poselskiej, przeciwko prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, za "sianie narodowej nienawiści".

- W niedzielę po południu zapadły pierwsze wyroki sądowe wobec osób zatrzymanych 11 listopada podczas starć z policją na ulicach Warszawy. Dwóch mężczyzn zostało skazanych na trzy miesiące więzienia za napaść na policjanta.

- Niemieccy antyfaszyści przekonywali podczas niedzielnej konferencji prasowej w Warszawie, że nie brali udziału w zamieszkach 11 listopada. Argumentowali, że zostali zatrzymani już o godz. 12 w piątek, czyli na kilka godzin przed starciami w centrum miasta.

- W piątek po godzinie 12 w Warszawie rozpoczął się wiec i koncert "Kolorowa Niepodległa". Ma to być forma blokady "Marszu Niepodległości", który wyruszy o godz. 15 z pl. Konstytucji.

- Kluby rozmawiają o tym, którym komisjom sejmowym będą przewodniczyć. PO i PiS chciałyby utrzymać stan posiadania z poprzedniej kadencji. Ruch Palikota dostanie prawdopodobnie trzy komisje, PSL też trzy, SLD - dwie, Solidarna Polska - jedną.

- Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski i Tadeusz Cymański odwołali się w piątek od decyzji Komitetu Politycznego PiS, wykluczającej ich z szeregów partii - poinformował w piątek PAP rzecznik klubu Solidarna Polska Patryk Jaki. (PAP)

dan/

d3yqwon
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yqwon