Trwa ładowanie...
d3wlnf9

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 19 grudnia, 20.00

...

Share
d3wlnf9

19.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Sąd podtrzymał w poniedziałek decyzję stołecznej prokuratury, która odmówiła wszczęcia śledztwa z doniesienia stowarzyszenia Solidarni 2010 w sprawie rzekomych przestępstw premiera Donalda Tuska przy badaniu katastrofy smoleńskiej.

- Senacka komisja budżetu i finansów publicznych nie zgłosiła w poniedziałek poprawek do ustawy okołobudżetowej, która przewiduje m.in. wzrost akcyzy na olej napędowy i papierosy. Senat zajmie się ustawą na posiedzeniu plenarnym we wtorek.

- W MSW trwa analiza budżetów Straży Granicznej i straży pożarnej na 2012 r. dotycząca ewentualnej podwyżki płac. Na połowę stycznia szef resortu Jacek Cichocki zaprosił stronę związkową na rozmowy w tej sprawie - poinformowała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

d3wlnf9

- Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych powołała w poniedziałek ogólnopolski komitet strajkowy. Związkowcy ze Staży Granicznej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej nie zgadzają się z zapowiedzią podwyżek pensji tylko dla żołnierzy i policjantów.

- Rada Gminy Mielno (Zachodniopomorskie) jednogłośnie przyjęła w poniedziałek uchwałę sprzeciwiającą się lokalizacji elektrowni jądrowej w Gąskach.

- We wtorek podpisane zostaną dwie umowy ws. rozbudowy infrastruktury energetycznej, części połączenia sieci elektroenergetycznych Polski i Litwy; wartość umów to ponad 340 mln euro - podało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

- SLD zaproponował poprawkę do budżetu województwa mazowieckiego, która ma zagwarantować 1 mln zł na refundację metody in vitro - poinformowała PAP wiceprzewodnicząca mazowieckiego sejmiku Katarzyna Piekarska (SLD).

d3wlnf9

- Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Aneta Wilmańska została wiceministrem środowiska - poinformowało w poniedziałek Centrum Informacyjne Rządu. Ze stanowiska wiceministra odeszła Joanna Maćkowiak-Pandera - dowiedziała się PAP w resorcie.

- MEN chce, by rząd negatywnie zaopiniował obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty przygotowany przez ZNP, który zakłada m.in. bezpłatną opiekę w przedszkolach i finansowanie przeszkoli z subwencji oświatowej. Resort przygotował projekt opinii.

- Trzech nowych radnych woj. śląskiego objęło swoje funkcje podczas poniedziałkowej sesji tamtejszego sejmiku. Mimo że po ostatnich wyborach parlamentarnych w sejmiku zwolniły się cztery miejsca, sprawa Bogdana Święczkowskiego czeka na decyzje sądu i PKW.

- Telewizja Polska nie wyśle polskiego kandydata do Konkursu Piosenki Eurowizji w 2012 roku. "Wszystkie siły i środki telewizji są w tym roku ukierunkowane na obsługę medialną EURO 2012 i olimpiady" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa TVP.

d3wlnf9

- Kondolencje z powodu śmierci Vaclava Havla przesłała w poniedziałek marszałek Sejmu Ewa Kopacz szefowej Izby Poselskiej parlamentu Czech Miroslavie Niemcovej. Marszałek ma zaproponować projekt uchwały Sejmu upamiętniającej b. czeskiego prezydenta i dysydenta.

- W oświadczeniu wydanym po śmierci przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila polskie MSZ wyraziło nadzieję, że władze koreańskie postępować będą odpowiedzialnie i zgodnie z oczekiwaniami społeczności międzynarodowej oraz narodu koreańskiego.

- Bronisław Komorowski pozostaje liderem rankingu zaufania do polityków - wynika z grudniowego sondażu CBOS. Na drugim miejscu jest premier Donald Tusk, a na trzecim - wicepremier Waldemar Pawlak.

- Premier Finlandii Jyrki Katainen podziękował szefowi polskiego rządu Donaldowi Tuskowi za osobiste i głębokie zaangażowanie po stronie Europy oraz za bardzo dobrze przeprowadzoną prezydencję w Radzie UE. Katainen przebywa w poniedziałek z jednodniową wizytą w Warszawie.

d3wlnf9

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w poniedziałek, że ustalenia ostatniego szczytu UE stawiają nasz kraj "na pozycji niższej niż obserwator".

- Zniesienia kar za brak rejestracji czasopisma, łatwiejszej rejestracji nowych tytułów prasowych oraz wprowadzenia pojęcia prasy elektronicznej chce PSL. Partia zapowiada, że na początku 2012 r. złoży w Sejmie projekt nowelizacji Prawa prasowego.

- Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wbrew postanowieniu Naczelnej Rady Lekarskiej rekomenduje, by nie określać na receptach uprawnień pacjentów do refundacji leków - powiedział w poniedziałek PAP przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel

- Grupa polskich prokuratorów i biegłych wróciła z Rosji, gdzie przez ostatnie dwa tygodnie uczestniczyła w przesłuchaniach obsługi smoleńskiego lotniska, dokonała też jego pomiarów - poinformowała PAP w poniedziałek Naczelna Prokuratura Wojskowa.

d3wlnf9

- Warszawska prokuratura apelacyjna chce uchylenia immunitetu posła Antoniego Macierewicza (PiS) za publikację raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Chce mu zarzucić ujawnienie tajemnicy, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy. Prokuratura Generalna bada wniosek.

- Mam wrażenie, że jest to działanie mające cechy polityczne; łączyłbym je z tym, że w sprawie smoleńskiej udowodniliśmy matactwo - tak Antoni Macierewicz (PiS) skomentował decyzję prokuratury, która chce uchylenia mu immunitetu.

- Krakowska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie bójki w centrum Krakowa, która zakończyła się śmiercią ranionego nożem w brzuch 20-letniego mężczyzny - poinformowała w poniedziałek PAP prok. Janina Chmielewska-Łucka z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

- Violetta Villas - jedna z największych piosenkarek polskich, wykonawczyni takich przebojów jak "Do ciebie, mamo", "Nie ma miłości bez zazdrości" i "Przyjdzie na to czas" - spoczęła w poniedziałek na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

- Rower bez łańcucha, który składa się w ułamku sekundy, samobieżny odkurzacz do liści czy niepalne pianki poliuretanowe to próbka polskich wynalazków, których autorów nagrodzono na zagranicznych targach i wystawach. O wynalazkach opowiadali w poniedziałek w Warszawie

(PAP)

pif/ now/ asa/

d3wlnf9

Podziel się opinią

Share
d3wlnf9
d3wlnf9