Trwa ładowanie...
d4j888r
wydarzenia

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 2 kwietnia, 20.00

...

Share
d4j888r

02.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Na początku tego roku nastroje ekonomiczne w Polsce się pogorszyły, ale gorzej niż Polacy sytuację gospodarczą swoich krajów oceniają Słowacy i Czesi, natomiast największymi pesymistami w regionie są Węgrzy - wynika z poniedziałkowej informacji CBOS.

- Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wystąpiła do sądu z wnioskiem o przedłużenia o trzy miesiące śledztwa dotyczącego niedopełnienia obowiązków przez BOR w trakcie organizacji i zabezpieczenia m.in. wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w kwietniu 2010 r.

d4j888r

- Na pl. Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się obchody 7. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II. Zainaugurowała je gra miejska "Labirynt. Wybieraj dobrze", skierowana do młodzieży gimnazjalnej.

- PO rozpoczyna akcję informacyjną, w której chce przekonywać, że bezpieczna emerytura to taka, na którą Polacy przechodzić będą w wieku 67 lat. Platforma podkreśla m.in., że brak zmian w systemie emerytur skutkowałby drastycznym spadkiem ich wartości.

- Wojciech Węgrzyn został wiceministrem sprawiedliwości - o takiej decyzji premiera Donalda Tuska poinformowała w poniedziałek rzeczniczka resortu Patrycja Loose.

- Rektorzy i twórcy są oburzeni propozycją Ministerstwa Finansów, która ma ograniczyć możliwość odliczenia 50-proc. kosztów uzyskania przychodu. Tymczasem resort finansów uwzględnił postulat RCL i ograniczeniem objął też wynalazców i projektantów.

d4j888r

- Na podwarszawskim rynku hurtowym w Broniszach w tym roku jaja są droższe niż rok temu, tańsze są owoce i warzywa, ale nie nowalijki - poinformowała rzecznik Bronisz Małgorzata Skoczewska.

- Rząd we wtorek ma zająć się pomocą dla rolników, którym wymarzły uprawy - poinformował w poniedziałek w Olsztynie minister rolnictwa Marek Sawicki. Projekt zakłada, że dla rolników przeznaczone zostanie 140 mln zł.

- Minister rolnictwa chce, by po wprowadzeniu nowej ustawy emerytalnej rolnicy jeszcze przez pięć lat mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury. Sawicki powiedział, że jego resort pracuje także nad projektem ustawy o podatku dochodowym dla rolników.

- Premier Donald Tusk spotka się we wtorek o godz. 17 z klubem Ruchu Palikota. Tematem rozmowy ma być ewentualna współpraca w parlamencie w sprawie reformy emerytalnej.

d4j888r

- Z perspektywy czasu widać, że ustawa zasadnicza z 2 kwietnia 1997 roku dobrze zdała egzamin - napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście skierowanym do uczestników poniedziałkowej konferencji w Senacie, poświęconej 15. rocznicy uchwalenia konstytucji.

- PSL stara się o kredyt, by jeszcze w tym roku spłacić ponad 20-milionowe zadłużenie wobec skarbu państwa. Ludowcy spłacili właśnie pierwszą ratę swojego długu.

- Stołeczny sąd umorzył proces karny wytoczony Jarosławowi Kaczyńskiemu przez b. szefa MSWiA Janusza Kaczmarka o pomówienie go przez lidera PiS określeniem "agent śpioch". To wynik ugody zawartej w początkach marca br.

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ukarała Radio Maryja za emisję ukrytych reklam Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, "Naszego Dziennika" i SKOK. Rada wzywała nadawcę do zaprzestania tej praktyki już wcześniej - w październiku 2010 r.

d4j888r

- Śląscy posłowie Platformy Obywatelskiej ponownie złożyli w Sejmie projekt uznania śląskiej mowy za język regionalny. Liczą, że w przeciwieństwie do poprzedniej kadencji parlamentu, tym razem uda się uchwalić nowelizację stosownej ustawy.

- 10 kwietnia w Smoleńsku zostanie symbolicznie wskazana lokalizacja pomnika poświęconego ofiarom katastrofy lotniczej, natomiast nie nastąpi wmurowanie kamienia węgielnego pod monument - powiedział w poniedziałek minister kultury Bogdan Zdrojewski.

- We wtorek rano w Pałacu Prezydenckim - z udziałem Bronisława Komorowskiego - odbędzie się uroczysta prezentacja projektu, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie na pomnik w Smoleńsku. Pomnik ma upamiętnić ofiary katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r.

- MEN chce, by płace zasadnicze nauczycieli wzrosły we wrześniu tego roku, w zależności od stopnia awansu zawodowego, od 83 zł do 114 zł brutto. Taką propozycję chce przedstawić we wtorek związkowcom. Ci z kolei chcą rozmowy o podwyżkach od stycznia 2013 r.

d4j888r

- Poseł Jan Szyszko (PiS) podał, że koszt pochłaniania CO2 przez lasy wynosi 4 euro za tonę. Przekonywał, że błędem było odrzucenie przez posłów uchwały wzywającej rząd do renegocjacji pakietu klimatyczno-energetycznego UE.

- Solidarna Polska chce, aby rząd podwyższył roczną kwotę wolną od podatku dla emerytów i rencistów do 12 tys. zł - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej szef SP Zbigniew Ziobro. W 2012 roku kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł.

- Sala notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych została w poniedziałek podświetlona na niebiesko. W ten sposób GPW włączyła się w obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu.

- Dostrzegamy konieczność zmian w systemie emerytalnym, reforma nie może jednak ograniczać się jedynie do podniesienia wieku emerytalnego; potrzebna jest także polityka rodzinna - podkreślają przedstawiciele Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

d4j888r

- Naukowcy z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie przed końcem kwietnia rozpoczną pilotażową produkcję oleju rzepakowego o wysokich walorach zdrowotnych. Sprawdzony przez naukowców sposób produkcji ma być w przyszłości zastosowany na skalę przemysłową.

- Już ponad 4,8 tys. wniosków o abolicję złożyli cudzoziemcy nielegalnie przebywający w Polsce; choć ok. jedna czwarta wniosków pochodzi od tzw. turystów abolicyjnych, to na półmetku akcji abolicję można uznać za sukces - ocenia Urząd do Spraw Cudzoziemców (UDSC).

- 18 kwietnia Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z konstytucją trybu wprowadzenia zapisu ograniczającego prawo do informacji publicznej. Zaskarżył to prezydent Bronisław Komorowski po podpisaniu w 2011 r. nowelizacji ustawy o dostępie do informacji.

- Około 20 samorządów zawodów zaufania podpisało w poniedziałek apel do rządu i parlamentu, sprzeciwiając się ewentualności wykreślenia z konstytucji artykułu o tworzeniu tych samorządów. To bunt wykształciuchów - mówi szef adwokatury.

- W środę 4 kwietnia w rejonie dawnych polsko-czeskich przejść granicznych w Cieszynie-Boguszowicach, Chałupkach i Trzebini, Straż Graniczna będzie kontrolować niektórych kierowców. To test przed ewentualnym tymczasowym przywróceniem kontroli podczas Euro 2012.

- Kobiety stanowią już 35 proc. ogólnej liczby studentów polskich uczelni technicznych. W ciągu pięciu lat przybyło ich ponad 14 tysięcy - wynika z raportu "Dziewczyny na politechnikach 2012", który zaprezentowano w poniedziałek w Warszawie.

- Już tylko trzech oskarżonych pozostało w warszawskim procesie ws. "sprawstwa kierowniczego" masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.: ówczesny wicepremier Stanisław Kociołek oraz dwaj dowódcy oddziałów wojska Mirosław Wiekiera i Bolesław Fałdasz.

- Były minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld otrzymał w poniedziałek w ambasadzie Francji w Warszawie Order Legii Honorowej w stopniu oficera. To najwyższe francuskie odznaczenie wojskowe i cywilne wręczył mu ambasador Francois Barry Delongchamps.

- Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodą Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Kuratorium uczelni wyróżniło kompozytora za zasługi dla niemiecko-polskiego pojednania w dziedzinie muzyki - powiedziała PAP rzeczniczka Viadriny Anette Bauer

- Ruch Palikota przygotuje nową ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - poinformował poseł RP Marek Poznański. Projekt - zaznaczył - powstanie po konsultacjach z ekspertami: archeologami, historykami sztuki, a także "poszukiwaczami skarbów".

- Zły stan techniczny naczepy i nadmierna prędkość ciężarówki, która ją ciągnęła, to - według wstępnej opinii biegłych - przyczyny wypadku, do którego doszło w środę w Przybędzy (Śląskie) - dowiedziała się w poniedziałek PAP w bielskiej prokuraturze okręgowej.

- Na karę czterech lat więzienia skazał w poniedziałek poznański sąd kierowcę, który w listopadzie 2011 roku w Poznaniu spowodował śmiertelny wypadek. Zginęło w nim dwoje pieszych stojących na chodniku.

- Zarzut usiłowania zabójstwa staruszki usłyszała 18-latka, która opiekowała się 89-letnią kobietą. Według policji motywem działania nastolatki była chęć szybkiego zdobycia pieniędzy.

- Na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Tymienieckiego w Łodzi TIR uderzył w tramwaj linii 5. W wyniku zderzenia sześć osób jadących tramwajem trafiło do szpitala - poinformowała PAP Marzanna Boratyńska z łódzkiej policji.

- Na warszawskim lotnisku im. F. Chopina zatrzymano dwóch mężczyzn, Polaka i Rumuna, którzy przemycali w żołądkach około 2 kg kokainy. Czarnorynkowa wartość narkotyku to ok. 400 tys. zł - poinformował w poniedziałek PAP Nadwiślański Oddział Straży Granicznej.

- Amfetaminę i półprodukty do jej produkcji o łącznej wartości ok. 3,5 mln zł odnaleźli policjanci w laboratorium narkotyków w Lesznowoli pod Warszawą. Podczas akcji w wyniku, której zatrzymano dwóch mężczyzn, ranny został policjant - poinformowała KSP.

- Od poniedziałku przez najbliższe dwie doby będzie można podziwiać planetę Wenus przechodzącą na tle gromady otwartej Plejady - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.(PAP)

pif/ asa/ ana/

d4j888r

Podziel się opinią

Share
d4j888r
d4j888r