Trwa ładowanie...
d291jvb
d291jvb

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 1 lutego, 17.00

...
Share
d291jvb

01.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Ministrowie do spraw europejskich państw Trójkąta Weimarskiego: Werner Hoyer, Pierre Lellouche oraz Mikołaj Dowgielewicz podczas wspólnego spotkania podkreślali wagę trójstronnej współpracy między swoimi krajami. Ich zdaniem, Niemcy, Francja i Polska mają ważną rolę do odegrania w Unii Europejskiej.

- MON wybrało dostawcę dwóch zestawów bezzałogowych samolotów rozpoznawczych średniego zasięgu; cena wynosi 89 mln zł - poinformował w poniedziałek minister obrony Bogdan Klich.

d291jvb

- Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała w poniedziałek, że w Polsce rośnie liczba przeszczepów. Jak podała, w 2009 roku dokonano 1097 przeszczepów, bez przeszczepów szpiku.

- Kazimierz Barczyk - sędzia Trybunału Stanu, b. poseł, krakowski samorządowiec i adwokat to kandydat PO do Trybunału Konstytucyjnego. PiS chce zgłosić sędzię TS prof. Krystynę Pawłowicz. SLD nikogo nie zgłosi, bo uznało, że ich kandydat nie przejdzie w głosowaniu. PSL poprze rekomendowanego przez PO Barczyka - ustaliła PAP w klubach parlamentarnych.

- W przyszłym tygodniu przed komisją śledczą ds. wyjaśnienia tzw. afery hazardowej zeznania mają złożyć m.in.: były premier Leszek Miller (10 lutego), biznesmen branży hazardowej Ryszard Sobiesiak (11 lutego), a także były szef Komitetu Stałego Rady Ministrów i wicepremier w czasie rządów PiS Przemysław Gosiewski (12 lutego). Posłowie mają się także spotkać z szefami ABW i CBA.

- O 19 proc. wzrosły w 2009 roku ceny państwowej ziemi sprzedawanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Hektar gruntów kosztował w ubiegłym roku średnio prawie 15 tys. zł, podczas gdy w 2008 nieco ponad 12,5 tys. zł - poinformowała w poniedziałek rzecznik ANR Grażyna Kapelko.

d291jvb

- Spółka Nowa Sarmatia podpisała wstępną umowę z Instytutem Nafty i Gazu na unijne dofinansowanie przedłużenia ropociągu Odessa-Brody - poinformował w poniedziałek PAP prezes Nowej Sarmatii Marcin Jastrzębski. Unia Europejska przeznaczy 495 mln zł na budowę rury, przede wszystkim po polskiej stronie. W czerwcu okaże się, czy spółka podpisze już finalną umowę na dofinansowanie.

- Stan techniczny szpitali jest zły - budynki są stare, wyeksploatowane, brakuje w nich przeciwpożarowego wyposażenia i są nieprzystosowane dla niepełnosprawnych - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Według kontrolerów - potrzebne remonty wymagają dużych nakładów finansowych.

- Województwo małopolskie otrzyma ponad 60 mln zł z budżetu państwa na odbudowę dróg i mostów zniszczonych po powodziach. Pieniądze trafią do 137 samorządów.

- W poniedziałek w województwie mazowieckim, podobnie jak w trzech innych, rozpoczęły się ferie zimowe. Według kuratorium oświaty, co najmniej 108 tys. dzieci z Mazowsza wyjedzie w tym czasie poza miejsce zamieszkania. Nad bezpieczeństwem ich podróży mają czuwać policjanci i inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego.

- Niemal w całej Małopolsce przywrócono dostawy prądu. Bez energii elektrycznej pozostaje w poniedziałek jeszcze 20 gospodarstw w powiecie miechowskim - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka. (PAP)

mln/ jtt/

d291jvb

Podziel się opinią

Share
d291jvb
d291jvb