Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 16 stycznia, 20.00

...

16.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Brak jest jednoznacznych ustaleń w sprawie obecności osób postronnych w kokpicie Tu-154M, ale biegli ocenili, że kokpit prawdopodobnie nie był hermetyczny, a drzwi do niego otwarte - wynika z wniosków ekspertyzy fonoskopijnej przedstawionych przez prokuraturę.

- Wypowiedzi gen. Andrzeja Błasika nie padają w opublikowanych w poniedziałek stenogramach z samolotu Tu-154. Słowa przypisywane mu w dwóch poprzednich zapisach rozmów w kabinie wypowiadają - wg nowych ustaleń - członkowie załogi lub niezidentyfikowani rozmówcy.

- Odczyt czarnej skrzynki Tu-154M dokonany przez biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych przyniósł rozszyfrowanie nieznanych wcześniej słów, ale wiele pozostaje nieczytelnych - także pod koniec nagrania. Żadnej z wypowiedzi nie przypisano Andrzejowi Błasikowi.

- Informacje prokuratury to żaden przełom. Nie ma nowych faktów ani powodu, żeby wznowić badanie katastrofy smoleńskiej - ocenił w poniedziałek przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych płk Edmund Klich.

- Janusz Palikot uważa, że nowe ustalenia w sprawie katastrofy smoleńskiej są ważne dla rodziny gen. Andrzeja Błasika, ale nie mają żadnego głębszego znaczenia państwowego i politycznego.

- Bartosz Kownacki, pełnomocnik wdowy po gen. Andrzeju Błasiku uważa, że sprawę katastrofy smoleńskiej powinna zbadać międzynarodowa komisja. Według niego, nowe zapisy rozmów z kokpitu TU-154 całkowicie podważyły wiarygodność raportu MAK.

- Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro uważa, że premier Donald Tusk powinien wymóc na stronie rosyjskiej przeprosiny pod adresem rodziny gen. Andrzeja Błasika oraz Polaków. SP wezwała też rząd do sfinansowania kampanii medialnej, która "zwróci honor" generałowi.

- Ministerstwo Zdrowia będzie rozmawiać z PZU o obniżce składki za nowe ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych. Jeśli to się nie uda, to jedynym wyjściem będzie zmiana ustawy o działalności leczniczej - powiedział PAP wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

- W Warszawie i okolicach część aptek w poniedziałek została zamknięta na godzinę w ramach protestu aptekarzy. W większości przypadków klienci nie starali się realizować recepty w tym czasie. Jak poinformowano PAP w Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Warszawie, na ok. 1650 aptek na Mazowszu swój udział w proteście potwierdziło ok. 850 aptek. Jednak Izba nie ma informacji, ile ostatecznie placówek zdecydowało się zamknąć drzwi dla klientów w godz. 13-14.

- Akta ze sprawy karnej przeciwko b. szefowi SB Władysławowi Ciastoniowi i b. szefowi IV departamentu MSW Zenonowi Płatkowi oskarżonym o inspirowanie zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki trafiły do Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN.

- Zawieszenie pakietu energetyczno-klimatycznego to ostatnia szansa, by uchronić Polaków przed gwałtownym spadkiem poziomu życia - przekonywał Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności po poniedziałkowym spotkaniu z politykami Solidarnej Polski.

- Prezydentowi zależy, by nowela ustawy refundacyjnej przyczyniła się do rozwiązania konfliktu wokół recept - poinformowała PAP w poniedziałek prezydencka minister Irena Wóycicka. Jak dodała, Bronisław Komorowski podejmie decyzję ws. noweli po zakończeniu prac w parlamencie.

- Naczelna Rada Aptekarska do poniedziałku zaostrza protest; apteki mają być zamykane codziennie od godz. 13 do 14. NRA domaga się zniesienia kar dla farmaceutów, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty.

- Klub PiS przedstawił w poniedziałek swój projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej. Jest w niej m.in. przepis usuwający zapisy dotyczące karania aptekarzy.

- 60 proc. ankietowanych źle ocenia działalność Sejmu nowej kadencji, 21 proc. - dobrze - wynika z sondażu CBOS. Negatywne oceny przeważają też w odniesieniu do Senatu. Uznanie dla pracy prezydenta deklaruje 63 proc. respondentów, negatywną - 22 proc.

- Wszyscy polscy europosłowie, oprócz Joanny Senyszyn (SLD), posiadają własne strony internetowe, 21 eurodeputowanych działa na Facebooku, 17 prowadzi blogi, a 16 korzysta z Twittera - wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych.

- Biegli nie przypisali gen. Andrzejowi Błasikowi żadnej z zarejestrowanych wypowiedzi z kokpitu Tu-154M; nie ma też dowodów wykluczających obecność generała w kabinie - takie ustalenie ekspertyzy fonoskopijnej zaprezentowała w poniedziałek prokuratura wojskowa.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że w świetle nowych zapisów z kokpitu TU-154 badanie katastrofy smoleńskiej powinno zacząć się od początku. Według prezesa prokurator generalny Andrzej Seremet powinien również wyciągnąć konsekwencje personalne.

- Klub Ruchu Palikota złożył w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, który liberalizuje przepisy dotyczące przerywania ciąży. Według projektu, aborcja byłaby legalna do 12. tygodnia ciąży.

- Polska niezmiennie wzywa Iran do poddania swojego programu nuklearnego pod monitoring międzynarodowy - oświadczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po poniedziałkowym spotkaniu w Warszawie z szefem dyplomacji Izraela Awigdorem Liebermanem.

- O przyznanie Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym, zaapelowała w poniedziałek Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.

- Jeśli rząd nie rozpocznie dialogu społecznego, to związki zawodowe zorganizują ogólnopolskie akcje protestacyjne - ostrzegli w poniedziałek przedstawiciele OPZZ, NSZZ "Solidarność" oraz Forum Związków Zawodowych. Protesty mogą się odbyć w czasie Euro 2012. (PAP)

pif/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)