Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 17 maja, 20.00

...

17.05.2010 | aktual.: 17.05.2010 20:38

17.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk jeszcze w poniedziałek pojedzie na południe kraju w związku z sytuacją powodziową - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Późnym wieczorem szef rządu weźmie udział w odprawie wojewodów w Krakowie.

- Osiem tysięcy żołnierzy wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, m.in. pływające transportery, łodzie saperskie, ciężki sprzęt inżynieryjny, samochody terenowe i śmigłowce, jest w gotowości w związku z zaistniałą sytuacją pogodową - informuje wojsko.

- Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski zapowiedział, że w czwartek wręczy nominacje członkom Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tego samego dnia Rada zajmie się katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem oraz relacjami polsko-rosyjskimi.

- Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nie wykluczył, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego, której powołanie zapowiedział, zajmie się sytuacją powodziową w Polsce. Pierwsze posiedzenie Rady odbędzie się w czwartek.

- Do zaakceptowania - tak o koncepcji Rady Bezpieczeństwa Narodowego przedstawionej przez Bronisława Komorowskiego mówi PiS. Z formułu Rady zadowolony jest też SLD. Przedstawiciele obu partii nadal oceniają jednak, że inicjatywa ws. RBN to element kampanii wyborczej Komorowskiego.

- Przewodniczący Rady Federacji, izby wyższej parlamentu Rosji, Siergiej Mironow w poniedziałek uczcił pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, składając wieniec na ich grobie w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów katedry św. Stanisława na Wawelu.

- Dla relacji Polski z Rosją kluczowe są dziś prawda i pojednanie - uważa prezes PiS, kandydat tej partii na prezydenta Jarosław Kaczyński. Ocenił, że ważnym aspektem są tutaj nasze relacje z Ukrainą oraz relacje Ukrainy z Rosją. "Tej części Europy potrzebna jest współpraca oparta o partnerstwo" - podkreślił Kaczyński w kolejnej części wywiadu dla portalu salon24.pl.

- Niezależny kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski uważa, że zapowiedziane przez pełniącego obowązki prezydenta, marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego powołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest zabiegiem propagandowym.

- Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł w poniedziałek, że oświadczenie lustracyjne kandydata na prezydenta Andrzeja Olechowskiego jest prawdziwe. Olechowski przyznał się do współpracy z wywiadem gospodarczym PRL.

- Byli politycy PiS Ludwik Dorn (poseł niezrzeszony) i Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej)
ogłosili w poniedziałek deklarację stałej współpracy. Dorn przekonywał, że Jurek to osoba, która jako prezydent, może doprowadzić do zakończenia "wojny" w polityce.

- Ok. tysiąc e-wolontariuszy oraz kilkadziesiąt osób, reprezentujących różne środowiska, m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski i Alicja Tysiąc, wchodzi w skład Obywatelskiego Ruchu Poparcia dla kandydata SLD na prezydenta Grzegorza Napieralskiego.

- Sąd Okręgowy w Warszawie w poniedziałek ponownie przesłuchiwał agenta CBA w procesie byłej posłanki PO Beaty Sawickiej i burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego. Prawdopodobnie był to agent, który występował w sprawie jako Tomasz Piotrowski.

- MON nie musi przepraszać b. członka zarządu PKN Orlen Krzysztofa Kluzka za podanie nieprawdziwych informacji o nim w raporcie z weryfikacji WSI. W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew Kluzka, który zapowiedział apelację.

- Prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz została zaprzysiężona na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Belwederze.

- Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w połowie maja na PO głosowałoby 42 proc., a na PiS- 28 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS przekazanego w poniedziałek PAP. SLD chcialo poprzeć 6 proc. ankietowanych.

- Związek zawodowy pracowników twórczych TVP protestuje przeciwko przekształcaniu telewizji publicznej "w tubę propagandową partii politycznych". Według związku, ostatnie decyzje zarządu dowodzą, że TVP służy tylko kampanii wyborczej i interesom partyjnym.

- O niezawisłości wymiaru sprawiedliwości, równym dostępie do sądu dla wszystkich obywateli oraz odpowiedzialności sędziów będą rozmawiać uczestnicy rozpoczętej w poniedziałek w Warszawie konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

- Rada Etyki Mediów apeluje do dziennikarzy, aby pochopnie nie publikowali hipotez na temat przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem, jeśli nie są oparte na danych pochodzących od osób uczestniczących w śledztwie.

- Załoga samolotu, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem, była wyszkolona zgodnie z procedurami obowiązującymi w lotnictwie wojskowym - powiedział w poniedziałek zastępca dowódcy 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego ppłk Grzegorz Kułakowski.

- Decyzja o zwiększeniu limitów paliwa dla Sił Powietrznych na 2010 rok zapadła na początku roku - informuje MON, odnosząc się do medialnych publikacji.

- Odbywające się w poniedziałek i wtorek w Polsce II Forum Polska-Rosja to szansa na wzajemne poznanie się, bo to droga do ewentualnej przyszłej współpracy - ocenili przedstawiciele województwa podlaskiego oraz goście z Rosji.

- Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski zdecyduje we wtorek, czy zatwierdzić zmieniony plan sprzedaży tych części majątku stoczni Szczecin, które nie znalazły nabywców w ubiegłym roku. Plan przygotował zarządca kompensacji.

- Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller odwiedzi tereny dotknięte podtopieniami i powodzią w południowej części Polski - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa MSWiA Małgorzata Woźniak.

- Z powodu intensywnego deszczu, stany alarmowe i ostrzegawcze przekroczone są na większości rzek na południu Polski. Najgorzej jest w Małopolskiem, Śląskiem i Podkarpackiem; ewakuowano tam już kilkaset osób, dwie utonęły. Padać ma do piątku.

- W związku z prognozowanymi od poniedziałku do środy opadami deszczu przewidywany jest wzrost stanu wody w rzekach województwa śląskiego - informuje w poniedziałek IMiGW.

- Stabilizuje się sytuacja powodziowa na Podhalu. W poniedziałek po południu stan wody w Czarnym Dunajcu opadł w ciągu dnia o 70 cm - powiedział PAP rzecznik nowotarskiej straży pożarnej, Piotr Krygowski.

- Z powodu opadów deszczu podnosi się poziom wód w rzekach w województwie świętokrzyskim. W poniedziałek po południu stany alarmowe są przekroczone na wodowskazach na ośmiu rzekach. W związku z pogodą od północy strażacy interweniowali ponad 300 razy.

- Co najmniej 1440 osób ewakuowano z trzech województw: małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego, gdzie z powodu ulewnych deszczy występuje największe zagrożenie powodzią. W wezbranych potokach utonęły dwie osoby, w czasie akcji ratowniczej zginął też strażak.

- MSWiA przekazało ministrowi rolnictwa 5 mln zł na wykonanie oceny stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych w Polsce. Ma ona odpowiedzieć m.in. na pytanie, które z nich wymagają modernizacji - poinformowała PAP rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

- Osiem tysięcy żołnierzy wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, m.in. pływające transportery, łodzie saperskie, ciężki sprzęt inżynieryjny, samochody terenowe i śmigłowce, jest w gotowości w związku z zaistniałą sytuacją pogodową - informuje wojsko.

- Kandydat na prezydenta Bogusław Ziętek postanowił przekazać z funduszy planowanych na swoją kampanię wyborczą 10 tysięcy złotych osobom poszkodowanym w wyniku powodzi - poinformował w poniedziałek PAP jego sztab wyborczy.

- Surogatka, która za pieniądze urodziła dziecko małżeństwu z Warszawy, a teraz chce je odzyskać, złożyła w poniedziałek wyjaśnienia przed stołecznym sądem. Proces m.in. o ustalenie praw rodzicielskich toczy się z wyłączeniem jawności.

- Trybunał w Strasburgu chce wiedzieć jakie warunki miał Lew Rywin w więzieniu i czy otrzymywał należytą pomoc medyczną, a także - ze względu na rozgłos medialny i powołanie komisji parlamentarnej - czy jego sprawa była rozpatrywana przez niezależny sąd.

(PAP)

mln/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)