Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 17 stycznia, 17.00

...

17.01.2011 | aktual.: 17.01.2011 17:23

17.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Minister skarbu Aleksander Grad prezentuje od poniedziałku chińskim inwestorom ofertę prywatyzacyjną spółek Skarbu Państwa - poinformował PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór. Wizyta Grada w Chinach ma potrwać do końca tego tygodnia.

- Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestował w 2010 r. 9 mld euro, czyli o 1,1 mld euro więcej niż w 2009 r. Bank finansował 386 projektów wobec 311 rok wcześniej - poinformował w poniedziałkowym komunikacie w Londynie EBOiR.

- Polska Grupa Energetyczna ma czas do 28 stycznia na odwołanie się od decyzji UOKiK o zakazie przejęcia Energi przez PGE - poinformowała PAP Sylwia Filimon z biura prasowego PGE. Spółka złoży odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- 25-30 nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości około miliarda złotych spodziewa się w tym roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). Nowe przedsięwzięcia powinny stworzyć ok. tysiąc nowych miejsc pracy.

- Stolica Czech od poniedziałku ma pierwsze bezpośrednie połączenie lotnicze z Poznaniem. Jeden lot dziennie we wszystkie dni robocze będzie obsługiwać czeski regionalny przewoźnik Job Air - Central Connect Airlines (CCA).

- Rosja rozważa alternatywne warianty przewozu towarów do Europy, z ominięciem Polski - poinformowała w poniedziałek Izba Handlowo-Przemysłowa Federacji Rosyjskiej (IHP FR). W Polsce inspekcja drogowa kontroluje, czy rosyjscy przewoźnicy mają zezwolenia.

- W styczniu 43 proc. badanych przez CBOS zadeklarowało sympatię dla Amerykanów, 19 proc. wyraziło do nich niechęć. Z kolei 32 proc. ankietowanych darzy sympatią Rosjan; niechęć do nich wyraża 34 proc. uczestników sondażu.

- W środę ma zostać podpisana umowa na system informatyczny wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego (CPR) dot. zgłoszeń na numer 112 - podało w poniedziałek MSWiA. Szef resortu Jerzy Miller poinformował, że pomieszczenia dla przyszłych CPR są już gotowe.

- Lista przedstawicieli władz białoruskich, objętych zakazem wjazdu do Polski jest już gotowa - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w MSZ. Oprócz prezydenta Alaksandra Łukaszenki są na niej nazwiska m.in. białoruskich sędziów, prokuratorów, dowódców służb odpowiedzialnych za prześladowania opozycji.

- Płk Edmund Klich uważa, że analizując ostatnie sekundy lotu polskiego Tu-154M trzeba brać pod uwagę m.in. wcześniejsze rozmowy pilotów i przyjęte przez nich założenie, że będą odchodzić na autopilocie.

- Symulacja planowana przez komisję badającą katastrofę ma odpowiedzieć na pytanie, czy załoga Tu-154 podjęła próbę odejścia od lądowania - powiedział w poniedziałek zastępca przewodniczącego komisji płk Mirosław Grochowski.

- Klub SLD złoży we wtorek własny projekt uchwały Sejmu w sprawie raportu MAK mówiącego o przyczynach katastrofy smoleńskiej - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik SLD Tomasz Kalita.

- Szef SLD złożył w poniedziałek wniosek o zmianę tematu czwartkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by zajęła się ona raportem MAK o przyczynach katastrofy smoleńskiej. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami, RBN ma omówić przygotowany przez NATO plan obronny Polski.

- Wszystkie podstawowe tezy raportu MAK są fałszywe; raport nie wskazuje ani jednej prawdziwej przyczyny katastrofy smoleńskiej - ocenił w poniedziałek szef parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia tej katastrofy Antoni Macierewicz (PiS).

- Rosja traktowała wybiórczo odczyty z czarnych skrzynek i próbowała ukryć, że już 22 sekundy przed katastrofą była decyzja o odejściu na drugi krąg - uważa Marcin Dubieniecki. Zdaniem pełnomocnika Marty Kaczyńskiej hipoteza zamachu jest bardziej aktualna niż dotychczas.

- Wszyscy Polacy, którzy chcieli opuścić Tunezję, już to zrobili; 10 osób zdecydowało się na pozostanie w tym kraju - powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Bosacki. W poniedziałek po południu na warszawskim lotnisku ma wylądować samolot z turystami.

- Wisława Szymborska została odznaczona w poniedziałek przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego. Uroczystość odbyła się na Wawelu.

- Order Orła Białego z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymała w poniedziałek na Wawelu Wisława Szymborska. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Maja Komorowska, Andrzej Rottermund i Jan Ostrowski. Wysokie odznaczenia wręczono także innym twórcom.

- "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego uhonorowany został francuską Nagrodą Literacka Saint-Emilion za powieść zagraniczną - podaje Instytut Książki. Laureat nagrody otrzymuje transport najlepszych win z tego regionu.

- Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk odwołał Krzysztofa Dyla ze stanowiska zastępcy Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej; jednocześnie powołał go na stanowisko Wiceprezesa Urzędu Transportu Kolejowego - poinformował rzecznik prasowy resortu Mikołaj Karpiński.

- Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych rozpoczęła kampanię, która ma uświadomić Polakom, że rządowa reforma niesie ze sobą ryzyko niższych świadczeń. Władze Izby twierdzą, że akcję poparła zdecydowana większość członków. Innego zdania jest PKO BP Bankowy OFE.

- Warszawski sąd uznał w poniedziałek b. władze ZASP za winne narażenia Związku w 2002 r. na ponad 9,2 mln zł strat; jednak ze względu m.in. na nieumyślność czynu warunkowo umorzył na okres jednego roku postępowanie wobec nich. (PAP)

osz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)