Trwa ładowanie...
d18d7mo

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 17 maja, 17.00

...
Share
d18d7mo

17.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Przewodniczący Rady Federacji, izby wyższej parlamentu Rosji, Siergiej Mironow w poniedziałek uczcił pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, składając wieniec na ich grobie w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów katedry św. Stanisława na Wawelu.

- W poniedziałek po godz. 15 w Belwederze rozpoczęły się konsultacje marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, pełniącego obowiązki prezydenta, z liderami partii politycznych w sprawie powołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

d18d7mo

- Niezależny kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski uważa, że zapowiedziane przez pełniącego obowązki prezydenta, marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego powołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest zabiegiem propagandowym.

- Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł w poniedziałek, że oświadczenie lustracyjne kandydata na prezydenta Andrzeja Olechowskiego jest prawdziwe. Olechowski przyznał się do współpracy z wywiadem gospodarczym PRL.

- Byli politycy PiS Ludwik Dorn (poseł niezrzeszony) i Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej) ogłosili w poniedziałek deklarację stałej współpracy. Dorn przekonywał, że Jurek to osoba, która jako prezydent, może doprowadzić do zakończenia "wojny" w polityce.

- Ok. tysiąc e-wolontariuszy oraz kilkadziesiąt osób, reprezentujących różne środowiska, m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski i Alicja Tysiąc, wchodzi w skład Obywatelskiego Ruchu Poparcia dla kandydata SLD na prezydenta Grzegorza Napieralskiego.

d18d7mo

- MON nie musi przepraszać b. członka zarządu PKN Orlen Krzysztofa Kluzka za podanie nieprawdziwych informacji o nim w raporcie z weryfikacji WSI. W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew Kluzka, który zapowiedział apelację.

- Prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz została zaprzysiężona na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Belwederze.

- Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w połowie maja na PO głosowałoby 42 proc., a na PiS- 28 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS przekazanego w poniedziałek PAP. SLD chcialo poprzeć 6 proc. ankietowanych.

- O niezawisłości wymiaru sprawiedliwości, równym dostępie do sądu dla wszystkich obywateli oraz odpowiedzialności sędziów będą rozmawiać uczestnicy rozpoczętej w poniedziałek w Warszawie konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

d18d7mo

- Rada Etyki Mediów apeluje do dziennikarzy, aby pochopnie nie publikowali hipotez na temat przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem, jeśli nie są oparte na danych pochodzących od osób uczestniczących w śledztwie.

- Załoga samolotu, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem, była wyszkolona zgodnie z procedurami obowiązującymi w lotnictwie wojskowym - powiedział w poniedziałek zastępca dowódcy 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego ppłk Grzegorz Kułakowski.

- Decyzja o zwiększeniu limitów paliwa dla Sił Powietrznych na 2010 rok zapadła na początku roku - informuje MON, odnosząc się do medialnych publikacji.

- Odbywające się w poniedziałek i wtorek w Polsce II Forum Polska-Rosja to szansa na wzajemne poznanie się, bo to droga do ewentualnej przyszłej współpracy - ocenili przedstawiciele województwa podlaskiego oraz goście z Rosji.

d18d7mo

- Z powodu intensywnego deszczu, stany alarmowe i ostrzegawcze przekroczone są na większości rzek na południu Polski. Najgorzej jest w Małopolskiem, Śląskiem i Podkarpackiem; ewakuowano tam już kilkaset osób, dwie utonęły. Padać ma do piątku.

- MSWiA przekazało ministrowi rolnictwa 5 mln zł na wykonanie oceny stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych w Polsce. Ma ona odpowiedzieć m.in. na pytanie, które z nich wymagają modernizacji - poinformowała PAP rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

- Osiem tysięcy żołnierzy wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, m.in. pływające transportery, łodzie saperskie, ciężki sprzęt inżynieryjny, samochody terenowe i śmigłowce, jest w gotowości w związku z zaistniałą sytuacją pogodową - informuje wojsko.(PAP)

mln/

d18d7mo

Podziel się opinią

Share
d18d7mo
d18d7mo